Ukraina

UkrainaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia ukraińska jest bardzo zbliżona do polskiej. Wiele potraw jest podobnych i często nie różnią się nawet nazwą. Często kojarzona i utożsamiana z kuchnią ukraińska jest tzw. polska kuchnia kresowa. Nie jest to do końca prawdą, aczkolwiek różnica jest subtelna.

Bardzo popularne i uważana za typowo ukraińskieuważane są pierogi (ukr. вареники, czyt. „warenyky”), barszcz ukraiński (ukr. борщ червоний, czyt. „borszcz czerwonyj”) oraz pielmieni (ukr. пельмені, czyt. „pielmeni”) przypominające polskie uszka. Z powodów ekonomicznych ciągłym zainteresowaniem cieszą się ziemniaki pod wszelką formą: frytki, purée, gotowane i in. Ciekawym zwyczajem jest picie herbaty i jedzenie kilku słodkich ciastek praktycznie po każdym posiłku, nawet w pociągu.

Na Ukrainie praktycznie nie istnieją tanie restauracje. Ten typ lokali gastronomicznych jest synonimem luksusu. Idąc w takie miejsce należy się spodziewać dobrej obsługi, bogatego wystroju i wysokiego rachunku (za obiad zapłacicie ok. 100 zł). Wyjątkiem od tej reguły są niewielkie restauracje z różnych regionów świata np. gruzińskie. W nich można już się najeść za 40 zł. Czasami też możecie spotkać się z doliczaniem kosztów obsługi do rachunku (np. powiększenie go o 10%). Jest to coś w rodzaju napiwku.

Idąc zjeść na miasto Ukraińcy zwykle wybierają jeden z wielu barów samoobsługowych (ukr. бар самообслуговування, czyt. „bar samoobsłuhowuwanija”). Wchodząc bierze się tacę, na którą kolejno można położyć kolejne produkty i potrawy. Niektóre z nich są podawane przez sprzedawców. Na końcu jest kasa gdzie zostanie podliczona należność. W większości punktów można płacić kartą. Największa popularnością cieszy się sieć Puzata Chata (ukr. Пузата хата, czyt. „puzata chata“).

Ceny produktów spożywczych na Ukrainie są podobne do polskich. Oczywiście będą różnić się od miasta i sytuacji politycznej. Trudniej dostępne są dobrej jakości wędliny, za to chleb jest tańszy dzięki państwowym dopłatom. Oprócz supermarketów ciągle można spotkać targi, gdzie tanio kupicie warzywa i owoce bezpośrednio od rolników (umiejscowione są zazwyczaj z dala od atrakcji turystycznych).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

W stosunku do cen polskich każdy alkohol jest tańszy (podobnie papierosy). Niestety nie zawsze jakość jest wysoka, należy więc wystrzegać się kupowania zbyt tanich trunków. Dotyczy to głównie piwa i wódki. Z powodu niskiej ceny wiele osób miało kontakt z alkoholem przed osiemnastymi urodzinami (oficjalnie dopiero wtedy można zakupić alkohol).

Do najbardziej rozpoznawalnych marek piwa należą m.in.: oболонь (czyt. „oboloń“), piwa z lwowskiego browaru (Львівська пивоварня, czyt. „lwiwska pywowarnia“) i чернігівське (czyt. „czernihiwskie”). Znaną marką ukraińskich wódek jest xортиця (czyt. „chortyca“) i Nemiroff. Smakoszy wina zapewne ucieszy informacja, że trunki pochodzące z Gruzji, Mołdawii i Bułgarii są tańsze niż w Polsce. Również dostanie dobrego koniaku nie stanowi problemu.

Jeżeli zostaniecie zaproszeni do kogoś do domu, prawdopodobnie będziecie mogli spróbować domowych wyrobów: zarówno nalewek jak i bimbru (ukr. самогон, czyt. „samohon”).

Bary i puby nie różnią się od tych spotykanych w Polsce. W wielu punktach są organizowane wydarzenia takie jak koncerty kameralne, grupy konwersacyjne, pokazy zdjęć lub filmów oraz wykłady. Ciekawym pomysłem zastosowanym w niektórych miejscach jest opłata za czas. Wszystkie produkty (ew. większość) jest za darmo, a płaci się od czasu spędzonego w środku.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Ukrainy.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 10:24:51
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy