TajwanPraca i studia
Wiza pracownicza jest dość trudna do uzyskania i wiąże się z dostarczeniem mnóstwa dokumentów. Aby się o nią ubiegać, oficjalne wymagania to odpowiednie wykształcenie oraz umowa z tajwańskim pracodawcą. Dokumenty, które będziecie musieli dostarczyć, to: kopia paszportu, dokumenty potwierdzające przebieg wcześniejszego zatrudnienia (wraz z zaświadczeniami od byłych pracodawców), dyplomy z uczelni oraz certyfikaty, zdjęcie, kopia dowodu osobistego, kopia umowy z tajwańskim pracodawcą. W procesie niezbędna będzie pomoc pracodawcy, on bowiem powinien go rozpocząć. Więcej informacji znajdziecie tutaj i tutaj. Stanowiska najczęściej obejmowane przez Polaków szukających pracy na Tajwanie to nauczyciel angielskiego bądź sprzedawca. Jeśli znacie chiński, możecie spróbować swoich sił jako tłumacz.
Inną opcją, dostępną dla polskich obywateli od 2014 roku, jest program „Zwiedzaj i pracuj”. Dostępny jest on dla osób pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Szczegółowe informacje o programie znajdziecie na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!
Aby zostać wolontariuszami na Tajwanie, będziecie musieli znaleźć odpowiednią organizację, która Wam to umożliwi. Programów możecie szukać np. na stonie AIESEC, WWOF oraz Go Overseas. Udział w programie może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty.
Jeżeli chcecie podjąć studia na Tajwanie, jedną z opcji jest wyjechanie tam z ramienia polskiego uniwersytetu, na którym już studiujecie. Wtedy należy sprawdzić, z jakimi tajwańskimi uczelniami Wasza uczelnia ma podpisane umowy bilateralne, a także jakie kryteria należy spełnić, by aplikować.
Informacje na temat możliwości studiowania na Tajwanie znajdziecie też na stronie Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Tajwani.