Tajwan

TajwanTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna na Tajwanie jest bardzo dobrze rozwinięta. W Tajpej oraz Kaohsiung możecie poruszać się za pomocą metra, co stanowi najlepsze rozwiązanie dla turystów ze względu na szybkość tego środka transportu. Co więcej, poruszanie się po metrze nie sprawia trudności, gdyż oznaczenia są bardzo czytelne i przetłumaczone są na język angielski. Ceny biletów jednorazowych (w formie żetonów) zależą od dystansu, jaki chcecie przebyć. Możliwe jest nabycie biletów czasowych (w formie kart magnetycznych) – 24-, 48- lub 72-godzinnych.

Poruszanie się autobusami sprawia więcej problemów, gdyż oznaczenia są w języku chińskim. Ceny przejazdów nie są wysokie. Transport miejski działa do około północy, potem do rana (5-6) nic nie jeździ. Jeżeli musicie dotrzeć gdzieś w godzinach nocnych, pozostają Wam taksówki. Na szczęście tajwańskie taksówki nie są drogie. Przed wejściem do taksówki warto upewnić się, jaka jest orientacyjna cena przejazdu. Najlepiej mieć ze sobą adres miejsca docelowego napisany po chińsku, gdyż taksówkarze często operują tylko najbardziej podstawowym angielskim lub nie władają nim w ogóle.

Istnieją także busy przewożące pasażerów z jednego miasta do drugiego. Za przejazd z północy na południe kraju nie powinniście zapłacić więcej, niż 500 TWD (około 66 PLN). Innym sposobem poruszania się po kraju jest kolej. Na tę formę transportu możecie się zdecydować, jeśli chcecie podróżować po północy kraju, gdyż tam sieć kolejowa jest bardziej rozwinięta. Zdarza się, że dworzec kolejowy znajduje się poza miastem i można dostać się do niego tylko taksówką. Ceny biletów kolejowych są droższe, niż autobusowych.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Tajwanu samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Do niektórych miejsc nie jest łatwo dotrzeć komunikacją publiczną, dobrym rozwiązaniem może okazać się więc wynajem samochodu. Jeśli zamierzacie skorzystać z tej możliwości, musicie zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy, które pozwala na prowadzenie pojazdów przez 30 dni od wjazdu do kraju. Autoryzacja międzynarodowego prawa jazdy możliwa jest w lokalnym odpowiedniku Wydziału Komunikacji - Motor Vehicles Office (MVO). Pozwala to na prowadzenie pojazdów do roku. Samochód można wynająć na jeden dzień za około 2000 TWD, czyli około 262 PLN. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny. Sieć autostrad jest dobrze rozwinięta na Tajwanie.

Rower

Na Tajwanie istnieje możliwość wypożyczenia roweru. Możecie skorzystać np. z rowerów YouBike. Za każde 30 minut jazdy przez pierwsze 4 godziny zapłacicie 10 TWD, czyli około 1,3 PLN. Za 30 minut jazdy pomiędzy 4 a 8 godziną jazdy zapłacicie 20 TWD, zaś jeśli przekroczycie czas użytkowania 8 godzin, za każde 30 minut jazdy naliczana będzie opłata 40 TWD.

O wiele bardziej popularne od rowerów są na Tajwanie skutery. Według oficjalnych statystyk, na każde 100 osób na Tajwanie przypada około 67 skuterów. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do poruszania się tym pojazdem, jeśli pojemność jego silnika nie przekracza 50 ccm. Ceny za wypożyczenie skutera na cały dzień zaczynają się od 300 TWD, czyli około 40 PLN.

Autostop

Podróżowanie w ten sposób nie jest bardzo popularne, czasami trudno złapać stopa. Jednak w mniejszych miejscowościach zdarza się, że ktoś się zatrzyma i sam zaproponuje Wam podwózkę.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Tajwanie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:24:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy