Cypr

CyprZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Na Cyprze bardzo łatwo dostać się do lekarza, ale wszystkie usługi dla obcokrajowców są płatne. Prywatna wizyta u doktora pierwszego kontaktu kosztuje ok. 50 euro. Tańszą, choć nie spotykającą się z zadowoleniem ze strony cypryjskich lekarzy, jest bezpośrednie udanie się do szpitala na ostry dyżur, gdzie płaci się jedynie 10 euro, ale czeka dużo dłużej. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie, dla studentów i uczniów dobrym rozwiązaniem będzie karta EKUZ. Spotkanie z lekarzem może zastąpić również wizyta w aptece. Farmaceuci są bardzo dobrze wykształceni i po podaniu szczegółowych informacji o stanie zdrowia polecą odpowiedni lek, procedurę, czy konkretnego lekarza.

Higiena

Prawie każdy dom ma połączenie z bieżącą wodą, co stanowi znaczny postęp w ostatnich latach. Nieodłączną częścią większości budynków są kontenery wody umieszczone na dachach. Ponadto przy ulicach znaleźć można małe fontanny, służące do zaspokojenia nagłego pragnienia.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału Inne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać. Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:39:27
Diana
Redaktor
adres:
Poznań / Polska

Podróżuję, piszę i podziwiam to, co widzę. Z wykształcenia jestem archeologiem i historykiem sztuki – spełniam więc jednocześnie wszystkie największe pasje. Moje teksty powstają na bazie zafascynowania miejscami, w których mieszkam, lub które badam. Szczególnie interesują mnie kultury starożytne rozlokowane wokół basenu Morza Śródziemnego, a zwłaszcza wpływy Imperium Rzymskiego na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Nie potrafię długo gościć w jednym miejscu, dlatego też każdego roku staram się podążać nowymi, nieznanymi mi jeszcze ścieżkami. Kolejnym przystankiem jest Siena we Włoszech. A potem? Kto wie!