Budapeszt - wycieczka

Budapeszt - plan wycieczki (3 dni)Dzień 2

Wstęp

Czas zwiedzania

Czas na drugi dzień wycieczki. Mamy nadzieję, że pierwsza część zanadto Was nie zmęczyła J. Dziś wybierzemy się w podróż śladami historii. Pokażemy Wam także różnorodność religijną Budapesztu. Planowany czas wycieczki to około 6 godzin.

 

 

Środek transportu

  • Na Plac Bohaterów dojedziecie metrem, żółtą linią M1. Wysiądziecie przy stacji Hösök tere.
  • Do Domu Terroru z Placu Bohaterów możecie pójść pieszo lub podjechać żółtą linią metra. Wsiadacie na stacji Hösök tere, wysiadacie natomiast na przystanku Vörösmarty utca, tuż przy Muzeum.
  • Kierując się w stronę Bazyliki św. Stefana, mamy, a jakże, dwie opcje. Jeśli dacie radę, możecie pójść pieszo wzdłuż ulicy Andrássy út, mijać będziecie stacje metra o nazwach Oktogon i Opera. Druga opcja to oczywiście metro. Wsiądziecie na przystanku Vörösmarty utca i dalej pojedziecie żółtą linią M1, a wysiądziecie na stacji Bajcsy–Zsilinszky út. Stamtąd jeszcze kawałek spacerkiem i zobaczycie bazylikę.
  • Do Synagogi Centralnej dotrzecie metrem. Wracając z Bazyliki św. Stefana, dotrzecie na przystanek metra M1 Bajcsy–Zsilinszky út. Wysiądziecie na następnej stacji: Deák Ferenc tér, na której krzyżują się trzy linie metra (M1, M2, M3). Przesiadacie się na M2, a następnie wysiadacie przy przystanku Astoria. Jeszcze chwilkę idziecie pieszo.
  • Z Synagogi Centralnej kierujcie się na stację metra, na której poprzednio wysiadaliście. Wracacie na Deák Ferenc tér, tam przesiadacie się na M3 (linia niebieska) i wysiadacie na przystanku Batthyány tér. Dalej idziecie pieszo.

 

Jak się przygotować?

Standardowo polecamy zabrać ze sobą „coś na ząb”, butelkę wody oraz zaopatrzyć się w wygodne buty.

Program
  • Na początek tradycyjnie zatrzymamy się na śniadanie. Polecamy Wam wstąpić do The Goat Herder – Espresso Bar (Istvan utca 5, 1078), które urzeka nie tylko pysznym jedzeniem, ale także ciekawym wystrojem. Dodatkowym plusem tego lokalu jest to, że znajduje się zaledwie 1,3 km od naszej pierwszej atrakcji.
  • plac-bohaterow-budapeszt-breakplanDrugiego dnia wycieczki zwiedzanie rozpoczynamy od jednego z największych placów Budapesztu, od Placu Bohaterów (Hösök tere). Upamiętnia on 1000 lat węgierskiej państwowości. W centrum znajduje się kolumna o wysokości 36 metrów, a na jej szczycie góruje Archanioł Gabriel. Wokół niego gromadzą się ważne postaci z historii państwa, w tym Ludwik Węgierski – król Polski i Węgier
  • Następnie ulicą Andrássy út dojdziemy do Domu Terroru. Jest to muzeum upamiętniające ofiary totalitarnego reżimu oraz rewolucji 1956 roku. Mroczne, poruszające oraz zmuszające do refleksji. Ukazuje ofiary systemu – zwykłych ludzi, którzy zawinili tylko tym, że urodzili się w złym miejscu i czasie. Zdecydowanie warte zobaczenia. 
  • bazylika-sw-stefana-budapeszt-breakplanKolejny punkt naszej wycieczki to największy kościół Budapesztu, czyli Bazylika św. Stefana, patrona Węgier. Wewnątrz znajduje się cenna dla narodu relikwia – zmumifikowana dłoń świętego. Bazylika jest zwieńczona kopułą, której antresola jest dostępna dla zwiedzających. Można tam wejść po schodach, jednak jest to nielada wyzwanie, ponieważ liczą one aż 297 stopni, lub wjechać windą. 
  • Po zwiedzeniu bazyliki proponujemy obiad w jednej z pobliskich restauracji. Polecamy Hung(a)ry (Oktober 6. utca 5, 1051), gdzie możecie zasmakować zarówno kuchni europejskiej, jak i typowo węgierskiej w przystępnej cenie. A jeśli nabierzecie ochoty na pizzę, to warto wybrać się do pizzerii Pizzica (Nagymezo utca 21, 1065). Oprócz pizzy mają tam inne specjały kuchni włoskiej oraz śródziemnomorskiej. Ceny również nie są wygórowane. 
  • Po obiedzie kontynuujemy zwiedzanie, kierując się w stronę Synagogi Centralnej. To największa synagoga w Europie, a trzecia na świecie. Uwagę przyciąga jej niezwykła, bizantyjsko-mauretańska forma architektoniczna, która zachwyca nie tylko miłośników sztuki, ale także tych bardziej na nią opornych. 
  • I wreszcie, ostatnia część wycieczki, Pomnik Józefa Bema, polskiego generała. W 1849, w trakcie powstania węgierskiego, pełnił funkcję naczelnego wodza i został okrzyknięty jednym z bohaterów Węgier (nazywany jest przez Węgrów pieszczotliwie ápo, czyli „ojczulkiem”). Pomnik przedstawia go wyprostowanego z uniesioną w górze lewą ręką i palcem wskazującym, prawa ręka – symbol poniesionych ran – spoczywa na temblaku.
  • Po zakończeniu zwiedzania ostatniego punktu z listy, pora wybrać się na kolację. Pierwsza propozycja to restauracja Comme Chez Soi (Aranykéz utca 2, 1052), gdzie dominują kuchnie: włoska, śródziemnomorska, węgierska. Kolejne miejsce to Bors Gasztrobar (Kazinczy utca 10, 1075). Bar proponuje przede wszystkim przekąski, fast food, zupy, dania węgierskie. Nie dość, że smacznie, to jeszcze tanio J.

