Litwa

LitwaPraca i studia

Wolontariat

Pomaganie innym to Wasza specjalność? Nie czekajcie więc dłużej i wybierzcie się na Litwę. Wolontariat Europejski (EVS) umożliwia wyjazdy do krajów Europy do pracy w organizacjach non-profit. W zależności czy interesujecie się sprawami społecznymi, ekologicznymi, czy kulturalnymi – możecie wybrać interesujące Was miejsce. W wolontariacie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 30 lat, a sam pobyt za granicą mieści się w przedziale od 2 do 9 miesięcy. Oferta wolontariatu na Litwie jest bardzo szeroka. W przeszłości pojawiały się liczne propozycje np. związane z pomocą przy budowie kościołów. To dla tych, którzy oferują fizyczną pomoc. Obecnie jednak najczęściej potrzebni są wolontariusze, którzy zajmują się dziećmi w domach dziecka. Ich zadaniem jest pomoc w nauce języków obcych, przy odrabianiu lekcji, a także, a może przede wszystkim - poświęcanie im czasu, czego tak bardzo potrzebują. Często wymagania nie są wielkie – wystarczą chęci i zapał. Jednak czasami, co zrozumiałe, ważna jest znajomość języka. Pamiętajcie o tym, żeby zorientować się co zapewniają Wam organizatorzy wolontariatu na miejscu – w większości jest to zakwaterowanie, ale również czasami zdarza się wyżywienie. Warto sprawdzić to przed wyjazdem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyjcie tutaj. Jeśli chcecie poznać aktualne oferty wolontariatu na Litwie, sprawdźcie tę stronę.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Studia

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od siedmiu do szesnastu lat. Podobnie jak w Polsce zarówno wykształcenie podstawowe jak i średnie można zdobyć na Litwie za darmo. Szkoły dla mniejszości narodowych muszą podporządkować się rozporządzeniom Ministerstwa Edukacji i Nauki, a co za tym idzie podstawie programowej. Jednak mogą wprowadzać do nauki elementy własnej kultury, historii, czyli krótko mówiąc to, co kształtuje tożsamość narodową już u małych dzieci. Jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe, to można wybrać uczelnię spośród trzech państwowych uniwersytetów w Wilnie, w Kownie i w Kłajpedzie. Funkcjonują także dwie politechniki i pięć wyższych szkół zawodowych.

W 2015 roku głośno było o pewnego rodzaju przejawie dyskryminacji Polaków na Litwie z powodu nakazu zdawania egzaminu z języka litewskiego jako ojczystego nawet dla uczniów ze szkół mniejszości narodowych. To stanowiło poważny problem, bo w tych placówkach język litewski był traktowany nie jako ojczysty, a jedynie dodatkowy, co wiązało się z kolei z mniejszą ilością godzin i poruszonych zagadnień, czyli z mniej zaawansowanym poziomem nauczania.

Jeżeli Litwa spodoba Wam się na tyle, że postanowicie tam zostać na stałe, pracę najłatwiej znaleźć w budownictwie, handlu czy szeroko pojętych usługach. Widzicie tam siebie?

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Litwy.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:27:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy