Litwa

LitwaPraca i studia

Wolontariat

Pomaganie innym to Wasza specjalność? Nie czekajcie więc dłużej i wybierzcie się na Litwę. Wolontariat Europejski (EVS) umożliwia wyjazdy do krajów Europy do pracy w organizacjach non-profit. W zależności czy interesujecie się sprawami społecznymi, ekologicznymi, czy kulturalnymi – możecie wybrać interesujące Was miejsce. W wolontariacie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 18 do 30 lat, a sam pobyt za granicą mieści się w przedziale od 2 do 9 miesięcy. Oferta wolontariatu na Litwie jest bardzo szeroka. W przeszłości pojawiały się liczne propozycje np. związane z pomocą przy budowie kościołów. To dla tych, którzy oferują fizyczną pomoc. Obecnie jednak najczęściej potrzebni są wolontariusze, którzy zajmują się dziećmi w domach dziecka. Ich zadaniem jest pomoc w nauce języków obcych, przy odrabianiu lekcji, a także, a może przede wszystkim - poświęcanie im czasu, czego tak bardzo potrzebują. Często wymagania nie są wielkie – wystarczą chęci i zapał. Jednak czasami, co zrozumiałe, ważna jest znajomość języka. Pamiętajcie o tym, żeby zorientować się co zapewniają Wam organizatorzy wolontariatu na miejscu – w większości jest to zakwaterowanie, ale również czasami zdarza się wyżywienie. Warto sprawdzić to przed wyjazdem. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyjcie tutaj. Jeśli chcecie poznać aktualne oferty wolontariatu na Litwie, sprawdźcie tę stronę.

Studia

Obowiązek szkolny dotyczy dzieci w wieku od siedmiu do szesnastu lat. Podobnie jak w Polsce zarówno wykształcenie podstawowe jak i średnie można zdobyć na Litwie za darmo. Szkoły dla mniejszości narodowych muszą podporządkować się rozporządzeniom Ministerstwa Edukacji i Nauki, a co za tym idzie podstawie programowej. Jednak mogą wprowadzać do nauki elementy własnej kultury, historii, czyli krótko mówiąc to, co kształtuje tożsamość narodową już u małych dzieci. Jeżeli chodzi o szkolnictwo wyższe, to można wybrać uczelnię spośród trzech państwowych uniwersytetów w Wilnie, w Kownie i w Kłajpedzie. Funkcjonują także dwie politechniki i pięć wyższych szkół zawodowych.

uniwersytet wilenski 1200x700 W 2015 roku głośno było o pewnego rodzaju przejawie dyskryminacji Polaków na Litwie z powodu nakazu zdawania egzaminu z języka litewskiego jako ojczystego nawet dla uczniów ze szkół mniejszości narodowych. To stanowiło poważny problem, bo w tych placówkach język litewski był traktowany nie jako ojczysty, a jedynie dodatkowy, co wiązało się z kolei z mniejszą ilością godzin i poruszonych zagadnień, czyli z mniej zaawansowanym poziomem nauczania.

Jeżeli Litwa spodoba Wam się na tyle, że postanowicie tam zostać na stałe, pracę najłatwiej znaleźć w budownictwie, handlu czy szeroko pojętych usługach. Widzicie tam siebie?

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:41:27
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)