MaltaCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI:
Valletta | Mdina | Gozo (Ghawdex) | Xlendi | Marsalforn | Dwejra | Comino
Najważniejszymi miastami Malty są: Valletta, Mdina oraz Xlendi.
Valletta (sprawdź lokalizację na mapie)
Spacerując wąskimi uliczkami warto zajrzeć do miejsc, które bardzo mocno wiążą się z dziejami powstania stolicy Malty. Do jednych z najciekawszych miejsc należy Pałac Wielkich Mistrzów zaprojektowany przez Gerolama Cassarę w 1571 roku. Miejsce było zawsze siedzibą rządzących, wielkich mistrzów oraz gubernatorów. W dniu dzisiejszym pełni funkcję Kancelarii Prezydenta i jest niedostępny dla zwiedzających podczas obrad rządu. W tym dwupiętrowym, zabytkowym pałacu znajduje się obecnie jedna z największych światowych kolekcji broni, licząca sobie ponad 6 tysięcy eksponatów. Na centralnym dziedzińcu można podziwiać posąg Neptuna, dzieło włoskiego rzeźbiarza – Leone Leoni. Nie mniej interesujące są same korytarze Wielkiego Pałacu. Imponujące wrażenie robią bogato zdobione obrazami ściany oraz sklepienia z freskami. Odkrywają one skrawek historii, przedstawiając m. in. sceny oblężenia Malty w roku 1565.
>>>SPRAWDŹ: Przeludnione miejsca skutecznie popsują Ci urlop!
Narodowe Muzeum Archeologiczne to kolejny ważny punkt na mapie Valletty. Jego początki sięgają roku 1571, gdy sprawował on funkcję domu rycerzy Zakonu Św. Jana. Dopiero w 1958 roku przekształcony został w muzeum z ogromną kolekcją nie tylko archeologiczną, ale także dzieł sztuki. Barokowa budowla posiada kolekcję eksponatów z epoki neolitu, starożytnej ceramiki, przedmiotów z epoki brązu, czasów fenickich i punickich. Dla osób preferujących zwiedzanie na świeżym powietrzu Valletta ma również coś do zaproponowania. Szczyci się ona zjawiskowymi ogrodami Barrakka położonymi w najwyższym punkcie tego miasta-twierdzy.
Z górnej części ogrodów rozciąga się panoramiczny widok na zatokę Wielkiego Portu oraz miasta leżące na przeciwległej stronie – Vittoriosa, Senglea, Cospicua. Jest to idealne miejsce, aby w cieniu bujnej roślinności wyciszyć się i nabrać sił do dalszego zwiedzania. Z dolnej części ogrodów podziwiać można otoczony z trzech stron morzem Fort Św. Elama, do którego przylega Narodowe Muzeum Wojny. W powstałym w 1975 roku muzeum można zobaczyć m.in. eksponaty z I i II wojny światowej, maltański sprzęt obronny, a także odnaleźć wątek polski.
Obowiązkowym punktem zwiedzania, zwłaszcza dla osób interesujących się sztuką i malarstwem jest Katedra św. Jana Chrzciciela. Stworzona w latach 1572-1581 jest nie tylko największą świątynią na wyspie, ale również pierwszym barokowym kościołem w Europie. Zewnętrzna część świątyni wygląda bardzo niepozornie i skromnie. Wnętrze jest dokładnym przeciwieństwem – nawet najmniejszy skrawek powierzchni pokryty jest wspaniałymi złotymi zdobieniami. Ściany pokrywają liczne malowidła, freski oraz arrasy, posadzka wykonana jest z barwnych płyt nagrobnych rycerzy Zakonu Św. Jana, a oratorium zdobi słynne płótno Carravaggia – „Ścięcie Św. Jana”. Jest to jeden z dwóch dzieł tego artysty, jakie można podziwiać w katedrze, a zarazem jedyne, na którym malarz złożył swój podpis. Valletta jest małym miastem, ale ma bardzo dużo do zaproponowania osobom żądnym zwiedzania. Aby poczuć klimat i wyjątkowość stolicy Malty oraz znaleźć swoje ulubione miejsce, konieczne jest przespacerowanie się pomiędzy murami tego fascynującego miasta.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!
