Islandia

IslandiaKiedy jechać?

Klimat

Mimo, iż nazwa przywodzi na myśl spowitą śniegiem i lodem krainę temperatury są tutaj bardzo umiarkowane.

Lato faktycznie nie rozpieszcza wysokimi temperaturami. W sezonie (czerwiec-wrzesień) średnio waha się od 12 do 5 stopni Celsjusza. Często występują przelotne deszcze, które przypominają lekką opadającą mgiełkę, rzadziej jest to zacinający ostro deszcz. Jednak deszczówka jest konieczna na liście rzeczy do zabrania. Trzeba również brać poprawkę na wiatr, który jest obecny przez cały rok. Wyjątkowych doznań przyniesie nam również trwający wówczas dzień polarny. Słońce chowa się za horyzont jedynie na 3-4 godziny. Zmierzch jednak od razu zamienia się w świt. Nie ma chwili prawdziwych ciemności. Lato to również czas kiedy wyspa najbardziej cieszy oko soczystą zielenią i różnorodnością barw najróżniejszych roślin, pomiędzy którymi harcują niezliczone wręcz gatunki ptaków.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

 

Od października możemy już się spodziewać minusowych temperatur. Zaczniemy również odczuwać brak światła z powodu zbliżającej się nocy polarnej oraz coraz silniejsze wiatry. Zimą słońce pojawia się jedynie na chwilę, aby znów zniknąć na wiele godzin pozostawiając kraj w głębokiej ciemności. W tym czasie niebo staje się sceną dla niezwykłego spektaklu świateł – zorzy polarnej, przyciągającej rzesze turystów. Temperatura na wybrzeżu południowym ze względu na napływający ciepły prąd powietrza jest zdecydowanie wyższa (średnio ok zera) niż na północnym (średnio -6o stopni Celsuja), gdzie napływają masy powietrza arktycznego. Dzięki temu w Rejkiawiku nawet zimą może nie być w ogóle śniegu. Na terenach interioru temperatura jednak może utrzymać się poniżej -10 stopni Celsjusza. Dla miłośników białego szaleństwa Islandia ma do zaoferowania kilka ośrodków narciarskich. Jednak jeżeli chcemy liczyć na pewny śnieg najlepiej wybrać się do leżącego na północy Akureyri.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Reykjaviku:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Islandii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 14:10:26
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Islandia - tania wycieczka
    Islandia - wycieczka w poszukiwaniu zorzy polarnej...
    WIĘCEJ>>