Tajwan

TajwanCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Tajpej

Stolica Tajwanu to wyjątkowe miasto, łączące w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to największy na Tajwanie ośrodek gospodarczy, finansowy i komunikacyjny. Znajdziecie tu zarówno świątynie, jak i nowoczesne wieżowce. W centrum możecie odpocząć w malowniczych parkach, możecie także zawitać do zabawowej dzielnicy Ximen. Na obrzeżach miasta znajdują się góry, interesującym miejscem jest także zoo. Poniżej znajdziecie dokładny opis najciekawszych atrakcji.

 

Ximen

Jest to dzielnica rozrywkowa położona w samym centrum miasta. Budzi się rano i zasypia dopiero bardzo późno w nocy. Słynie z ogromnej ilości różnorodnych sklepów – od markowych butików, przez ciekawe lokalne marki, aż po niewielkie stragany o bardzo niewygórowanych cenach. Oczywiście znajdziecie tu także mnóstwo restauracji, stoiska ze street foodem, kina, sklepy typu convenience store, puby, sklepy z pamiątkami i wiele innych.

 

>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Tajwanu! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!

 

Grobowiec Chiang Kai-sheka

Cały kompleks składający się z grobowca – Narodowej Hali Pamięci, Teatr Narodowy, Narodowej Sali Koncertowej, monumentalnej bramy oraz otaczającego wszystkie obiekty ogrodu zajmuje powierzchnię 250 tys. m². Grobowiec został wybudowany ku czci zmarłego w 1975 roku prezydenta Tajwanu, Chiang Kai-sheka. Jest to miejsce wyjątkowo lubiane nie tylko przez turystów, lecz również przez mieszkańców Tajwanu, którzy gromadzą się w jego obrębie, by kreatywnie spędzać czas. Narodowa Hala Pamięci to wysoki na 70 metrów biały budynek. Do głównego wejścia prowadzi dokładnie 89 stopni, mających symbolizować wiek prezydenta w chwili jego śmierci. W środku znajduje się ogromny brązowy pomnik Chiang Kai-sheka.

 

Pałac Prezydencki

Budowany w latach 1912-1919 budynek z czerwonej cegły na pewno nie umknie uwadze żadnego turysty. Znajduje się on niedaleko dzielnicy Ximen. W środkowej części pałacu znajduje się 60-metrowa wieża, która kiedyś była najwyższym punktem miasta. Trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę, iż dziś nad Tajpej góruje jeden z najwyższych budynków na świecie!

 

Taipei 101

Jeden z najbardziej znanych budynków w mieście. Ma 509,2 m wysokości, dzięki czemu plasuje się w czołówce najwyższych budynków na świecie. W roku ukończenia, czyli 2004, był najwyższym budynkiem na świecie. 5 lat później został jednak zdetronizowany przez znajdujący się w Dubaju wieżowiec Burdż Chalifa. Z najwyższego, 89. piętra Taipei 101 możecie podziwiać panoramę miasta. Co ciekawe, w nocy podświetlany jest on na różne kolory, inne dla każdego dnia tygodnia.

 

Mangrove Naturale Reserve

Rezerwat, w którym możecie podziwiać lasy namorzynowe – lasy rosnące na bagnistych obszarach nad brzegami mórz i oceanów. Dla Europejczyków stanowią niewątpliwie egzotyczny widok. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny, otwarty jest on cały czas. Nie zajmuje on dużej przestrzeni, jednak warto się tam wybrać, chociażby po to, by popatrzeć na niezliczoną ilość krabów zamieszkujących tamtejsze tereny. Rezerwat położony jest tuż przy stacji metra Hongshulin. Dzięki licznym znakom informującym o tym, gdzie macie iść, aby dotrzeć do rezerwatu, na pewno znajdziecie go bez problemu.

 

Martyr's Shrine

Ukończona w 1969 świątynia powstała, by uczcić pamięć tych, którzy stracili życie walcząc po stronie Republiki Chińskiej w wojnach. Odbywa się tutaj uroczysta zmiana warty, zdecydowanie warta zobaczenia. Wymyślny chód tajwańskich żołnierzy oraz skomplikowane układy ruchowe towarzyszące rytuałowi gromadzą tłumy turystów. Niesamowite jest także to, iż żołnierze pełniący wartę stoją niczym posągi. Aby wszystko w ich postawie było nienaganne, specjalnie wyszkolony personel poprawia detale wyglądu zastygłych w bezruchu żołnierzy.

 

Świątynia Xingtian

Świątynia poświęcona bogowi wojny (będącego również patronem biznesmenów), jedna z najważniejszych świątyń w Tajpej. Powstała ona w 1967 roku. Jak zapewne zauważycie, dominującym motywem zdobniczym są tutaj smoki. Zwróćcie uwagę na ilość i stopień skomplikowania detali w dekoracjach! Smoki ozdabiają nie tylko samą budowlę, ale również obiekty znajdujące się w niej, takie jak ogromna kadzielnica umieszczona na dziedzińcu. Świątynię odwiedza średnio 10 tys. osób dziennie. Znajdziecie ją bez problemu, gdyż tuż obok niej położona jest stacja metra o nazwie Xingtian Temple.

 

Świątynia Longshan

Jedna z głównych atrakcji Tajpej. Wybudowana w 1738 roku przez osadników z prowincji Fujian świątynia poświęcona została bogini Guanyin, ale stanowi także miejsce kultu innych bóstw różnych religii. Świątynia jest przykładem tradycyjnej chińskiej zabudowy zwanej siheyuan. Składa się ona z trzech równolegle ułożonych pawilonów, od wchodu i zachodu otoczonych mniejszymi zabudowaniami. W środkowym pawilonie znajduje się posąg Buddy. Podobnie jak większość tajwańskich świątyń, również ta zachwyca ogromną ilością zdobień, rzeźb i malunków.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

Park Daan

Park określany jest jako „płuca Tajpej”. Składa się w większości z lasów. Zapewnia odpoczynek wśród zieleni zabieganym mieszkańcom stolicy. Osoby lubiące aktywność fizyczną docenią położone na terenie parku ścieżki do spacerowania i joggingu oraz lodowisko. Oprócz tego w parku znajdziecie plac zabaw dla dzieci, amfiteatr oraz dwa stawy. Park zajmuje powierzchnię 26 ha, zamieszkują go różne gatunki zwierząt, m.in. wiewiórki, kaczki, czaple i żółwie.

 

Ogród i Pałac rodziny Lin

Zbudowany za czasów panowania dynastii Qing, dwór posiada bogate zdobienia. Jest to jedyny w pełni zachowany przykład architektury ogrodowej na Tajwanie. W czasach, gdy powstawał, stanowił jeden z nielicznych dużych budynków w mieście. Wraz z ogrodem Wu w Tainanie, ogrodem Beiguo w Xinzhu oraz ogrodem i pałacem rodziny Lin w Wufeng w mieście Taichung, należy do tzw. Czterech Wielkich Ogrodów Tajwanu.

 

Zoo w Tajpej

Jest to największe zoo w Azji. Główną jego atrakcję stanowi obecność pand. Wokół ich wybiegu zawsze gromadzi się tłum ludzi, chcących zobaczyć na własne oczy puchate, biało-czarne zwierzę kojarzące się z Azją. Inną atrakcją są misie koala. Zoo jest bardzo dobrze utrzymane, daje możliwość zobaczenia nie tylko zwierząt, ale także tajwańskiej przyrody. Pomysłowo urządzone, stanowi doskonałą rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Dodatkowo zachęcająca jest cena. Dorośli za wstęp zapłacą jedynie 60 TWD, czyli około 8 PLN. Studenci i uczniowie zapłacą jeszcze mniej, bo 30 TWD. Dzieci zaś wchodzą za darmo.

 

Maokong Gondola

Pierwsza w Tajpej kolejka linowa, dająca możliwość podziwiania widoków na miasto i okolice. Maokong, końcowa stacja na trasie kolejki, słynie z upraw herbaty. W tamtej okolicy możecie się napić tego naparu o wyjątkowym smaku, ale musicie liczyć się z tym, że nie będzie on tani. Niektóre herbaciarnie oferują też potrawy z wykorzystaniem herbaty. Poza tym możecie po prostu pochodzić po malowniczej okolicy. Przedostatnia stacja na trasie to Zhinan Temple, zlokalizowana nieopodal świątyni Zhinan. Wejście do kolejki znajduje się niedaleko zoo.

 

Taipei Expo Park

Wielofunkcyjny park, na terenie którego znajdziecie m.in.: Dziecięce Centrum Rekreacyjne, market Yuanshan, Yuanshan Plaza, Expo Dome, Taipei Story House, Muzeum Sztuk Pięknych, Pawilon Zapachów Kwiatowych, Expo Hall, Pawilon Robotów Tajpej oraz Pawilon Przyszłości. Taipei Expo Park został stworzony, aby wspierać rozwój lokalnej działalności gospodarczej. Na terenie parku odbywają się liczne wydarzenia, wystawy i targi. Park ma na celu także promowanie wydarzeń o charakterze międzynarodowym, wymian handlowych oraz wszelkich działań pomagających zaistnieć przedsiębiorcom w świecie.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

 

Muzeum Sztuk Pięknych w Tajpej

Pierwsze muzeum sztuki nowoczesnej na Tajwanie, w którym zobaczycie zarówno narodowe, jak i zagraniczne dzieła. Otwarte zostało w 1983 roku. Muzeum znajduje się w kompleksie Taipei Expo Park. Na uwagę zasługują nie tylko zbiory, ale także sam budynek muzeum. Stanowi on przykład stworzonej w Japonii architektury metabolistycznej, stawiającej sobie za cel przedstawienie utopijnej wizji społeczeństwa. Oprócz stałej ekspozycji, muzeum daje możliwość oglądania wystaw czasowych z różnych części świata. Dorośli zapłacą za wstęp 30 TWD (około 4 PLN), w poniedziałek muzeum jest nieczynne. Więcej informacji o instytucji znajdziecie na jej oficjalnej stronie.

 

Narodowe Muzeum Pałacowe

Otwarte w 1965 roku muzeum i galeria sztuki w Tajpej. Muzeum słynie z największej i najsłynniejszej na świecie kolekcji sztuki chińskiej. Większość z 700 tys. eksponatów pochodzi z cesarskiej kolekcji sztuki zgromadzonej przez cesarza Qianlonga. Muzeum może poszczycić się największym zbiorem wyrobów ceramicznych o nazwie Ru ware. Te niezwykle rzadkie przedmioty pochodzą z czasów dynastii Song. Innymi cennymi eksponatami są „Jadeitowa Kapusta” oraz „kamień w kształcie mięsa” – jaspis wyrzeźbiony na kształt kawałka wieprzowiny Dongpo.

 

Narodowe Muzeum Historii

W wybudowanym w japońskim stylu budynku muzeum znajdziecie eksponaty dokumentujące historię Tajwanu. Niektóre z eksponatów, jakie możecie znaleźć w muzeum to ceramika oraz chińskie kulturowe relikty. Było to pierwsze muzeum, które powstało na Tajwanie po przeniesieniu siedziby rządu Republiki Chińskiej na wyspę. Kolekcja muzeum stale się rozrasta, w dużej mierze za sprawą prywatnych ofiarodawców. Można znaleźć w niej eksponaty z okresu neolitu, a także z czasów panowania dynastii Shang, Zhou, Han, Tang, Song, Yuan, Ming i Qing. Oprócz wystawy stałej, w muzeum często pojawiają się wystawy czasowe.

 

Sun Yat-sen Memorial Hall

Sala pamięci poświęcona chińskiemu politykowi i rewolucjoniście Sun Yat-senowi, uważanego za jednego z największych przywódców współczesnych Chin. Na Tajwanie określa się go mianem „Ojca Narodu”. Architektura obiektu nawiązuje do wyglądu antycznych chińskich pałaców. W środku znajduje się posąg Sun Yat-sena. Audytorium umieszczone wewnątrz może pomieścić 3000 słuchaczy. Plac przed budowlą stanowi popularne miejsce, w którym Tajwańczycy spędzają wolny czas. Odbywająca się co godzina zmiana warty to przyciągająca wielu turystów atrakcja.

 

Rezydencja Shilin

W tej rezydencji mieszkał prezydent Chiang Kai-shek wraz z małżonką. Wokół niej znajdują się liczne ogrody. W czasie japońskiej okupacji w miejscu budynku znajdowała się Eksperymentalna Stacja Ogrodnicza Shilin, która po przeniesieniu rządów Republiki Chińskiej na Tajwan została przekształcona w rezydencję prezydenta. Transformacji dokonał znany architekt Yang Cho-cheng. Rezydencję odwiedziło wiele znamienitych osobistości, m.in. Dwight D. Eisenhower oraz Ronald Reagan.

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

 

Nowe Tajpej

Największe i najludniejsze miasto Tajwanu. Nowe Tajpej niejako otacza Tajpej, czyniąc ze stolicy enklawę w swoim obrębie. Miasto położone jest na północy kraju. Badania archeologiczne wykazały, iż Nowe Tajpej było zamieszkiwane już od czasów neolitycznych. Miasto jest zróżnicowane pod względem geograficznym – na jego terenie są zarówno wzniesienia, góry i równiny.

 

Yehliu

Przylądek, na którym możecie oglądać „bajeczne kominy”, charakterystyczne stożkowate formacje skalne. Wiele z pojedynczych kamieni otrzymało swoje imiona ze względu na kształt. Najpopularniejsze to Queen's Head („Głowa Królowej”), Fairy Shoe („Bucik Wróżki”), Beehive („Ul”), Ginger Rocks („Imbirowe Skały”) i Sea Candles („Morskie Świeczki”). Przylądek Yelihu stanowi część Formacji Daliao pochodzącej z epoki miocenu, która trwała od 23 mln do 5 mln lat temu.

 

Fort San Domingo

Początkowo był to drewniany fort, wybudowany przez Hiszpanów w 1629 roku. W 1642 roku Holendrzy zastąpili drewnianą budowlę kamienną. W 1867 roku Brytyjczycy dokonali renowacji i modernizacji fortu. Dzisiaj pełni on funkcję muzeum. Wizyta w nim przybliży Wam historię fortu, zaś położenie na wzniesieniu da Wam możliwość popatrzenia na okolicę z pięknej perspektywy. Fort leży w dzielnicy Tamsui, której przypisuje się ogromną rolę dla tajwańskiej kultury.

 

Tainan

Najstarsze miasto Tajwanu, położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Tajwańską. Na podstawie archeologicznych wykopalisk ustalono, że tereny miasta zamieszkiwane były od co najmniej 20 tys. lat, a być może nawet od 31 tys. Kiedyś Tainan pełnił rolę stolicy kraju. Dziś jest to ośrodek przemysłu cukrowniczego, spirytusowego, jutowego, papierniczego i chemicznego. W Tainanie znajduje się więcej świątyń buddyjskich i taoistycznych, niż w jakimkolwiek innym tajwańskim mieście. Uważane jest za jeden z ważniejszych ośrodków kultury na Tajwanie.

 

Fort Zeelandia

Twierdza wybudowana za czasów holenderskiego panowania na tej części wyspy. Jej budowa zajęła ponad 10 lat. W XVII wieku, kiedy Europejczycy z różnych państw zaczęli podróżować do Azji, fort stał się międzynarodowym centrum biznesu. Dzisiaj jest tutaj muzeum ukazujące najważniejsze wydarzenia mające miejsce podczas holenderskiej okupacji. Możecie także oglądać tam oryginalne fragmenty murów fortu. Co ciekawe, do budowy fortu użyto cegieł z Jawy. Cena wejścia do muzeum dla osoby dorosłej to 50 TWD (około 7 PLN).

 

Muzeum Chimei

Prywatne muzeum założone w 1992 roku przez Shi Wen-longa. Do zbiorów muzeum należą: kolekcja sztuki zachodniej od XIII do XX wieku, galeria Rodina, wystawa historii naturalnej, kolekcja broni i zbroi oraz kolekcja instrumentów muzycznych. Istotną częścią zbiorów jest kolekcja skrzypiec, licząca 1362 eksponaty. Okazem, który ją zapoczątkował, były skrzypce z 1707 roku, wykonane przez włoskiego lutnika Antonio Stradivariego, uważanego za jednego z najwybitniejszych budowniczych instrumentów w historii. Dziś kolekcja cieszy się mianem największego na świecie zbioru instrumentów smyczkowych, jeśli wyłączyć te należące do producentów i dystrybutorów.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz oglądać filmy i serile? Sprawdź gdzie kręcono najpopularniejsze z nich!

 

Narodowe Muzeum Literatury Tajwańskiej

Zawiera artefakty literackie w języku tajwańskim, japońskim i mandaryńskim. Do zadań muzeum należy prowadzenie badań, katalogowanie, konserwacja oraz wystawianie literackich eksponatów. Muzeum posiada ogromną wartość historyczną. Mieści się ono w Budynku Rządowym Prefektury Tainanu. Lokalizacja instytucji nie została wybrana przypadkowo – Tainan wytypowano jako miasto o szczególnym znaczeniu dla kultury Tajwanu.

 

Państwowa Świątynia Boga Wojny

Świątynia dedykowana bogowi Guan Gong. Wybudowana w stylu charakterystycznym dla prowincji Fujian w 1690 roku, co czyni ją najstarszą świątynią na Tajwanie. Plasuje się ona też w gronie najważniejszych budowli sakralnych na wyspie. Świątynia stanowi istotne miejsce dla wyznawców buddyzmu i taoizmu, dopatrzyć można się w niej także elementów konfuzjańskich. Charakterystycznym elementem, rzadko pojawiającym się w tego typu budowlach, jest długa na 66 metrów, mocno wyeksponowana czerwona ściana.

 

Haishan Hall

Budynek historyczny, który kiedyś służył jako miejsce zgromadzeń żołnierzy przybywających z dzielnicy Haishan zlokalizowanej w prowincji Fujian. Możecie oglądać tam przyrządy i amulety, mające odpierać zło. Budynek został wybudowany w 1684 roku, krótko po tym, jak wyspa dostała się we władanie dynastii Qing.

 

Lugang

Jedno z najstarszych miast na wyspie. Położone jest w południowo-wschodniej części Tajwanu. Dawniej, za czasów dynastii Qing, pełniło ono funkcję jednego z najważniejszych portów Tajwanu. W XIX w. nastąpił spadek znaczenia miasta. Jeżeli jesteście zainteresowani chińską kulturą i tajwańskimi tradycjami, powinniście odwiedzić Lugang. Znajdziecie tam wiele świątyń, będziecie także mogli spróbować lokalnych specjałów, takich jak naleśniki ostrygowe (oyster pancakes) oraz Lukang's Ox Tongue Cakes – ciastek, które chociaż w nazwie mają bycze ozory, to w składzie go nie posiadają. Nazwę zawdzięczają swojemu kształtowi, a są to po prostu smaczne ciastka z różnorodnymi nadzieniami.

 

Changhua

Miasto najbardziej znane ze znajdującego się tam ogromnego, 26-metrowego posągu Buddy. W mieście tym miała miejsca największa bitwa w historii Tajwanu – bitwa Baguashan, stoczona w 1895 roku pomiędzy Japończykami najeżdżającymi wyspę a broniącymi się przed inwazją Tajwańczykami. W mieście znajduje się także jedna z najważniejszych świątyń konfucjańskich na Tajwanie – świątynia Konfucjusza. Została wzniesiona w 1726 roku i rozbudowana w 1830 roku. Co roku 28 września w świątyni obchodzone są uroczyście urodziny Konfucjusza.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najlepszy prezent na Dzień Ojca? Zobacz nasz artykuł!

 

Hualien

Hualian to miasto i port na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, leżące u podnóża Gór Tajwańskich.

 

Hualien Fish Market

Coś dla fanów ryb. Jak na miasto portowe przystało, Hualien obfituje w różnego gatunku ryby, których, w różnych formach, będziecie mogli spróbować właśnie na targu rybnym, odbywającym się w obrębie portu. Oprócz ryb znajdziecie tam także owoce morza. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że możecie kupić produkty u wybranych przez siebie sprzedawców i poprosić ich, aby dostarczyli je do wskazanych przez Was restauracji na terenie portu, gdzie zostaną dla Was przygotowane wspaniałe dania.

 

Hualien Martyrs' Shrine

Początkowo mieściła się tu wybudowana za czasów japońskiego panowania (w 1915 roku) świątynia Karenkō, jednak w 1981 zostala zburzona, by zrobić miejsce dla Hualien Martyrs' Shrine. Podobnie jak świątynia w Tajpej, również Hualien Martyrs' Shrine wybudowano ku czci żołnierzy poległych podczas walk po stronie Kuomintang.

 

Kaohsiung

Miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Morzem Południowochińskim, główny port handlowy Tajwanu.

 

Fo Guang Shan Buddha Museum

Muzeum jest związane z Fo Guang Shan, jedną z największych organizacji poświęconych Buddzie na Tajwanie. Rzekomo posiada ono relikwię zęba Buddy Siakjamuni. Oprócz tego w muzeum znajdziecie także inne relikwie, liczne statuetki, posągi, obrazy oraz murale związane z Buddą. Instytucja stawia sobie za cel także edukację. Organizowanym przez nią kursom przyświeca motto „Trzech Aktów Dobroci”: robienie dobrych uczynków, mówienie dobrych słów i pielęgnowanie dobrych myśli.

 

Pagody Smoka i Tygrysa

Świątynia zlokalizowana nad sztucznym jeziorem Lianchi Tan („Jezioro Lotosu”), które swoją nazwę zawdzięcza unoszącym się na jego powierzchni kwiatom lotosu. Świątynia została wybudowana w 1976 roku. Posiada dwie wieże – Wieżę Tygrysa i Wieżę Smoka. W środku świątyni znajdują się malowidła jednego z najważniejszych bodhisattwów (ktoś, kto w buddyzmie dąży do wyzwolenia różnych istot) – Ksitigarbhy. W Wieży Tygrysa zobaczycie rysunki przedstawiające 12 Magów (kapłanów-astrologów zoroastryzmu), 30 pałaców Nefrytowego Cesarza oraz obrazy ukazujące wizerunek Konfucjusza.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

 

Katedra Świętego Różańca

Najstarsza katolicka świątynia na Tajwanie, która powstała w 1860 roku, a w 1928 roku została rozbudowana. Zlokalizowana jest nieopodal rzeki o wdzięcznej nazwie Rzeka Miłości. Jeśli chcielibyście wziąć udział w katolickiej mszy, okazja do tego nadarza się codziennie, zaś w niedziele o godzinie 11:00 odbywają się msze w języku angielskim. Katedrze nadano gotycko-romański wygląd, zaś wnętrze przypomina Katedrę w Manili na Filipinach.

 

Fort Qihou

Fort artyleryjski z końca XIX w. Strzeże on północnego wejścia do portu w Kaohsiung. Składa się z trzech części: warownych koszarów, centralnego stanowiska dowodzenia oraz czworokątnej baterii artyleryjskiej. Pierwotne umocnienia wybudowano już w 1720 roku, za panowania cesarza Kangxi. Atak Japończyków w 1874 roku skłonił ówczesne władze do podjęcia decyzji o budowie fortu. Zwiedzanie fortu możliwe jest przez całą dobę.

 

Pawilony Wiosny i Jesieni

Kompleks świątyń taoistycznych umieszczonych nad brzegiem Jeziora Lotosu, wybudowany w 1953 roku. Został uznany za jeden z 10 najpiękniejszych obiektów na Tajwanie. Ośmioboczna świątynia poświęcona została bogowi wojny Guan Gongowi. Na zewnątrz umieszczono posąg bogini miłosierdzia – Guanyin ujeżdżającej smoka.

 

Tuntex Sky Tower

Najwyższy wieżowiec w Kaohsiung. Ma on 85 pięter i 347 m wysokości. Jeśli liczyć wysokość budynku wraz z anteną, wzrasta ona do 378 m. Do czasu wybudowania Taipei 101, budynek ten cieszył się tytułem najwyższej budowli na Tajwanie. Wieżowiec wyróżnia się nietypowym wyglądem – składa się z dwóch niższych wież, łączących się w jedną centralnie położoną wieżę, pod którą pozostawiona jest pusta przestrzeń. Budynek platformę widokową, dostępną dla turystów za opłatą 180 TWD, czyli około 23 PLN.

 

Shou Shan Zoo

Wybudowane w 1978 roku. Zamieszkuje je wiele gatunków zwierząt, takich jak tygrysy, kangury czy słonie.

 

Taizhong

Miasto położone w zachodnim Tajwanie. Jest to trzecie największe pod względem populacji miasto na Tajwanie. Możecie tam zobaczyć m.in. budynek urzędu miasta, Kościół Baptystów, Block Museum oraz Muzeum Suncake, czyli ciastka z maltozą.

 

Xinzhu

Miasto położone w północno-zachodnim Tajwanie. Jest ono ośrodkiem przemysłu nowoczesnych technologii. Znajduje się tam park przemysłowy Hsinchu Science and Technology Industrial Park, skupiający 360 przedsiębiorstw z dziedziny high-tech.

 

>>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu?

Wypoczynek

Park Narodowy Yangmingshan

Położony pomiędzy Tajpej a Nowym Tajpej, park ten obfituje w doliny, wodospady i jeziora. Zobaczycie tam japońskie klony, lasy monsunowe, rośliny o nazwie machilus, ambrowce chińskie, czy tajwańskie wiśnie, a także rośliny endemiczne Tajwanu, takie jak Isoetes taiwanensis.

 

Park Narodowy Taroko

Park powstał w 1937 roku. Jedno z najbardziej malowniczych miejsc parku jest Eternal Spring Shrine, będący zarówno miejscem pamięci weteranów, jak i punktem, z którego można obserwować wodospad. Park da Wam możliwość odpoczynku wśród fauny i flory typowej dla Tajwanu.

 

Elephant Mountain

Położona na obrzeżach Tajpej góra, na której znajdują się popularne szlaki przeznaczone do górskich wędrówek. Jeśli nie chcecie się przemęczać, możecie wejść jedynie na taras widokowy, aby podziwiać piękny widok na panoramę Tajpej. Ci z Was, którzy lubią się trochę zmęczyć, mogą, uzbrojeni w wygodne buty i koniecznie coś do picia, wyruszyć na podbój góry. Nie jest to wcale taka łatwa sprawa i jeżeli chcecie przejść cały szlak, musicie zarezerwować sobie na ten cel cały dzień.

 

Jezioro Moon Lake

Największy zbiornik wodny na Tajwanie, stanowiący także turystyczną atrakcję. Rejony jeziora zamieszkują ludzie z plemiona Thao. Tereny otaczające jezioro są wymarzonym miejscem dla każdego, kto lubi górskie wędrówki.

 

Gorące Źródła Taian

Jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznych resortów. Oferuje unikatowe połączenie gorących źródeł z możliwością spacerowania po górach.

 

Kenting

Znajdują się tam malownicze plaże, rafy koralowe, palmy i pola kempingowe.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Ulubione miejsca wypoczynkowe Polaków.

Pozostałe

Co warto:

• Koniecznie wybierzcie się na night market i postarajcie się spróbować jak najwięcej dań – naprawdę warto.

• Jeśli będziecie w Tajpej, zobaczcie zmianę warty. Jest to bardzo interesujące widowisko.

• Nawet jeżeli Waszym głównym celem będzie miasto, wygospodarujcie chociaż jeden dzień, aby pojechać na jego obrzeża i poobcować z tajwańską przyrodą, przynajmniej w małym zakresie. Jest ona naprawdę niesamowita. Od razu poczujecie egzotykę tego miejsca.

• Z jednego miasta do drugiego warto przemieszczać się busem – jest to tani i wygodny środek transportu na Tajwanie.

• Jeśli będziecie mieli okazję pójść na tajwańskie wesele, zróbcie to. Różni się ono bardzo od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, lecz niewątpliwie jest to ciekawe przeżycie.

• Chociaż jedzenie w drogich restauracjach jest smaczne, jedzenie z przydrożnych stoisk w niczym mu nie ustępuje, a miejsca te mają niesamowitą atmosferę. Nie przejmujcie się warunkami sanitarnymi, w których przygotowywane jest takie jedzenie – specjalnie dla Was przetestowaliśmy wiele tego typu miejsc i wyszliśmy z tego bez szwanku, więc z czystym sumieniem polecamy.

 

Czego nie warto:

• Jeżeli nie należycie do osób szczególnie zainteresowanych religią, nie ma potrzeby, byście odwiedzali każdą świątynię. Wszystkie są piękne, ale dla laika są do siebie dość podobne.

• Nie warto odwiedzać wszystkich większych miast. Lepiej wybrać sobie parę z nich i skupić się na ich dokładnym zwiedzeniu.

• Nie warto obawiać się wycieczki na Tajwan, nawet w pojedynkę – jest tu tak bezpiecznie, że w zasadzie jedyne, co Wam grozi to to, że się zgubicie. Ale wtedy na pewno jakiś miły Tajwańczyk przyjdzie Wam z pomocą.

 

>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna na Tajwanie!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:24:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy