Bangkok

BangkokDojazd

Loty

Bangkok posiada dwa ważne porty lotnicze. Międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi, znajdujące się na wschód od miasta oraz lotnisko Don Mueang, leżące na północ od Bangkoku. Suvarnabhumi obsługuje przede wszystkim połączenia międzynarodowe popularnych linii lotniczych, tak więc lecąc z Polski traficie właśnie tutaj. Na Don Mueng lądują przede wszystkim samoloty niskobudżetowego przewoźnika Air Asia. Obsługiwane są tutaj również loty krajowe oraz regionalne. Jeśli lądujecie w Bangkoku, a następnie lecicie gdzieś dalej innymi liniami, zwróćcie koniecznie uwagę na lotniska, aby uniknąć szaleńczej jazdy taksówką przez zatłoczone ulice stolicy.

Do lotniska Suvarnabhumi można dojechać z centrum wybierając kolejkę BTS Aiport Link, przy Don Mueang jest za to stacja kolejowa oraz kursują tamtędy autobusy nr 29 i 59.

loty 1000x600 Już od dłuższego czasu można obserwować rosnącą ilość promocji na bilety do Tajlandii. Tanie loty do Bangkoku już tak naprawdę nikogo nie zaskakują – chyba, że wyjątkowo niską ceną. Tajlandia stała się na tyle popularnym kierunkiem, że nawet jedna z najlepszych linii lotniczych świata – Qatar Airways, bardzo często rozpieszcza polskich turystów ciekawymi promocjami na loty bezpośrednie z Warszawy. Niejednokrotnie ceny biletów spadały do około 1 600 zł (czasem nawet niżej!) w obie strony. Przeglądając tego typu promocje, patrzcie uważnie na termin. Czasami niskie ceny wiążą się z mniej korzystnym okresem.

Innym rozwiązaniem na tani lot do Bangkoku jest niskobudżetowy przewoźnik Ukraine International Airlines (UIA). Loty są z jedną przesiadką w Kijowie, a standardy w samolocie oczywiście trochę odbiegają od tych, które znajdziemy we wcześniejszym Qatarze. Niemniej, kupując loty z wyprzedzeniem można upolować ofertę za mniej więcej 1 800 zł w obie strony. UIA oferuje dobry stosunek ceny do standardów.

Część osób czeka również na promocje, aby skorzystać z jeszcze świeżego połączenia Katowice – Dubaj, skąd tanimi przewoźnikami (np. Jet Airways, Fly Dubai) można dostać się do Bangkoku.

Najważniejszą chyba jednak informacją dla miłośników Tajlandii jest fakt, że znany niskobudżetowy przewoźnik Air Asia, po 5 latach wraca do Europy i latem 2017 ma otworzyć połączenie Frankfurt-Bangkok. Ceny mają być wyjątkowo niskie – bilet będziecie mogli kupić już za mniej niż 200 euro! To co, czekamy na wakacje?

Jeśli jakimś dziwnym sposobem, nie udałoby Wam się kupić biletu po okazyjnej cenie, to standardowe kwoty za przelot w obie strony wynoszą mniej więcej 2 500 zł. Wystarczy jednak trochę poszukać, być czujnym i skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów, a na pewno znajdziecie apetyczną okazję.

Pociąg

Tajlandia ma bardzo dobrze rozbudowaną sieć kolejową i raczej nikogo z Was nie zdziwi, że głównym jej punktem jest właśnie Bangkok. Najważniejsza stacja w stolicy to położona blisko China Town Hua Lamphong. Z tego dworca będziecie mogli wybrać się między innymi do położonej przy granicy z Kambodżą Arayaphrathet (cena za bilet w 3 klasie typu hard seat już za ok. 50 baht, czas przejazdu około 6h). Pociągiem dojedziecie stąd również do Ayutthayi (20 baht za 3. klasę, czas przejazdu ok. 2 godziny) czy Lop Buri (3 klasa od 30thb, długość przejazdu ok. 3h). Z Bangkoku startuje również bardzo popularny nocny pociąg do Chiang Mai (ceny około 600 thb za 2 klasę w kuszetkach).

