Ukraina

UkrainaInne

Waluta

Oficjalną walutą Ukrainy jest hrywna (ukr. гривня, czyt. „hrywnia”) o oznaczeniu miedzynarodowym „UAH”. Jedna hrywna to sto kopiejek (ukr. копійка, czyt. „kopijka”). Kurs podlega dużym wahaniom z powodu niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej w regionie. Na dzień 15 grudnia 2016 roku wynosił on 1 PLN = 6,301 UAH.

Ukraińską walutę bez problemu dostaniemy w każdym kantorze. Niestety niestabilność kursu powoduje bardzo niekorzystne ceny. Najlepiej jest wymienić tylko część pieniędzy w Polsce na hrywny (zawsze warto posiadać trochę gotówki), a resztę na Ukrainie. Karty kredytowe są obsługiwane w większych sklepach i większości restauracji. Bankomaty też nietrudno znaleźć w miastach. Przy temacie kart nadmienić należy, że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i banki często nakładają prowizję (za wyjęcie gotówki, przewalutowanie itd.). Chcąc uniknąć rozczarowań, wybierzcie się do banku przed podróżą i dowiedzcie dokładnie za co będziecie płacić. Uprzedźcie też, że wybieracie się za granicę! Zdarzają się zablokowania karty!

Korzystając z bankomatu nie zapomnijcie zabrać karty! Niektóre z nich najpierw wydają pieniądze, a dopiero potem kartę (zazwyczaj najpierw zabiera się kartę, potem są wypłacane pieniądze). Czasami też na ekranie pojawi się informacja, że bankomat pobiera prowizję. Jest ona narzucona przez posiadacza bankomatu. Całe szczęście jest to sporadyczne.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Ceny usług i towarów nie różnią się zasadniczo co do polskich. Produkty spożywcze kosztują tyle samo z wyjątkiem chleba, alkoholu, papierosów (tańsze) i dobrej jakości wędlin (droższe). Kupując jedzenie macie do wyboru średniej wielkości sklepy i wielkopowierzchniowe supermarkety. Miejscowe sklepiki są zazwyczaj słabo zaopatrzone, ale w sytuacji kryzysowej mogą się przydać.

Polska uznawana jest na Ukrainie za państwo rozwinięte gdzie panuje dobrobyt. Może zdarzyć się, że ceny usług będą zawyżone, a zniżki nie będą honorowane. Jeżeli cena dalej pozostaje rozsądna, warto zapłacić i mieć to z głowy. Prawdopodobnie jest to typowa praktyka w danym miejscu. Jeżeli cena znacząco się różni od tej z cennika lub są podane niezliczone dodatkowe opłaty, lepiej zrezygnujcie lub targujcie się. Zazwyczaj są to działania mające na celu nieopodatkowany zarobek. W niektórych sytuacjach wejście jest darmowe, ale płaci się niewiele po wyjściu. Jest to zawoalowana forma łapówki, dość popularna na Ukrainie. Mowa tu o państwowych obiektach. Osoby prywatne posiadające we własności atrakcje turystyczne też stosują opłaty (nie zawsze są zarejestrowani, więc jest to oficjalnie nielegalne), ale nie stanowi to korupcji w rozumieniu prawnym.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej przerażające miejsca na świecie!

Niebezpieczeństwa

Część terytoriów Ukrainy jest objęta działaniami wojennymi (obwody Ługański, Doniecki oraz Krym). Stan wojny sprzyja powstawaniu i rozwojowi patologii. Na zachodzie są silne mafie i grupy przemytnicze. Całe szczęście wszyscy czerpią korzyści z turystyki, więc obcokrajowcy nie mają większych problemów. Mimo wszystko wystrzegajcie się przewożenia czegokolwiek przez granicę lub załatwiania drobnych przysług (nawet za opłatą).

Podróż na front jest niewskazana i wiąże się z poważnym zagrożeniem życia i zdrowia. Próba dostania się za linię frontu, np. do Ługańska, wymaga specjalnych pozwoleń zarówno władz ukraińskich jak i administracji separatystów. Wjazd na te tereny od strony Rosji jest uznawany na Ukrainie za przestępstwo.

Sytuacja z Krymem jest podobna. Oprócz mieszkańców lub ich rodzin, specjalne zezwolenia są wydawane niezwykle rzadko. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt przyłączenia Krymu do Rosji. Teoretycznie jest wymagana rosyjska wiza, żeby móc tam wjechać.

