Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie

Gdzie się znajduje: 20 Dean's Yard, London, SW1P 3PA, Anglia, (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Opactwo Westminster, zwane oficjalnie kolegiatą św. Piotra w Westminsterze, powstało w 960 r., kiedy w jego miejsce przybyli benedyktyni, zakładając swój zakon. Budowę obecnego budynku opactwa rozpoczęto w XIII wieku. Ta gotycka budowla jest jednym z najważniejszych kościołów anglikańskich, a jej mury skrywają wnętrze pełne historii. Kolegiata jest od setek lat miejscem koronacji królów Anglii, a także miejscem pochówku monarchów i zasłużonych osób. Odbyło się w niej większość ślubów królewskich, w tym ostatni - księcia Williama i Kate Middleton.

To, co musicie zobaczyć w opactwie, to m.in. grób nieznanego żołnierza, kaplica Matki Boskiej (Lady Chapel), czy tron koronacyjny z 1301 r., na którym koronowano niemal wszystkich królów Anglii. Co ciekawe, jest on również dowodem na to, że setki lat temu też istnieli chuligani. Gdzieś na przełomie XVIII i XIX w. pewni chłopcy odwiedzający opactwo, wyrzeźbili na drewnianym tronie swoje inicjały. Choć próbowano je zetrzeć, hultajski wybryk do dziś pozostawił po sobie ślady i można zobaczyć jego pozostałości.

Koniecznie zobaczcie również tzw. zakątek poetów, gdzie znajdują się groby wybitnych pisarzy i uczonych, takich jak Karol Dickens czy Isaac Newton. Ciekawostką dla Polaków jest kaplica Królewskich Sił Powietrznych, gdzie znajdują się dwa witraże dedykowane polskim Dywizjonom walczącym podczas Bitwy o Anglię.

 

Kiedy zwiedzać:

Opactwo Westminster jest otwarte dla turystów zazwyczaj od poniedziałku do soboty przez cały rok. W niedziele i święta religijne świątynia jest otwarta wyłącznie jako miejsce kultu z wolnym wejściem dla wszystkich.

Godziny otwarcia nie są stałe, więc warto sprawdzić na stronie: http://bit.ly/2alSVGZ

 

Ceny:

Dorośli: £20

Studenci, seniorzy 60+: £17

Dzieci (6-16 lat): £9

Dzieci (0-5 lat): bezpłatnie

Bilet rodzinny

2 dorosłych, 1 dziecko: £40

2 dorosłych, 2 dzieci: £45

 

Dla kogo:

• dla rodzin

• dla lubiących historię

• dla lubiących architekturę

 

Dla kogo nie:

• dla osób, które szukają mocnych wrażeń

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Pałac Westminster, Pałac Buckingham, London Eye, Piccadilly Circus

 

Jak dojechać:

Metro

• Westminster: Circle, District, Jubilee

• Charing Cross: Bakerloo, Northern

• Victoria: Circle, District, Victoria

Autobus

• Westminster Abbey: 11, 24, 148, 211

 

Gdzie zaparkować:

Jeśli wybieracie się autem, najwygodniej będzie zaparkować w podziemnym parkingu Q – Parks, który znajduje się naprzeciwko siedziby parlamentu. Ceny wynoszą od £6.50 za godzinę, a miejsce można rezerwować online na stronie http://bit.ly/29Z5XJR .

 

Więcej informacji:

http://www.westminster-abbey.org


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:00:18
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK
    LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje sylwestrowe Was nie satysfakcjonują i macie ochot
    WIĘCEJ>>