Martwicie się, że ciężko będzie gdzieś trafić? Po co szukać mapy w internecie, skoro wszystkie atrakcje znajdziecie na mapie zamieszczonej w poniższym linku https://goo.gl/HPLIU1.

Ceny
  • Plac Bohaterów – wstęp wolny.
  • Dom Terroru – bilet normalny kosztuje 2000 forintów (ok. 28 zł), bilet ulgowy – 1000 forintów (ok. 14 zł). Wejście na wystawę czasową wynosi 1500 forintów (ok. 21 zł), bilet ulgowy na wystawę czasową kosztuje 750 forintów (ok. 10,5 zł). Cena grupowej wejściówki to 1500 forintów (ok. 21 zł) na osobę (jednak grupa musi liczyć min. 20 osób) lub 800 forintów (ok. 11,2 zł, dla obywateli Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wieku 6-26 lat/62-70 lat). Wstęp bezpłatny dla nauczycieli (którzy odpowiednio to udokumentują), dzieci poniżej sześciu lat, osoby w wieku 70 lat i więcej. Cena za anglojęzycznego przewodnika wynosi 8000 forintów (ok. 112 zł za min. trzydziestoosobową grupę).
  • Bazylika św. Stefana – bilet normalny kosztuje 1600 forintów (22,4 zł), bilet ulgowy 1200 forintów (ok. 16,8 zł). Zwiedzanie z przewodnikiem – 2000 forintów (ok. 28 zł).
  • Synagoga Centralna – cena biletu normalnego wynosi 3000 forintów (ok. 42 zł), natomiast ulgowego – 2000 forintów (ok. 28 zł).
  • Pomnik Józefa Bema – wstęp wolny.
Jedzenie

Śniadanie

  • The Goat Herder – Espresso Bar (Istvan utca 5, 1078) – kuchnia wegańska, wegetariańska, posiłki bezglutenowe.

 

Obiad

  • Hung(a)ry (Oktober 6. utca 5, 1051) – kuchnia europejska, węgierska.
  • Pizzica (Nagymezo utca 21, 1065) – kuchnia włoska, śródziemnomorska.

 

Kolacja

  • Comme Chez Soi (Aranykéz utca 2, 1052) – kuchnia węgierska, włoska, śródziemnomorska.
  • Bors Gasztrobar (Kazinczy utca 10, 1075) – przekąski, fast food, zupy, kuchnia węgierska.
Inne
  • Wejście do Synagogi tylko w stroju zasłaniającym ramiona i kolana.
  • Odwiedzając bazylikę również należy stosownie się ubrać.
  • Godziny otwarcia Domu Terroru:

- w poniedziałki nieczynne

- otwarte codziennie (prócz poniedziałków) od 10:00 do 18:00

- Kasy zamykane są o 17:30

- zwiedzanie z przewodnikiem pomiędzy 10:00 a 15:00

- listopad 2016-luty 2017, od niedzieli do czwartku – 10:00 do 15:30

- listopad 2016-luty 2017, w piątki – 10:00 do 13:30

- w soboty – nieczynne

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.