Innym znaczącym problemem jest wszechobecna korupcja. Obecnie obowiązuje prawo, według którego do więzienia idzie zarówno osoba dająca, jak i biorąca łapówkę. Niestety, skala zjawiska zmniejszyła się niewiele. Najlepiej obchodzić z daleka niejasne sytuacji o ile to możliwe. Jadąc turystycznie i rezygnując z niektórych atrakcji (np. nieformalna wycieczka do zamkniętej strefy wokół Czarnobyla) możecie całkowicie uniknąć dawania łapówek. Osoby potrzebujące karty pobytu mogą nawet nieświadomie uczestniczyć w procederze (dodatkowe, rzekomo obowiązkowe opłaty na policji bez której nie zostanie wystawiony dokument etc.).

Ludność Ukrainy jest kulturowo podobna do nas, co ułatwia komunikację. Niestety z powodu zaszłości historycznych i wzrostu nacjonalizmu miejscowi chuligani mogą być wrogo nastawieni do Polaków. Tak jak np. w Warszawie czy Krakowie, istnieją dzielnice, do których lepiej po zmroku się nie zapuszczać. Zwykle są one oddalone od centrum, słabo oświetlone i posiadają bardziej zaniedbaną zabudowę. Jeżeli musicie tam pojechać, starajcie się przebywać możliwie krótko w podejrzanych miejscach, zwłaszcza na zewnątrz.

Nacjonalizacja ma też drugi skutek – polaryzacja społeczeństwa. Nie ma osób umiarkowanych. Są zwolennicy komunizmu (zwykle utajeni) lub Bandery (nacjonaliści). W związku z tym lepiej nie wypowiadać się na tematy historyczne. Jeżeli nie macie wyboru, dobierajcie ostrożnie słowa i starajcie się szybko zmienić dyskurs. Ukraińcy są otwarci i bardzo ciekawi. Nieznajomy w restauracji sam może zacząć rozmowę itd. Przy tym wszystkim bywają też wybuchowi i nie wiadomo jak cała sytuacja się skończy.

Ponieważ jesteśmy postrzegani tak samo jak turyści z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, należy cały czas pilnować swojego portfela (zwłaszcza w środkach komunikacji publicznej oraz miejscach turystycznych) i nie zwracać uwagi na naciągaczy. Najmniejsze spojrzenie w ich stronę skutkuje namowami na zdjęcie z gołębiami na ramieniu, wylewnymi zaproszeniami do restauracji i in. Każda z tych atrakcji jest wysoko płatna. W pociągach krótkodystansowych (ukr. електричка, czyt. „elektryczka”) i metrze są osoby sprzedające różne „przydatne” rzeczy po wcześniejszym ich zaprezentowaniu. Jeżeli zainteresuje Was coś konkretnego i chcecie kupić, powinniście możliwie krótko i oschle poprosić o to, odliczyć pieniądze i wziąć towar. Paragonu nie ma. Ogólnie można powiedzieć, że sprzedawcy, taryfiarze i żebracy są bardzo natarczywi.

 

>>>SPRAWDŹ: Gdzie najlepiej pojechać na rodzinne wakacje?

Ciekawostki

Mimo, że Ukraina to nasz sąsiad i mamy wiele wieków wspólnej historii, nie jest ona zbyt dobrze znana Polakom.

Oto kilka ciekawostek, którymi może się poszczycić Ukraina:

- Pierwsza książka w języku ukraińskim, „Eneida” Iwana Kotlarewskiego, początkowo była uważana za satyryczny obraz społeczeństwa wiejskiego napisany w ich gwarze.

- Miasto Ivano-Frankiwsk (Iwano-Frankowsk) nosiło do roku 1962 nazwę „Stanisławów Polski” i tak też jest nazywane przez Polonię kresową.

- W Odessie znajduje się Dom o Jednej Ścianie: patrząc pod odpowiednim kątem wydaje się że dom składa się tylko i wyłacznie z frontowej ściany.

- Pierwsze cywilizacje na ziemiach obecnej Ukrainy pojawiły się w VII wieku przed nasza erą. Było to plemię Kimerów, a po nim Scytów i Sarmatów (IV i III w. p.n.e.).

- Założony w IV wieku Kijów jest dużo starszy do Moskwy (tam gdzie obecnie mieści się stolica Rosji najpierw była osada na której zaczęto budować miasto od mniej więcej połowy XII wieku). Według legendy ze stolicy Ukrainy mieli wyruszyć dwaj bracia, aby założyć swoje miasta. Jeden założył Lwów, drugi Moskwę.

