Budapeszt - wycieczka

Budapeszt - plan wycieczki (3 dni)Dzień 1

Wstęp

Czas zwiedzania

Ze względu na to, że na zwiedzanie Budapesztu mamy kilka dni, dzisiejsza wycieczka będzie przebiegała w spokojniejszym tempie. Szacowany czas wędrówki to 6 godzin.

 

 

Środek transportu

  • Podane wyżej miejsca znajdują się blisko siebie, dlatego dystans pomiędzy nimi można pokonywać pieszo.
  • Dla leniwych są także inne opcje: metro, kolejka linowa, komunikacja miejska. Na Górę Gellerta możecie dostać się za pomocą komunikacji publicznej (autobus nr 7, 86), lecz dociera ona tam rzadko, dlatego najbardziej leniwi muszą uzbroić się w cierpliwość. Natomiast na Wzgórze Zamkowe dotrzecie z Pesztu XIX-wieczną kolejką linową (Sikló), która rozciąga się od ronda Clark Ádám tér za mostem Łańcuchowym do Zamku Królewskiego. Drugą opcją jest jazda wahadłowym minibusem Várbusz, jeżdżącym do placu Disz tér i z powrotem. Z centrum można tam dojechać autobusem nr 16. 

 

Jak się przygotować?

Warto zaopatrzyć się w wygodne buty i butelkę wody (ewentualnie w suchy prowiant).

Program
  • Na początek – śniadanie. Warto wybrać się do Centralnej Hali Targowej, znajdującej się przy ulicy Vámház körút 1-3. Znajdziecie tam wiele barów, serwujących lokalne jedzenie. Polecamy wybrać się na langosza, pyszny węgierski placek z dodatkami. Możecie być pewni, że doda Wam energii na co najmniej pół dnia J.
  • Po śniadaniu proponujemy rozpocząć zwiedzanie miasta od Góry Gellerta (235 m n.p.m.). Z góry rozciąga się piękna panorama na Budę wraz ze Wzgórzem Zamkowym oraz Peszt, leżący po drugiej stronie Dunaju. Wejście na nią okupione jest sporym wysiłkiem, jednak widok wynagradza wszelkie trudy. Proponujemy wejście schodami od strony Dunaju. Waszym oczom ukaże się Cytadela, gdzie będziecie mogli odpocząć po trudach wędrówki w restauracji czy w kawiarni, a dodatkowo podziwiać panoramę z przynależących do nich tarasów widokowych.
  • wzgorze-zamkowe-budapeszt-breakplanPo zakończeniu zwiedzania Góry Gellerta proponujemy udać się na Wzgórze Zamkowe. Jest to najstarsza część Budapesztu. Jego północną część zajmuje Stare Miasto, natomiast południową – Zamek Królewski. Dla aktywnych proponujemy spacer kamiennymi schodkami, prowadzącymi przez klimatyczne uliczki.
  • Z terminalu kolejki linowej można łatwo dostać się na północną część Wzgórza Zamkowego. Jego najbardziej znanym punktem jest wieża kościoła Macieja. Świątynia pochodzi z XIII wieku, jednak ulegała kilkukrotnym przekształceniom. Od dziewiętnastego stulecia reprezentuje styl neogotycki. Po lewej stronie nawy znajdują się schody, które zaprowadzą Was do krypt oraz do Muzeum Sztuki Sakralnej. Ciekawymi eksponatami, którymi dysponuje Muzeum, są między innymi: średniowieczne płyty nagrobne, szaty liturgiczne i koronacyjne (w tym replika korony św. Stefana).
  • Przed świątynią znajduje się plac Świętej Trójcy, gdzie można podziwiać kolumnę o tej samej nazwie. Została wzniesiona jako podziękowanie za zakończenie epidemii dżumy. Ozdobiono ją rzeźbami aniołów i świętych. Zwracając się w przeciwnym kierunku, zobaczycie barokowy budynek z narożnym balkonem, który pełnił niegdyś funkcję ratusza Budy.
  • baszta-rybacka-budapeszt-breakplanPo zobaczeniu placu Świętej Trójcy warto zajrzeć za kościół Macieja. Znajduje się tam Baszta Rybacka, która została niegdyś dobudowana do murów zamku. Choć wydawać by się mogło, że jest to średniowieczny budynek o funkcji obronnej, to jednak Baszta Rybacka powstała wyłącznie w celach dekoracyjnych. Składa się z pięciu baszt, które łączą się z przejściem pod arkadami. Przed nimi usytuowane są tarasy, skąd rozciąga się rozległa panorama Budapesztu, która swoim zasięgiem obejmuje m.in.: Dunaj, mosty, Parlament.
  • Następnie proponujemy udać się na obiad do jednej z pobliskich restauracji: Ezaz Cafe & Bistro (Bajcsy-Zsilinszky ut 15/A, 1065) lub Meat Boutique (Lanchid utca 7, 1013). Obie mają w swojej ofercie specjały kuchni węgierskiej i amerykańskiej. Dodatkowo, Ezaz Cafe & Bistro ma w swoim menu dania kuchni włoskiej, a Meat Boutique – francuskiej.
  • Po obiedzie kierujcie się w stronę Zamku Królewskiego, znajdującego się w południowej części wzgórza. Wejście na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne. Po drodze Waszą uwagę zwróci fontanna Macieja, przedstawiająca go w momencie polowania. Sam zamek zachwyci Was świetnie zachowanymi murami obronnymi (po jego południowej stronie) z czasów średniowiecza. Swoje siedziby mają tam Muzeum Narodowe oraz Muzeum Historii Budapesztu.
  • Pod Wzgórzem Zamkowym (przy ulicy Úri utca 9) znajdzie się coś dla tych z Was, którzy chcieliby poczuć dreszczyk emocji – Labirynt – podziemne groty i jaskinie, które pełniły niegdyś funkcje magazynów i schronów, a obecnie są jedną z atrakcji turystycznych dla zwiedzających. Po godzinie osiemnastej – na najodważniejszych czeka solidna dawka przeżyć – w labiryncie gaszone są światła, turyści zwiedzają go wyposażeni jedynie w lampy oliwne J.

parlament-budapeszt-breakplan

  • Ostatnim punktem dzisiejszej wycieczki jest Parlament (Országház). Ulokowany jest przy brzegu Dunaju i wciąż zachwyca swoją niezwykłą neogotycką architekturą (od zewnątrz). Wrażenie robi również jego rozmiar: długość wynosi 268 m, a wieńcząca go kopuła ma 96 m. Jest w nim aż 691 pomieszczeń. Przy okazji będziecie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć znajdujące się w nim insygnia koronacyjne, m.in. koronę królewską, jabłko i berło, które od 2000 roku udostępnione są dla zwiedzających.
  • Na zakończenie dnia polecamy zjeść przepyszną kolację w jednej z węgierskich restauracji.

Zastanawiacie się, w którą stronę pójść, jak dostać się do konkretnych miejsc? Nie musicie szukać, zrobiliśmy to za Was. Wszystkie atrakcje znajdziecie pod tym linkiem: https://goo.gl/mQ1Rs4.

Ceny
  • Wzgórze Gellerta – wstęp bezpłatny.
  • Baszta Rybacka – wstęp bezpłatny, w sezonie letnim od 15 marca do 16 października wstęp na górne piętro płatny 600 forintów.
  • Sikló – bilet jednorazowy kosztuje 1200 forintów, bilet powrotny – 1800 forintów; bilet jednorazowy dla dziecka (3-14 l.) – 700 forintów, bilet powrotny dla dziecka (3-14 l.) – 1100 forintów; bilet grupowy dla ponad 10 pasażerów (15-18 l.) – 700 forintów, bilet powrotny – 1100; za darmo dla dzieci poniżej 3. roku życia.
  • Zamek Królewski – zwiedzanie zamku płatne, wejście na dziedziniec bezpłatne.
  • Plac św. Trójcy, Kościół Macieja – wejście bezpłatne.
  • Országház-Parlament – do 31 marca – 2000 forintów, od 1 kwietnia – 2200 forintów (dla obywateli UE); do 31 marca – 1000 forintów, od 1 kwietnia – 1200 (dla uczniów/studentów z UE w wieku od 6 do 24 lat; do 31 marca – 5200 forintów, od 1 kwietnia – 5400 forintów (dla obywateli spoza UE); do 31 marca – 2600 forintów, od 1 kwietnia – 2800 forintów (dla uczniów/studentów spoza UE w wieku od 6 do 24 lat); dzieci poniżej 6. roku życia – za darmo.
Jedzenie

Śniadanie

  • W rejonie Centralnej Hali Targowej można znaleźć wiele knajpek, oferujących lokalne przysmaki. Warto przede wszystkim spróbować langosza, który zarówno niesamowicie smakuje, jak i niewiele kosztuje J. Ceny wahają się w granicach: 200-500 forintów (ok. 2,80-7 zł).

 

Obiad

  • Ezaz Cafe&Bistro (Bajcsy-Zsilinszky ut 15/A, 1065) – znajdująca się w centrum miasta restauracja, oferująca specjały kuchni węgierskiej, a także włoskiej i amerykańskiej.
  • Meat Boutique (Lanchid utca 7, 1013) – prawdziwa gratka dla wielbicieli wszelkiego rodzaju mięs. Zlokalizowana niedaleko Wzgórza Zamkowego, serwuje m.in. steki, burgery oraz dania kuchni węgierskiej i francuskiej w przystępnych cenach.

 

Kolacja

  • Costes Downtown (Vigyazo Ferenc utca 5, 1051) – kuchnia węgierska.
  • KOLLAZS – Brasserie & Bar (Szechenyi Istvan ter 5-6, 1051) – kuchnia francuska, węgierska, posiłki bezglutenowe.
Inne

Godziny otwarcia Zamku Królewskiego (w godzinach otwarcia Muzeum Narodowego oraz Muzeum Historii Budapesztu):

  • Muzeum Narodowe – od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 (zamknięte w poniedziałki, ale zawsze otwarte podczas świąt narodowych).
  • Muzeum Historii Budapesztu – od 1 marca do 31 października: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00; od 1 listopada do 28-29 lutego : od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00 (zamknięte poniedziałki, ale zawsze otwarte podczas świąt narodowych).
  • Sikló (kolejka) na Wzgórze Zamkowe czynna codziennie od 7:30 do 22:00 (kasy zamykane o 21:50). Nieczynna w poniedziałki w tygodniach nieparzystych ze względu na prace konserwacyjne (chyba że są to dni wolne od pracy). W tym wypadku prace konserwacyjne będą odbywać się w pierwszy dzień pracujący po dniu wolnym. Jeździ co 5-10 minut w zależności od liczby odwiedzających.

 

Godziny otwarcia Parlamentu:

  • Od 1 kwietnia do 31 października: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-18:00.
  • Od 1 listopada do 31 marca: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-16:00.
  • Zwiedzanie nie jest dozwolone podczas tygodni, w trakcie których odbywają się posiedzenia plenarne Zgromadzenia Narodowego. Pierwszego dnia posiedzenia budynek będzie dostępny dla zwiedzających tylko od 8:00 do 10:00.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.