MaltaJedzenie i napoje
Kuchnia maltańska pomimo bliskości takich państw jak Włochy, Tunezja, czy Egipt, jest kuchnią posiadającą własne kulinarne specjały, cechujące się raczej prostotą i szybkością przygotowania. Otoczone z każdej strony wodą wyspy, mają do zaoferowania rozmaite gatunki ryb, a także pełną gamę świeżych owoców morza.
Najpopularniejszą rybną potrawą jest lampuka, czyli po prostu dorada. Zamówić ją można grillowaną, smażoną, gotowaną lub w wersji mniej pospolitej - tarty ze szpinakiem, kalafiorem i oliwkami (torta tal-lampuki). Warto również skosztować miecznika oraz nieco mniejszych ryb: serioli, strzępiela, płaszczki, czy cieszącego się dużym uznaniem leszcza morskiego lub wspaniale przyrządzonych ośmiornic i kalmarów. Jeśli chcecie mieć pewność, że zamówiliście swoje ulubione owoce morza, a język angielski nie jest Waszą najmocniejszą stronę zerknijcie na stronę naszego partnera. Oferuje on różne kursy online z dedykowanym nauczycielem, a to wszystko za mniej niż 100 zł! My już korzystaliśmy, a Wy? Wszystkie informacje na temat znajdziecie tutaj.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują na Malcie?
Mięsa są również bardzo popularne w tradycyjnej kuchni wyspiarzy. Najczęstsze to wołowina i wieprzowina przygotowywane na ruszcie, posypane dużą ilością ziół, oprószone solą i pieprzem, zapiekane wraz z ziemniakami i cebulą. Jednak ulubioną potrawą mieszkańców Malty jest polewany czerwonym winem fenek – królik. W każdej niemal restauracji jest podawany ten tradycyjny rarytas, w przeróżnych wariantach: gotowany, pieczony, w formie gulaszu lub w postaci roladek. Pomimo dużej ilości potraw regionalnych, w maltańskiej kuchni nie brak zapożyczonych akcentów kulinarnych na przykład włoskich.
Makarony i pasty stanowią nieodłączną część tamtejszego jadłospisu. Timpana oraz mqarrun fil-forn to podobne do siebie dania, podawane w formie zapiekanki. Główny składnik tych potraw to wspomniany wcześniej makaron, przekładany mięsem, pomidorami, serem oraz jajkiem. Bardzo często spotykany jest również typowo włoski makaron penne. Podawany jest w tradycyjny sposób z sosem pomidorowym i czosnkiem lub w wersji mniej spotykanej, z sosem z królika lub sosem kalafiorowym.
Typową zupą zimową jest soppa tal-armla, czyli „wdowia zupa”. Składająca się z drobno pokrojonych zielonych i białych warzyw, swój nietypowy smak zawdzięcza kawałkom koziego sera – gbejny. Na licznych bazarkach, a także w sklepach spożywczych można dostrzec zadziwiającą ilość przeróżnych warzyw oraz owoców. To dlatego, ponieważ są one bardzo ważnym składnikiem w przygotowywanych potrawach. Bakłażany, karczochy, wielkie kalafiory i kalarepy oraz charakterystyczne dla tych wysp qara’bali (warzywo przypominające dynię), pochodzą zazwyczaj z niewielkich gospodarstw, gdzie nie stosuje się środków chemicznych.
Najczęstszymi miejscami odwiedzanymi przez turystów, oferującymi posiłki są przypominające kioski „Pastizzerie”. Jest to jeden z najszybszych i najtańszych sposobów, aby skosztować smaków kuchni maltańskiej. Pastizzi, czyli kruche ciasto nadziewane najczęściej serkiem i anchois podawane na ciepło w formie przekąski, idealnie zaspokoi głód, przynajmniej na jakiś czas. Do wyboru są również tradycyjne zapiekanki, pizza, a także wiele smakowitych ciastek. Popularnym deserem są smażone na głębokim tłuszczu ciasteczka mqaret, wypełnione po brzegi masą daktylową lub qubbajt – typowy nugat migdałowy, sprzedawany w przeróżnych kolorach.
Będąc na wyspach nie sposób nie zauważyć pośród znanych wszystkim napojów gazowanych, napoju o nazwie Kinnie. Nie zawiera on alkoholu, a jego receptura od 1952 roku jest strzeżoną tajemnicą. Do słodko–gorzkiego smaku ciężko jest się przekonać za pierwszym razem. Maltańczycy twierdzą, że im częściej się go pije, tym lepiej smakuje i dużo turystów potwierdzą tę teorię. Wyczuwalne w Kinnie gorzkie pomarańcze łamią słodycz napoju, dzięki czemu jest on idealnym, orzeźwiającym napojem podczas upalnych dni.
W wybieraniu restauracji nie należy się kierować ilością gości oraz bliską lokalizacją od centrum miasta. Najlepiej jest oddalić się od głównych, turystycznych ulic i wybrać mniejsze, przytulne miejsce, w którym dania nie będą serwowane hurtowo. Będąc w Mdinie warto odnaleźć kawiarnię Fontanella Tea Room. Popularność zyskała dzięki panoramicznemu widokowi na Maltę, który można podziwiać z tarasu tego miejsca. Duży wybór przepysznych ciast oraz uśmiechnięty i służący pomocą personel, będzie miłym zakończeniem po całodziennym zwiedzaniu miasta.
>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze miejsca wypoczynkowe Malty.
Restauracje na Malcie warte odwiedzenia:
- Bouquet Garni
- Cena: średnio
- Kuchnia: śródziemnomorska
Restauracja specjalizująca się w wysokiej jakości daniach z owoców morza. Pomocna i profesjonalna obsługa gwarantuje wspaniałą atmosferę przy kolacji. - Adres: Gorg Borg Olivier Street 4, Mellieha, Malta
- The Fork & Cork
- Cena: średnio
- Kuchnia: śródziemnomorska
Klimatyczna restauracja z pięknym widokiem na wyspę. W karcie znajdziecie zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie oraz szeroką gamę win do wyboru. - Adres: Telgha Tas-Saqqajja 21, Rabat, Malta
- Dinner in the sky Malta
- Cena: drogie
- Kuchnia: śródziemnomorska
Opcja dla lubiących nowe wyzwania i nutę szaleństwa. Restauracja w powietrzu serwuje wyśmienite dania z widokiem jedynym w swoim rodzaju. - Adres: Hal Ferh Golden Bay, Malta
- The Submarine
- Cena: tanie
- Kuchnia: włoska
Bar serwujący najlepsze kanapki w okolicy z możliwością wybrania dowolnych składników. Zawsze świeże, przygotowywane na miejscu kanapki to idealny pomysł na lunch podczas zwiedzania wyspy. - Adres: Merchant Street 42 B, Valletta, Malta
- Dimitri Cafe - Bistro - Wine
- Cena: tanie
- Kuchnia: włoska, francuska
Niewielka i niepozorna restauracja z rodzinną atmosferą i domową kuchnią. Serwowane tu europejskie dania w połączeniu z dużym wyborem win oraz piwa to idealne miejsce na lunch lub kolację. - Adres: St Paul's Street 339, Valletta, Malta
>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?
Najczęściej spotykanym piwem na wyspach jest jasne, klasyczne Cisk Lager (alk. 4,2%). Od samego początku czyli od 1928 roku jest ono warzone na Malcie i dostępne w praktycznie każdej restauracji, pubie, czy sklepie spożywczym. Bardzo popularne są również Hopleaf Pale Ale (alk. 3,8%), a także ciemne, słodkie Farsons Lacto (alk. 3,8%). Na półkach sklepowych jest bardzo duża ilość sprowadzanych oraz regionalnych win. Należy jednak pamiętać, że większość z nich są ciężkimi i mocnymi trunkami zwłaszcza, jeżeli wybierze się tańszą wersję. Przystępne cenowo oraz jakościowo są wina firmy Delicata oraz Marsovin, oznaczone znakiem jakości „Superior”. Na wyspach wprowadzony jest zakaz spożywania napojów alkoholowych w środkach transportu publicznego oraz częściowy zakaz dla miejsc publicznych. Należy zatem uważać, jeżeli nie chce się otrzymać mandatu, który w zależności od okoliczności może wynieść od 50 do 400€.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna na Malcie.
Redaktor