Mdina (sprawdź lokalizację na mapie)
Drugim najważniejszym po Valletcie miastem jest Mdina – wcześniejsza stolica Malty. Położone na najwyższym szczycie wzgórze gwarantuje przepiękny widok na wyspę. To otoczone 25 metrowymi murami obronnymi miasto, nazywane jest również Cichym Miastem (Silent City). Zakaz poruszania się samochodami (za wyjątkiem służb ratunkowych oraz samochodów dostawczych) oraz tabliczki wiszące na większości budynków nakazujące zachowanie ciszy, sprawiły, że miasto wolne jest od hałasu i zgiełku ulicznego. Dzięki temu spacer po wąskich, gęstych uliczkach to przyjemność i atrakcja już sama w sobie. Będąc w Mdinie warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Dysponuje ona ponad 10 tysiącami eksponatów, a wśród nich można zobaczyć m.in. kolorowe, egzotyczne muszle, duży zbiór skał i minerałów, a także flory i fauny maltańskiej. Imponujący wygląd oraz bogato zdobione freskami sklepienia ma do zaoferowania barokowa katedra Św. Pawła. Powstała w latach 1697-1702 posiada w swych wnętrzach obrazy włoskiego malarza Mattia Preti, a także dzieło przypisywane Św. Łukaszowi.
W pobliżu bramy Mdiny rozciąga się Rabat, będący przedmieściami dawnej stolicy. Pod jego uliczkami biegną rozległe katakumby Św. Pawła i katakumby Św. Agaty. Pierwszy z dwóch labiryntów zbudowany w III w n.e. ma powierzchnię 2200 m2 na której pochowanych jest około tysiąca ciał. Długie, ciemne, mierzące nawet 25 m korytarze prowadzą zwiedzających do przeróżnych, fascynujących komnat, w których znajdują się wykute w kamieniu nagrobki. Kilka metrów dalej znajdują się kolejne podziemne labirynty - katakumby Św. Agaty, w których, jak głosi legenda, ukrywała się męczennica. Miejsce to różni się od katakumb Św. Pawła wnętrzem pełnym pięknych, kolorowych, pochodzących z czasów średniowiecza fresków.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Gozo (Ghawdex) (sprawdź lokalizację na mapie)
Gozo, oznaczająca radość, jest jedną z mniejszych sióstr Malty, oddalona od niej o 6 km. Jedyną drogą, aby się do niej przedostać jest prom. Podróż z Cirkewwy (Malta) do portu w Mgarr (Gozo) trwa zaledwie 25 min (4,65 € w obie strony). Widok na oddalającą się Maltę oraz przybliżające się Gozo, zwłaszcza wieczorem, robi duże wrażenie. Wtedy również bardzo dobrze widać różnicę pomiędzy wyspami. Kiedy słońce zachodzi, a ulice rozświetla jedynie sztuczne oświetlenie, Malta jest znacznie lepiej widoczna z promu. Kameralna wyspa jest ostoją spokoju, miejscem dla osób pragnących ciszy i relaksu. Oddalając się od większych miasteczek, wiele miejsc wygląda jakby nigdy jeszcze nie zostały przez nikogo odkryte.
Na Gozo są tak naprawdę jedynie trzy większe miasta, w których skupia się większość turystyki. Pierwszym z nich jest Victoria (Rabat) - stolica Gozo. To do niej prowadzą wszystkie drogi, a główną z nich, tak jak w przypadku Malty, jest ul. Republiki. Najłatwiej się stamtąd przemieszczać, ponieważ w samym centrum znajduje się zajezdnia autobusowa. Na ciasnych, zawiłych, ale jasnych uliczkach są rozmieszczone restauracje oraz sklepy, w których można zakupić pyszne, świeże, regionalne produkty takie jak sery, wina, ryby, a także wyroby rzemieślnicze, antyki i dewocjonalia. Miasto posiada bogate życie kulturalne, które warto poznać. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest górująca nad wyspą Cytadela.
Oprócz pięknego, panoramicznego widoku za murami twierdzy znajdują się trzy muzea. Muzeum Archeologiczne znajduje się zaraz za bramą byłego więzienia. Przedstawia bogatą historię wyspy sięgającej od czasów prehistorycznych. Stała ekspozycja podzielona jest na trzy części: prehistorię, okres klasyczny oraz średniowiecze i czasy współczesne. Drugie muzeum przedstawia artystyczną dziedzinę kultury ludowej. Prezentowane są w nim eksponaty wiążące się ze stylem życia, pracy oraz zainteresowaniami mieszkańców. Głównymi asortymentami Muzeum Folkloru są narzędzia rolnicze - pługi, koparki, widły, sierpy, jednak nie brakuje tu również wyrobów koronkowych oraz lokalnego rzemiosła. Ostatnim jest Muzeum Natury, koncentrujące się głównie na zasobach naturalnych Gozo. Na parterze główną tematyką jest geologia, ewolucja oraz życie morskie. Na piętrze jest dział poświęcony entomologii oraz florze i faunie maltańskiej. Na terenie Cytadeli znajduje się również Katedra Św. Marii – barokowa budowla w całości stworzona z miejscowego kamienia wapiennego. Sufit świątyni zdobią malunki Antonia Manuele, wykonane w 1739 roku.
>>>ZOBACZ TAKŻE: 7 najbrutalniejszych więziń na świecie.
Xlendi (sprawdź lokalizację na mapie)
Drugim turystycznym i chyba najbardziej malowniczym miastem jest położone na południu wyspy – Xlendi. Strome zbocza otaczające plażę tworzą majestatyczny widok. Ta piękna zatoka jest wspaniałym miejscem do pływania dla dorosłych i dla dzieci. Wyposażona w szereg udogodnień dla plażowiczów, takich jak: restauracje, sklepy, bary, hotele i mieszkania do wynajęcia. Wzniesiona w 1650 roku wieża strażnicza – Xlendi Tower służy obecnie turystom za doskonały punkt widokowy na morze i całe miasteczko. Z prawej strony zatoki znajduje się jaskinia Św. Katarzyny – raj dla amatorów i profesjonalnych nurków. Krystalicznie czyste wody pozwalają zajrzeć w głąb podwodnego świata, przyjrzeć się bliżej morskim stworzeniom oraz roślinom.
Marsalforn (sprawdź lokalizację na mapie)
Marsalforn jest kolejnym nadmorskim kurortem. Nad niewielkim miasteczkiem dominuje gigantyczny Tas – Salvatur – betonowy posąg Jezusa Chrystusa, wzorowany na monumencie w Rio de Janeiro. Dużym plusem Marsalforn jest różnorodność plaż. Wczasowicze mają wybór pomiędzy piaskowymi wybrzeżami i kamienistymi zatokami. Imponujące wrażenie robi White Qolla – usyp, wzgórze, znajdujące się po prawej stronie od zabudowań. Usytuowana pośród nieregularnie wchodzących w morze skał jest doskonałym celem fotografów. Z drugiej strony miasteczka, spacerując brzegiem wyspy, nie sposób ominąć saliny. Są to lśniące, niewielkie zbiorniki wykorzystywane do pozyskiwania soli - nawet tony rocznie. Tworzą niesamowity pejzaż warty zobaczenia i utrwalenia aparatem.
Dwejra (sprawdź lokalizację na mapie)
Jednak najwięcej turystycznych autokarów przyjeżdża do położonego na zachodnim krańcu Gozo – Dwejry. Miasto słynie z nieistniejącego już Lazurowego Okna. Powstały w wyniku erozji wapienia 100- metrowy łuk skalny, był jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji na Malcie, do czasu jego zawalenia 8 marca 2017 r. Formacja oferuje także wyśmienite warunki do nurkowania - czysta, krystaliczna woda oraz podwodne skały klifowe przyciągają nie tylko turystów, ale również różnorodne odmiany rybek. Jest zatem świetnym miejscem do uprawiania sportów głębinowych. To właśnie tu kręcono sceny do serialu „Gra o Tron”, a także filmów „Starcie Tytanów” oraz „Hraba Monte Christo”.
Po lewej stronie Azure Window - wybrzeża skalnego, dumnie wznosi się Fungus Rock – Skała Grzyb. Majestatyczna, samotna skała zawdzięcza swoją nazwę rzadkiej odmianie czerwonego grzyba. Joannici stosowali go w celu leczenia chorób krwi oraz choroby jelit – dezynterii. Dopiero niedawno naukowcy odkryli, że jest to jedynie rzadko spotykany rodzaj pasożyta i nie posiada on żadnych właściwości leczniczych.
Wyróżniająca się spośród innych plaż jest Ramla Bay. Swoja urodę i nietypowość zawdzięcza czerwono – złotemu odcieniowi piasku. Niedaleko, na zboczu klifu jest miejsce znane z mitologii greckiej – jaskinia Kalipso (Calipso’s Cave) Według miejscowej legendy ukryte miejsce zamieszkiwała nimfa, od której imienia pochodzi nazwa groty. Mit opowiada o Kalipso, córce Atlasa, która więziła w jaskini Odyseusza przez 7 lat, chcąc go uczynić swoim nieśmiertelnym mężem. Historię opisuje dokładnie Homer w swoim dziele „Odyseja”. Podobnie jak na Malcie, na Gozo również znajdują się neolityczne świątynie. Najpopularniejszą jest Ggantija znajdująca się ok. 3 kilometrów od stolicy – Victorii. Ruiny są drugą najstarszą wolno stojącą na świecie świątynią (zaraz za Göbeki Tepe w Turcji). Zbudowana została w latach 3600 – 3000 p.n.e., wzniesiona prawie tysiąc lat wcześniej niż piramidy w Gizie i Stonehenge. Nazwa Ggantija oznaczająca „olbrzym”, długo wiązana była z tajemniczą rasą mieszkujących tu gigantów. To archeologiczne znalezisko szczyci się łączną powierzchnią 1000 m2. Składa się z dwóch świątyń, której tylne ściany sięgają nawet 6 m.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!
Comino (sprawdź lokalizację na mapie)
Przepływając pomiędzy Maltą, a Gozo dostrzec można małą, skalistą wysepkę, w kierunku której krąży wiele mniejszych statków oraz motorówek. To trzecia pod względem wielkości wyspa należąca do Republiki Maltańskiej, o powierzchni zaledwie 2,5 km2. Comino oferuje turystom ucieczkę od zgiełku, pełną dzikiej przyrody i stromych klifów oraz kąpiel w Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon). Podpływając do tego miejsca (10 € w dwie strony z Malty lub Gozo) nie sposób nie zauważyć szmaragdowo- granatowej barwy morza oraz tłumu plażowiczów łapiących promienie słoneczne. Nie należy się jednak zniechęcać i wybrać się na pieszą wędrówkę, oddalić od leżaków i kierować w głąb wyspy. Na trasie istnieje bardzo niewielkie prawdopodobieństwo spotkania hałaśliwych grup. Trzeba jednak uważać na każdym kroku, aby nie nadepnąć na maleńkich mieszkańców wyspy. Wygrzewające się na skałach jaszczurki to widok, do którego trzeba się na wyspie przyzwyczaić. Przy odrobinie szczęścia, można natknąć się na urzekającego kameleona. Klifowe wybrzeża, wiele pięknych zatoczek, grot skalnych, łuków oraz tuneli urozmaica przechadzkę w pełnym słońcu.
Do zabytków godnych uwagi należy również jedyny na Malcie otwarty dla zwiedzających Klasztor Karmelitów oraz najnowsze, otwarte w 2007 roku muzeum sztuki Palazzo Falson. Przy bramie wejściowej do Mdiny znajduje się kolejny ciekawy dla zwiedzających punkt – miejskie lochy. Bardzo realnie wyglądające figury woskowe, przybliżają nam dramatyczną historię Malty. Krwawe obrazy kar, wymyślnych tortur oraz brutalnych egzekucji, stosowane w okresie rzymskim, idealnie wpasowane w surowe wnętrza lochów, tworzą bardzo realistyczny obraz brutalności przeszłych czasów.
Malta pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest pełna kontrastów. Podążając za biegiem współczesnej cywilizacji nie zatraciła własnych historycznych wartości. Dobrym przykładem są dwie położone w zupełnie różnych miejscach miasta: Bugibba oraz Marsaxxlok. W północnej części Malty, Bugibba jest jednym z największych miast w okolicy. Położone nad brzegiem morza jest typowym turystycznym miasteczkiem, skupiskiem betonowych bloków z restauracjami, pubami, maleńkimi knajpami, 5-cio gwiazdkowymi hotelami oraz kasynem. Z mola widoczna jest wyspa Św. Pawła, gdzie w 60 roku rozbił się statek z apostołem na pokładzie. To właśnie Św. Paweł zapoczątkował chrześcijaństwo na archipelagu maltańskim. Z drugiej strony usytuowane jest Marsaxxlok, typowa wioska rybacka. Codziennie odbywa się tu targ, na którym turyści mogą kupić regionalne pamiątki, a także świeże warzywa, owoce i różnorodne odmiany ryb i owoców morza.
Niewiele osób wie, że na Malcie znajdują się aż 33 świątynie. Mnajdra, Gagar Qim i Tarxien są miejscami prehistorycznych religijnych obrzędów. Prawie w każdej z nich można zobaczyć ołtarze, posągi lub malowidła wykute w litej skale, przedstawiające zazwyczaj zwierzęta domowe, ryby, węże lub motywy spiralne. Łączą je również posążki o dość „obfitych” kształtach. Niektóre, znalezione podczas wykopalisk eksponaty np. Wenus z Malty i Śpiąca Kobieta, można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w stolicy Malty – Valletta. Wschodnie i południowe fragmenty kompleksu Mnajdra są najstarszymi częściami świątyni, pochodzą z 3700 r. p.n.e.. Zbudowano ją w zagłębieniach skalnych, na nierównym odcinku wybrzeża z widokiem na niezamieszkały rezerwat przyrody – wysepkę Filflę.
Prawie 900 lat młodsza od niej jest niedaleko położona Hagar Qim, odkryta w 1839 roku. Jej nazwa oznacza „stojące głazy” i to właśnie tu odnaleziono posągi słynnych, pulchnych kobiet wystawionych obecnie w muzeum. Tarxien Temples, czyli trzecia ze świątyń, odkryta została dopiero w 1914 roku przez miejscowego rolnika. Składa się ona z kompleksu czterech megalitycznych budowli datowanych pomiędzy 3600, a 2500 r. p.n.e. Trzy komnaty zostały zrekonstruowane przez znanego archeologa Themistoclesa Zemmita. Świątynie te, to jeden z najlepszych przykładów sztuki prehistorycznej, które przetrwały na Malcie tysiące lat. Hypogeum, z greckiego „pod ziemią”, to kolejna sieć podziemnych korytarzy. Znajduje się niedaleko Valletty, w mieście Paoli. Odkryta również przypadkiem w 1902 roku, podczas kopania fundamentów pod dom. 3 tysiące lat temu była miejscem kultu i pochówku. Ściany Hypogeum pokryte są wzorami i symbolami, co czyni ją najbardziej tajemniczym miejscem na Malcie. Ciekawostką jest wyryta w ścianie nisza. Stworzona po to, aby głos kapłana roznosił się echem po całej świątyni. Przenosi tylko dźwięk męskiego głosu.
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Malta jest miejscem wartym odwiedzenia, a swoim odwiedzającym ma wiele do zaoferowania. My również mamy! Kliknięciem tutaj przeniesiecie się do proponowanych przez nas wczasów, natomiast wypełniając formularz lub kontaktując się z nami na Facebooku uzyskacie pomoc w planowaniu wczasów. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj :) .
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!
Przejrzyste, mieniące się wieloma odcieniami błękity wody wokół wysp maltańskich przyciągają chyba największą ilość turystów. Wyspa ma do zaoferowania wiele plaż i kąpielisk, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych plażowiczów. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie Trzech Plaż. Jak sama nazwa mówi znajdują się tam trzy, zupełnie inne od siebie plaże – najpopularniejsza Golden Bay, najładniejsza Ghajn Tuffieha Bay oraz najtrudniej dostępna Ghejna Bay. Nad pierwszą z nich znajduje się elegancka restauracja oraz gigantyczny hotel Radisson Blu. Piaszczysta, złota plaża otoczona skalnymi klifami pozwala cieszyć się pięknymi krajobrazami. Ze względu na swoją popularność oraz fakt, że znajduje się blisko przystanku autobusowego oraz parkingu, jest to miejsce najbardziej oblegane. Aby dostać się do Ghajn Tuffiena Bay, trzeba pokonać sporą ilość schodów, ale może to właśnie odstrasza wiele osób, dzięki czemu plaża jest mniej zaludniona. Dużym plusem jest fakt, że ta zatoka położona jest pomiędzy dwoma porośniętymi roślinnością zboczami, na których nie dostrzeże się żadnego budynku. Aby dotrzeć najkrótszą drogą do ostatniej z trzech plaż, można wybrać dość ekstremalny spacer wąskim grzbietem skalnym. Widoki zrekompensują cały włożony w wyprawę wysiłek. Jest to jedyna plaża z „garażami” wykutymi w skałach, przeznaczone do cumowania łódek.
Osoby chcące odpocząć i skorzystać z maltańskiego słońca będą zadowolone z tak różnorodnej oferty tych trzech zatok. Tym, którym odpowiada bardziej aktywny wypoczynek przypadnie do gustu piesza wędrówka stromymi wzgórzami z widokiem na Trzy Zatoki. Do bardziej popularnych należy również Paradise Bay (Rajska Zatoka) oraz kurortowa Salina Bay. Obydwie znajdują się na północy Malty i na obydwu jest przeważnie dość tłoczno. W tej części archipelagu maltańskiego można również popływać na Armier Bay lub Mellieha Bay – najdłuższa plaża Malty, położona u stóp wzgórza. Pozostałe dostępne dla turystów miejsca, na których można rozłożyć ręcznik i parasol to: St. George’s Bay, St. Thomas Bay oraz Pretty Bay.
Naturalnie stworzone miejsca do zwiedzania cieszą się największą popularnością wśród turystów, ze względu na swoje ciekawe położenie oraz różnorodne kształty i formy. Wizytówką Malty jest i pozostanie pocztówkowe Blue Grotto. Słynie ono z intensywnie turkusowych głębin, jakie można ujrzeć wpływając do groty o wysokości 30m. Przez taflę wody widoczność sięga nawet 7 m w dół, umożliwiając podziwianie pomarańczowych, czerwonych, a nawet amarantowych roślin morskich. Nie bez powodu Błękitna Grota jest uważana za najpiękniejszą i najbardziej zjawiskową atrakcję Malty.
Wyjeżdżając z dziećmi również nie będzie czasu na nudę. Na wyspie znajdują się, aż dwa wodne parki. W Mediterraneo Marine Park na własne oczy można zobaczyć lwy morskie oraz zabawy i sztuczki delfinów. Za dość sporą opłatą (120€) istnieje możliwość pływania z tymi sympatycznymi morskimi zwierzętami. Drugi park wodny Splash&Fun to miejsce, którego główna atrakcją są długie i kręte zjeżdżanie. Dla najmłodszych przygotowany jest osobny, płytszy basen z „małpim gajem” oraz mniejszymi ślizgawkami. Na terenie parku organizowane są zabawy, przedstawienia oraz interaktywne gry. Największą popularnością cieszy się Wioska Papeye’a – wioska słynnego, jadającego szpinak marynarza. Ten kompleks rodzinny to nie tylko kolorowe, bajkowe domki. Na terenie znajduje się również muzeum kreskówkowego bohatera, plac zabaw dla dzieci, restauracje oraz minigolf. Polecanym miejscem jest Wildlife Park w mieście Rabat, z wieloma gatunkami egzotycznych zwierząt. Od niedawna największą przynętą parku jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z młodym tygrysiątkiem (25€). Miejsc do zobaczenia jest sporo, dlatego szkoda tracić czas na przemieszczanie się komunikacją miejską. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta. Oferty dostosowane do Waszych potrzeb znajdziecie w tej multiwyszukiwarce.
>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!
Archipelag maltański to przede wszystkim szaleństwo i różnorodność sportów wodnych. Imponujący wybór miejsc do nurkowania przyciąga co roku tłumy turystów, pragnących poznać bliżej podwodny świat. Krystaliczna woda Morza Śródziemnego, która uznawana jest za jedną z czystszych w Europie, ma do zaoferowania zjawiskowe formacje i łuki skalne, tunele oraz różnej wielkości groty. W południowej części Malty oraz na Gozo widoczność pod wodą sięga od 6 do nawet 20 metrów. Przepiękne, wielobarwne rafy koralowe, ukwiały, wiele gatunków ryb i innych stworzeń morskich, a także pozostałości wraków z czasów II Wojny Światowej (zwłaszcza w okolicy Grand Harbour w Valletcie), wzbudzają zainteresowanie przyjezdnych osób, chcących aktywnie spędzić pobyt na wyspie. Tłumaczy to mnogość szkół, które proponują naukę nurkowania, całodniowe, dalsze wyprawy podwodne, a także wynajem samego ekwipunku. W każdym sklepiku z pamiątkami można zakupić amatorski zestaw do podwodnych wrażeń, składający się z płetw, maski oraz rurki do oddychania. Taki niedrogi zestaw dostarczy wielu ciekawych wrażeń podczas wakacji, a także może być początkiem przygody związanej z nurkowaniem.
Podczas słonecznych dni, których na Malcie i Gozo nie brakuje, warto również skorzystać z okazji i przepłynąć się motorówką. Jest to wspaniała możliwość spojrzenia na wyspy z zupełnie innej perspektywy. Miłośnicy sportów wodnych mają również do wyboru jazdę na nartach wodnych, żeglowanie lub windsurfing. Do nauki ostatniego z wymienionych idealnym miejscem jest zatoka Mellieha lub Błękitna Laguna. Złota Zatoka (Golden Bay) jest stworzona dla miłośników adrenaliny, którzy chcą skorzystać z oferty lotów na spadochronie za motorówką. Z dużej wysokości fascynującym widokiem są południowo- zachodnie krańce Malty, a także wyspa Gozo i Comino.
W mieście Marsa regularnie, przez cały rok można oglądać i obstawiać gonitwy konne. Wyścigi te organizowane w każdą niedzielę, w co druga sobotę oraz w święta państwowe przyciągają nie tylko tłumy turystów. Są również świetną rozrywką dla mieszkańców wysp.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna na Malcie!
Redaktor