Tajwan

TajwanInne

Waluta

Walutą obowiązująca na Tajwanie jest nowy dolar tajwański (TWD). 10 TWD to około 1,31 PLN. Jeżeli chcecie wymienić pieniądze, dokonać możecie tego w kantorach albo w bankach. Możecie zostać poproszeni o okazanie paszportu, weźcie więc ten dokument ze sobą. Jeśli zdecydujecie się na wymianę waluty w banku, musicie liczyć się z ewentualnością, iż zostanie potrącona określona niewielka opłata administracyjna, a cały proces wymiany zajmie kilkanaście minut. Płatność kartą jest możliwa w wielu sklepach, ale nie we wszystkich. Powinniście dysponować gotówką, gdy zechcecie zakupić coś na ulicznych straganach. Korzystanie z bankomatów odbywa się raczej bezproblemowo, chociaż niektóre z nich nie wypłacają mniejszych kwot. Możliwe jest, że zostanie naliczona prowizja od transakcji – zależy to od banku.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Przykładowe ceny na Tajwanie:

• jednorazowy bilet na przejazd metrem w Tajpej: 20-40 TWD

• butelka 1,5 l wody niegazowanej: 25 TWD

• puszka 0,5 l piwa tajwańskiego: 40 TWD

• obiad w ulicznej knajpce: ceny dań się różnią, ale rzadko przekraczają 100 TWD

• pierożki tajwańskie (cena za 1 szt.): 5-8 TWD

• kawa w kawiarni: 90 TWD

• tajwańskie przekąski „uliczne”: ceny różnią się w zależności od miejsca i rodzaju dania, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale 10-40 TWD

• herbata z mlekiem w butelce 0,5 l: 25-30 TWD

Niebezpieczeństwa

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Tajwan to bardzo bezpieczne miejsce. Wskaźnik przestępczości jest bardzo niski, nie odnotowano ataków terrorystycznych. Jeżeli chodzi o zagrożenia naturalne, na Tajwanie występują trzęsienia ziemi. Choć mają one miejsce dość często, rzadko kiedy zagrażają życiu. Jeśli wybierzecie się na łono natury, uważajcie na jadowite węże i owady, takie jak np. osy. Ich ukąszenia mogą być bardzo niebezpieczne.

Ciekawostki

• Na Tajwanie istnieje dość osobliwe podejście do wegetarian i wegan, a mianowicie Tajwańczycy nie rozumieją, po co ktoś miałby rezygnować ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Często zatem opcja wege to po prostu... gotowany ryż. Czasem dodawane są do niego warzywa, jednak zazwyczaj jest to po prostu miska gotowanego ryżu. Całkiem sprytne posunięcie – jakby nie patrzeć, gotowany ryż to nie tylko danie wegańskie, ale też bezglutenowe. Pozostając w temacie glutenu, w tajwańskich sklepach możecie nabyć puszkowany produkt o nazwie „fried gluten”. Jest on zrobiony z pszenicy i nie charakteryzuje się żadnym wyrazistym smakiem. Nazwa jednak nas rozbawiła.

 • Na Tajwanie wciąż popularne są „kucane” toalety. Chociaż w większych miastach bez problemu znajdziecie „normalne” muszle klozetowe, w mniejszych możecie mieć z tym problem. Podobno takie „kucanki” są zdrowsze, a niektórzy nawet przekonują, że także wygodniejsze. Jeśli chodzi o toalety, to nawet te publiczne są czyste i można bez obaw z nich korzystać. Można spotkać także toalety przenośne. Oddawanie moczu w miejscach publicznych nie jest mile widziane.

 • Kolejną charakterystyczną rzeczą dla Tajwanu jest to, że... jest tu bardzo mało śmietników. Mimo to, musielibyście się bardzo postarać, żeby znaleźć leżące na ulicy odpadki. Co więcej, Tajwan jest światowym liderem recyklingu z jego wskaźnikiem wynoszącym 55%.

 • Na każdym kroku znajdują się sklepy typu convenience store. Najpopularniejsze sieci to 7-eleven oraz FamilyMart. Są one otwarte całą dobę i znajdziecie w nich wszystko to, co najbardziej potrzebne. Niektóre z nich są malutkie, inne całkiem spore. W każdym kupicie jedzenie i napoje (także alkoholowe, głównie piwo), a w niektórych także podstawowe środki higieniczne, leki oraz przygotowywane na miejscu przekąski, zwane guan dong zhu. Wygląda to tak, że do kubełka wkładacie przeróżne przysmaki, dobieracie do tego sosy, a przy kasie płacicie za to, co wybraliście. W sklepach typu 7-eleven często znajduje się kącik, w którym możecie usiąść, by spożyć posiłek. Możecie nabyć też np. jakieś danie gotowe i poprosić o jego odgrzanie na miejscu. W sklepach tego typu dostaniecie też pieczone słodkie ziemniaki oraz ciepłe bułeczki na parze.

 • Inną ciekawostką związaną z convenience store jest to, że... możecie tam zostawić swoje śmieci. Ponieważ znalezienie kosza może przysporzyć nie lada problemów, czasem najlepszym rozwiązaniem może okazać się wstąpienie do sklepu i grzeczne poproszenie, by wyrzucili za Was puszkę czy butelkę, którą, z braku innych możliwości, od godziny nieśliście w ręku.

 • Ziemniaki na Tajwanie są rarytasem sprzedawanym na sztuki. Chociaż słodkie ziemniaki cieszą się popularnością i ich cena jest przystępna, to „zwykłe” ziemniaki, stanowiące postawę kuchni polskiej, są drogie i trudno dostępne.

 • Wchodząc do sklepu ze słodyczami, z dużą dozą prawdopodobieństwa będziecie mogli spróbować poszczególnych przysmaków przed ich kupnem. W niektórych miejscach zostaniecie też poczęstowani małym kubeczkiem herbaty.

 • W niektórych knajpkach, aby złożyć zamówienie, wypełniacie specjalną kartę, na której zaznaczacie, co chcecie zjeść. Problem w tym, że karty te są... po chińsku. Jeśli nie znacie tego języka, będziecie więc musieli albo poprosić kogoś o pomoc, albo zdać się na stare dobre wskazywanie palcem.

 • Jeśli zamówicie danie w stylu zachodnim (czego w gruncie rzeczy nie polecamy, bo o wiele smaczniejsze tego typu dania zjecie w Europie), bardzo prawdopodobne, że będzie podane ono z sałatą. Widocznie świeża sałata kojarzy się Tajwańczykom z Zachodem – ot, taka ciekawostka.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Co warto zobaczyć w Tajwanie.

Ważne numery

Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej

Adres: Represenatative Office of Poland in Taipei, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd, Taipei 110, Taiwan

Numer: (+886) 2 7718 3300

 

Straż pożarna i pogotowie ratunkowe: 119

Policja: 110

 

Jeżeli wykupiliście ubezpieczenie w Polsce, powinniście mieć przy sobie także numer ubezpieczyciela, aby w każdej chwili móc zgłosić mu problem i uzyskać pomoc.

 

Wiesz już wszystko o Tajwani? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:24:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy