Malta

MaltaInne

Waluta

Waluta obowiązująca na wyspach to euro. 

Wymieniając dużą kwotę warto jest poszukać kantoru internetowego i za pomocą konta walutowego wymienić pieniądze. Szybko i bez problemu zrobicie to u naszego partnera, który oferuje wymianę po dużo lepszym kursie, niż w punktach stacjonarnych. Wystarczy, że klikniecie w baner poniżej. Konto takie jest również dobrym rozwiązaniem będąc już na miejscu, ponieważ pobierana prowizja jest znacznie mniejsza lub nie ma jej w ogóle.

 

Placówek bankowych jest na wyspach sporo. Bankomaty znajdują się zawsze w placówkach, a także na każdej większej ulicy. W miastach typowo turystycznych nie ma najmniejszego problemu, aby wypłacić gotówkę.

waluta-malta-breakplan 

Niebezpieczeństwa

Pomimo, iż Archipelag Maltański jest uważany za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, należy uważać na kradzieże. Są to zazwyczaj drobne złodziejaszki zainteresowane bagażami, torebkami, portfelami oraz innymi wartościowymi rzeczami, dlatego jako turysta warto zachować standardowe środki ostrożności. O bezpieczeństwo gości chcących spędzić na wyspach spokojne wakacje, dbają władze miasta.

swiatynia-malta-breakplan

Ciekawostki

• Bardzo dużym zaskoczeniem są bezpłatne publiczne toalety. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż są one zawsze bardzo czyste, zadbane i rzadko w nich brakuje artykułów higienicznych. Toalety są przy często odwiedzanych atrakcjach turystycznych, w większych miasteczkach oraz parkach.

Sjesta! Jadąc na Maltę lub Gozo trzeba przywyknąć do codziennych, parogodzinnych sjest. Nie ma co liczyć na małe osiedlowe sklepiki, większość restauracji oraz pobliskie bazarki. Między godziną 12/13 a 17/18 większość z tych miejsc jest pozamykana i tylko nieliczne sklepy są otwarte.

wybrzeze-malta-breakplan

Ceny taksówek są naprawdę zróżnicowane. Jest to kwestia przewoźnika, pory dnia i sezonu oraz długości trasy. Dlatego zawsze najlepiej jest zapytać się o dokładną kwotę przejazdu do danego miejsca. Na Gozo w godzinach nocnych bardzo trudno o jakąkolwiek taksówkę, a jeżeli już się uda zamówić lub złapać na mieście to cena będzie dość wysoka.

• W obecnych czasach Malta pozyskuje wodę pitną za pomocą odsalania (destylacji) wody morskiej. Proces ten nie usuwa 100% soli, pozostawiając lekki posmak podczas picia wody z kranu, dlatego zalecana jest woda butelkowana.

• Na obydwu wyspach występują angielskie gniazdka elektryczne, trzybolcowe o napięciu 240V. Aby móc swobodnie z nich korzystać należy zakupić adapter, który bez problemu można również znaleźć w tamtejszych sklepach.

• Wybierając się do miejsc kultu religijnego należy pamiętać o odpowiednim ubraniu - zasłonięte powinny być ramiona i kolana. Warto mieć zawsze ze sobą czapkę, kapelusz lub chustę, ponieważ może się ona przydać do zasłonięcia innej części ciała np. głowy.

• W wielu publicznych miejscach (promy, parki miejskie), a także większych sklepach (galerie, Mc’Donalds) jest darmowy dostęp do sieci Wi-Fi.

• Malta jest miejscem wielokrotnie wykorzystywanym w filmach. Wspomniana wcześniej Gra o tron kręcona była nie tylko w okolicy Lazurowego Okna, które posłużyło jako tło ślubne bohaterów serialu Daenerys Targaryen i Khala Drogo. Pałac San Anton w Attard ukazany został w filmie, jako Czerwona Twierdza zawierająca takie skarby, jak siedzisko monarchy - Żelazny Tron czy Kryptę Dziewic, gdzie Baelor I więził swoje siostry. Warty zobaczenia XVI- wieczny pałac jest oficjalną rezydencja prezydenta Malty, wpisany na listę rejestru zabytków maltańskich. Trzecim miejscem jaki fani „Gry o Tron” mogą rozpoznać z filmu jest Fort Manoel. Znajdujący się w północno- zachodniej części stolicy – Valletcie, na wyspie Manoel, w serialu odgrywa rolę Wielkiego Septu Baleora.

lazurowe-okno-malta-breakplan

• Malta pięknie zaprezentowała się również w takich filmach jak: Kapitan Philips (2013 r.), w którym tytułową rolę odegrał Tom Hanks, Aleksander (2004 r.) Oliviera Stone’a, Gladiator (2000 r.) w reżyserii Ridleya Scotta, „Troja” (2004 r.), w którym główne role zagrali m. in. Brad Pitt, Orlando Bloom i Diane Kruger, a także w filmie horror sci-fi World War Z (2013 r.) opowiadający o wirusie przemieniającym ludzi w zombie.

Ważne numery

Telefony alarmowe:
    policja - 191
    straż pożarna - 199
    pogotowie ratunkowe - 196

Polska nie posiada swojej ambasady na Malcie, wszystkimi sprawami zajmuje się ambasada RP w Rzymie. Posiada jednak konsulat honorowy w Valletcie:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Valletta
konsul honorowy: Stephen P. England (język konsula angielski, włoski)
Malta, Valletta, 60, South Street, VLT 1103
Tel.: +3562 12 44 306 Faks: +3562 12 33 093
info@wjpe.com

Maltańska placówka dyplomatyczna w Polsce:

Embassy of the Republic of Malta
Ul. Wiśniowa 40/4
02–520 Warszawa
Tel: +48 22 646 46 39
Email: maltaembassy.warsaw@gov.mt


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:16:49
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)