Na zachodnim brzegu rzeki Menam znajduje się dworzec Thonburi, z którego kilka razy w ciągu dnia odjeżdżają pociągi do Kanchanaburi (cena za 3. klasę ok. 30thb, czas przejazdu ok. 3 godziny).

Bilety na pociąg kupicie zazwyczaj tego samego dnia lub najwyżej z jednodniowym wyprzedzeniem. Rezerwacje są możliwe z pomocą agencji, za której usługi trzeba dopłacić. Bardzo przydatna w wyszukiwaniu połączeń (dodatkowo plusem są zdjęcia wnętrza pociągu) jest strona: https://goo.gl/qhoYTA.

Samochód

Jak na stolicę przystało, Bangkok oprócz sporej oferty przejazdów kolejowych, może się pochwalić sporą ilością dworców autobusowych. Stąd będziecie mogli się dostać w każde miejsce w kraju, wystarczy wybrać tylko odpowiedni dworzec.

 

Mo Chit – jest to dworzec północny, który nosi miano najbardziej zatłoczonego w mieście. Stąd odjeżdżają autobusy w kierunku na północ od Bangkoku oraz do wybranych miast położonych na wschodzie kraju. Pomimo sporych rozmiarów i tłumy ludzi, wszelkie informacje są czytelnie przedstawione, więc wystarczy spacer po kasach aby porównać ceny. Jeśli mowa o cenach, to:

Sukhothai – cena od około 250 thb, czas przejazdu 7 godzin.

Chiang Mai – cena od około 400 thb, czas przejazdu 10 godzin.

Chiang Rai – cena od ok. 600 thb, czas przejazdu 11 godzin.

 

Z Mo Chit będziecie mogli także dojechać do Wientianu w Laosie czy Siem Reap w Kambodży.

Aby dojechać do Mo Chit wystarczy wsiąść do kolejki BTS i wysiąść na stacji o tej samej nazwie (znajduje się ona blisko targowiska Chatuchak). Z tej stacji do samego dworca będziecie musieli jeszcze pokonać około 2 km. Z okolic ulicy Khao San kursuje także autobus nr 3.

 

Ekkamai – dworzec wschodni. Tutaj kierujcie się, jeśli chcecie dojechać na wschód, np. do Ban Phe, z którego odpływają promy na Ko Samet (cena od około 200thb, czas przejazdu ok. 4 godziny), Trat (cena od około 250thb, czas przejazdu ok. 6 godzin) czy do Arayaphrathet (cena od 200thb, czas przejazdu ok. 5 godzin). Aby dojechać do tego dworca, również wystarczy wybrać kolejkę BTS i wysiąść na stacji o tej samej nazwie.

 

Sai Tai Mai – dworzec południowy, z którego pojedziemy oczywiście na południe kraju oraz do wybranych miast na zachód od Bangkoku. Dla przykładu:

Kanchanaburi – ceny od ok. 100thb, czas przejazdu mniej więcej 2 godziny.

Krabi – ceny od 600thb, czas przejazdu 12 godzin.

Satun – ceny od 700thb, czas przejazdu 13godzin.

Phuket – ceny od 600thb, czas przejazdu około 12 godzin. 

 

Z okolicy Khao San na dworzec możecie dojechać autobusami nr 516, 511 czy 127.

Jeśli zaś wybieracie się do miast położonych w niewielkiej odległości od Bangkoku (do 200 km), możecie wybrać również podróż minibusem, których baza znajduje się przy rondzie z pomnikiem Zwycięstwa. Stąd pojedziecie np. do Ayutthayi za mniej więcej 80thb (czas przejazdu około godziny). Do pomnika dojedziecie, wybierając kolejkę BTS i wysiadając na stacji Victory Monument.

 


 Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-03 11:31:52
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Bangkok - plan wycieczki
    Jak zwiedzić Bangkok i nie zwariować? My wiemy ...
    WIĘCEJ>>