- Na Ukrainie, tak jak i w Rosji, ciągle popularne jest tzw. „ojczestwo”. Jest to dodawane do oficjalnych dokumentów imię ojca w odpowiedniej formie (np. Władimir Władimirowicz Putin). Formy tej używa się przy oficjalnej prezentacji, którą zaczyna się od nazwiska (np. „Mój współpracownik, Tokarjewa Margarita Nikołajewna”) lub podając tylko imię i „ojczestwo”.

- Mimo wojny z Rosją i problemów politycznych, język rosyjski ciągle jest popularny na Ukrainie i często używany, zwłaszcza we wschodnich obwodach.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

Ważne numery

Dni wolne od pracy

Oficjalnymi religiami Ukrainy są grekokatolicyzm i prawosławie. Do tego kalendarza są dopasowane dni wolne od pracy. Są to:

- Nowy Rok (1 stycznia)

- Boże Narodzenie (7 stycznia)

- Wielkanoc (święta ruchome)

- Międzynarodowy dzień pracy (1 maja)

- Dzień zwycięstwa (9 maja)

- Święto św. Trójcy (23 maja)

- Dzień Konstytucji (28 czerwca)

- Dzień Niepodległości (24 sierpnia)

Jeżeli święto wypada w sobotę lub niedzielę (dni niepracujące) to władze często przenoszą jego świętowanie na najbliższy poniedziałek. Uczelnie i szkoły dają więcej dni wolnych. Dzieci i studenci maja zazwyczaj wolne od 1 maja do 9 maja (tzw. „majowe święta”). Oraz od Nowego Roku do Bożego Narodzenia.

Czasami spotyka się tradycję świętowania starego Nowego Roku. Jest to Nowy Rok według kalendarza Juliańskiego i przypada na 13 stycznia.

 

Ambasada RP na Ukrainie mieści się w centrum Kijowa.

Dokładny adres wraz z ukraińską nazwą:

ul. Jarosławiw Wał 12

01901 Kijów

вул. Ярославів Вал, 12

01901 Київ

Kontakt mailowy i telefoniczny z ambasadą:

mail: kijow.amb.sekretariat@msz.gov.pl

telefon: +38 044 2300700

telefon dyżurny: +38 044 2300750

Obecnie ambasadorem jest Jan Piekło.

 

Na Ukrainie funkcjonuje wiele polskich konsulatów. Poniżej znajduje się lista z adresami, numerami telefonów i adresem strony internetowej (konsulat generalny i ambasada są w różnych miejscach Kijowa!):

 

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie

ul. Bohdana Chmielnickiego 60

01901 Kijów

Tel:+38 044 284 00 33, 284 00 40

E-mail: kijow.amb.wk@msz.gov.pl

 

Konsulat Generalny RP w Charkowie

61002 Charków, ul. Artema 16

Tel: +38 057 75-78-801

E-mail: charkow.kg.sekretariat@msz.gov.pl

http://www.charkow.msz.gov.pl/

 

Konsulat Generalny RP we Lwowie

79011 Lwów, ul. Iwana Franko 108

E-mail: lwow.kg.sekretariat@msz.gov.pl

http://www.lwow.msz.gov.pl/

 

Konsulat Generalny RP w Łucku

43016 Łuck, ul. Dubniwska 22b

Tel: +38 0332 280 640

E-mail: luck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

http://www.luck.msz.gov.pl/

 

Konsulat Generalny RP w Odessie

65014 Odessa, ul. Uspienska 2/1

Tel: +38 048 722 56 96

Tel: +38 048 722 60 03

E-mail: odessa.kg.sekretariat@msz.gov.pl

http://www.odessa.msz.gov.pl/

 

Konsulat Generalny RP w Winnicy

21050 Winnica, ul. Kozickiego 51 - VI p.

Tel: +38 0432 507-413,

E-mail: winnica.kg.sekretariat@msz.gov.pl

http://www.winnica.msz.gov.pl/

 

Telefony alarmowe do służb

Straż pożarna: 01

Policja: 02

Pogotowie: 03

 

W razie wypadku drogowego warto zadzwonić na numer konsulatu odpowiedzialnego za dany rejon (większość z nich posiada numery alarmowe dla obywateli RP).

 

Wiesz już wszystko o Ukrainie? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 10:24:51
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy