Malta

MaltaWprowadzenie

Wprowadzenie

Po wielkim sukcesie serialu „Gra o Tron na archipelagu maltańskim pojawiły się rzesze fanów pragnących podążać śladami głównych bohaterów. Biorąc pod uwagę łączną powierzchnię wysp tworzących Republikę Maltańską, a więc zaledwie 316 km2, oraz fakt, że tamtejsze krajobrazy wykorzystane zostały w tym kultowym tasiemcu aż 3-krotnie, Maltę można uznać za idealne miejsce do kręcenia baśniowych ujęć filmowych. Spektakularne, ostro zakończone klify, zapierające dech w piersi lazurowe dna pełne kolorowej flory i fauny oraz monumentalne zabytki historyczne, to nie wszystko, co mają do zaoferowania te słoneczne wyspy. Największą wartością są jej niesamowici mieszkańcy, którzy z uśmiechem na twarzy witają się z każdym spacerowiczem podążającym wąskimi, urokliwymi uliczkami. Będą oni zachwyceni, gdy wykażesz się znajomością ich języka, czego bez trudu nauczysz się na kursie językowym.

latarnia-morska-malta-breakplan

Informacje ogólne

Kilka niewielkich wysp tworzących Republikę Maltańską ma do zaoferowania mnóstwo fascynujących, wartych zobaczenia miejsc, w których nie sposób się nie zakochać. 

gozo-malta-breakplan

Obecną stolicą Malty jest Valletta, typowe turystyczne miasto z wieloma zabytkowymi kościołami, wspaniałymi pałacami oraz wieloma portami. Jest ona najmniejszą stolicą europejską, zajmującą jedynie 0,8 km2, posiadająca ponad 300 zabytków. Warto zatem poświęcić czas i wchodząc główną bramą miejską przespacerować się wzdłuż i wszerz przez to pełne uroku miasto. Choć tak niewielkie, oferuje turystom szeroką bazę noclegową, dlatego kliknijcie tutaj, aby wcześniej zapoznać się z ofertą i zarezerwować idealny dla Was hotel. Sama nazwa miasta pochodzi od jego założyciela, Mistrza Zakonu Św. Jana – Jaean Parisot de la Vallette, którego wizją było zbudowanie obronnego miasta na skalistym półwyspie Sciberras. Położone pomiędzy dwoma portami Marsamxett i Grand Harbour, Valletta stanowi jedno z głównych punktów turystycznych podczas zwiedzania Malty. Brzmi bajkowo? Sprawdźcie tutaj jak szybko i tanio możecie zarezerwować sobie wczasy na Malcie. 

ulica-malta-breakplan

Ulica Republiki ma swój początek przy Fontannie Trytona, znajdującej się niedaleko bramy miejskiej, a kończąca się na krańcach półwyspu tuż pod murami Fortu Św. Elma. Jest ona główną, handlową ulicą biegnącą przez całą Vallettę. Zapełniona wieloma sklepikami oferującymi najróżniejsze pamiątki, czarującymi kawiarenkami, a także znanymi sieciówkami stwarza unikatowy charakter. To połączenie historii oraz zabytków z nowoczesnymi sklepowymi wystawami i krzykliwymi neonami nie wpływa niekorzystnie na wizerunek miasta. Wręcz przeciwnie, dodaje mu realności. 

Geografia i historia

Wyspy maltańskie to archipelag kilkunastu różnej wielkości wysp, rozrzuconych w Europie południowej, w centralnej części Morza Śródziemnego. Można je podzielić na trzy rodzaje: zamieszkałe – Malta, Gozo, Comino i Manoel Island, niezamieszkałe, do których należy Cominotto i Wyspa Św. Pawła oraz wapienne masywy takie jak Fungus Rock czy Filfla. Więcej informacji o nich znajdziecie tutaj.

Od lipca, z powodu upałów i susz szata roślinna jest raczej dość uboga. Latem porośnięta jest przede wszystkim sukulentami, czyli roślinami przystosowanymi do gromadzenia wody. W okresie zimowym Republika Maltańska rozkwita i staje się przepięknie zielonym krajem, porośniętym nie tylko kaktusami, ale także cytrusami, drzewami piniowymi, sosnami, makiami oraz wielobarwnymi orchideami. Żyje tu wiele gatunków małych zwierząt lądowych: króliki, jeże, ryjówki, krety, wiele odmian jaszczurek i gekonów oraz wspinających się na wszystko nietoperzy. Z ptaków można zaobserwować drozdy, skowronki, czaple oraz sowy. Dumą Malty oraz jej największym bogactwem jest świat podwodny. Mnogość naturalnych klifów i jaskiń, a także wielu wraków, które po latach porosły glonami, koralami i gąbkami daje schronienie nieskończonym ilościom gatunków flory i fauny. W tych organicznych i sztucznych zakamarkach zagnieździło się wiele odmian interesujących bezkręgowców, homarów, rozgwiazd, ukwiałów, a także ośmiornic. Spośród ryb można napotkać m. in. okonia, szprotkę, sardynkę, włócznika, makrelę, barwenę i płaszczkę. Bardzo okazjonalnie można w tych wodach dostrzec konika morskiego lub karettę, należącą już do gatunków zagrożonych wyginięciem. Archipelag cechuje brak jezior, rzek oraz gór. Rekompensuje to duża ilość przepięknych, stromych klifów, lazurowa barwa morza z licznymi portami oraz piaszczyste, malowniczo położone plaże.

kaktus-malta-breakplan

W tym liczącym kilka tysięcy lat kraju urzędowym językiem jest angielski oraz maltański - mieszanka języków, która odzwierciedla historie wyspy. Jest ona kombinacją zachodnich dialektów arabskich z dodatkiem zapożyczeń włoskich oraz angielskich. Przed wyjazdem warto podszkolić się trochę z języka obowiązującego na wyspie, aby komunikacja z mieszkańcami nie sprawiała Wam problemów. Nasz partner proponuje kurs z języka angielskiego na trzech różnych poziomach zaawansowania, także dostępne online. Wszelkie pomocne informacje dostępne są tutaj.

Strategiczne położenie w środkowej części Morza Śródziemnego, pomiędzy Sycylią, a Tunezją wpłynęło na duże zainteresowanie wielu mocarstw rządnych nowych terenów. Ponad 5 tysięcy lat p.n.e. do skalistych wybrzeży Malty przypłynęli pierwsi osadnicy – Sycylijczycy. Osiemset lat p.n.e. została ona skolonizowana przez Fenicjan, którzy zostali następnie pokonani przez Kartagińczyków w 480 r p.n.e. Podczas II wojny punickiej, która miała miejsce w 218 r. p.n.e. Malta przeszła pod władanie Imperium Rzymskiego. Gdy w 870 roku Arabowie zdobyli Maltę, dialekt punicki oraz kultura maltańska zostały poddane kolejnym silnym wpływom najeźdźcy. Przez te wszystkie wieki, podczas których te magiczne wyspy Morza Śródziemnego przechodziły z rąk do rąk, ukształtował się język maltański z dużą domieszką wielu obcych zapożyczeń. Od zamierzchłych czasów wyspą władali Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, kongregacja Joanitów, Francuzi, a także Anglicy. Dopiero w roku 1964 po wielu latach inwazji i władania przez różne nacje, wyspiarskie państwo uzyskało całkowitą niepodległość, a w roku 2004, 1 maja Malta została przyjęta do członków Unii Europejskiej.

Kultura i zwyczaje

Mieszkańcy Malty to bardzo pogodni i życzliwi ludzie, służący zawsze pomocą, chętni do rozmów z turystami. Dlatego warto na bazarkach oraz w małych „prywatnych” sklepach poświęcić chwilę i zagadać sprzedawcę lub nawet się potargować. Ceny biletów prywatnych przewoźników motorówkami zależne są od pory roku oraz od ilości turystów na wyspie. Jest ich jednak tak dużo, że gotowi są sporo zejść z proponowanej ceny, aby tylko zyskać większą ilość klientów. Należy również pamiętać, że w dużej ilości restauracji napiwek (10%) od obsługi jest doliczany do rachunku. Można się z tym spotkać również w taksówkach.

latarnia-malta-breakplan


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału "Kiedy jechać?".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:16:49
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)