Litwa

LitwaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Potrawy

 Kuchnia litewska jest kuchnią wiejską. Nieco przypomina naszą, dlatego tak bardzo ją lubimy. Tradycyjnymi potrawami litewskimi są te na bazie mleka. Litwini produkują pyszne białe sery, masła, czy śmietany. Poza tym pieką żytni ciemny chleb na zakwasie. Zrobiło się znowu jak w domu, prawda? Na Litwie bardzo znany jest kindziuk, który występuje również u nas. Litwini mają nawet swoje pierogi, kołduny. Są mniejsze od naszych, nadziewane mieszanym mięsem, a tradycyjnie również szpikiem wołowym. Nie lubicie szpiku? Tutaj się do niego przekonacie. Podawane są w lekkim rosole i stanowią prawdziwy lokalny rarytas.

Dużym uznaniem cieszy się miód, który chociaż taki sam jak w Polsce, to smakuje zupełnie inaczej. Musicie spróbować! Jedną z charakterystycznych przypraw używanych na Litwie jest kminek. Dosypuje się go do serów, chleba i gotowanych dań. Jesteśmy prawie pewni, że po powrocie kupicie kilka opakowań w pierwszym lepszym sklepie, chyba, że… nie znosicie tej przyprawy - co zdarza się bardzo często. Kto wie, może na Litwie się do niego przekonacie?

Ze słodyczy warto skusić się na ser jabłkowy. Zdziwieni z takiego zestawienia? O dziwo, nie tylko kobiety w ciąży, znane ze swych kulinarnych zachcianek, będą chciały tego spróbować! Nie ma on nic wspólnego z wyrobem mlecznym. Jest to coś w rodzaju jabłkowej galaretki, jednak nieco twardszej. Przygotowuje się go z antonówek, cynamonu i cukru. Jesteście już głodni? Ponadto, podobnie jak w Polsce, tak i tutaj, znany jest sękacz. Warto spróbować litewskiego, by przekonać się, który jest smaczniejszy! Uczta za nami, czas na popicie!

 

Polecane lokale:

  • Senoji Trobelė, Naugarduko g. 36, Wilno, serwowane są tu typowe dania kuchni litewskiej,
  • Forto Dvaras, M.K.Čiurlionio str. 55, Druskininkai, również z kuchnią litewską, a ceny dań głównych to koszt od 6 euro w górę.

 

Napoje

 Oprócz alkoholi Litwini mają bardzo charakterystyczne w smaku bezprocentowe napoje np. litewską girę. Jest to kwas - napój, który powstaje z żytniego chleba. Nie wiemy, czy Wam zasmakuje, ale żal nie spróbować. Zastanawiacie się pewnie czy Litwini należą do miłośników kawy czy herbaty, a może wolą zwykłą wodę? Nieważne! Istotne jest to, by napój był posłodzony miodem, który tak kochają. Słodkie życie – to jest to! 

Alkohole

Starka litewska wodka zbozowa 700x1200Nie będziemy owijać w bawełnę. Litwini mają mocne głowy. Skąd ten wniosek? Na Litwie pije się głównie mocne alkohole. Nalewki i likiery produkuje się przede wszystkim na bazie już wspominanego i bardzo tutaj popularnego miodu, ziół lub owoców leśnych. Do najbardziej znanych należą trauktinė, czyli nalewki miodowe, które mogą osiągnąć nawet 70% (Żargilis). Już nam się zakręciło w głowach, a Wy trzymacie jeszcze pion? Ponadto zainteresowaniem cieszy się wódka zbożowa – Starka oraz nalewka na bazie ziół „999”. Piwo nie jest popularne na Litwie, ale można je wypić, zwłaszcza jeżeli sami sobie je naważyliście. Jest ono produkowane w browarze Švyturys. Głównymi odmianami są te jasne ze słodu pszenicznego lub ciemne jęczmienne. Alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych. Zapamiętajcie to!

 


Wyjechać jest fajnie, ale jeszcze lepiej jest wrócić całym i zdrowym z Waszych wojaży. Podpowiemy Wam jak pomóc szczęściu i uchronić się przed nieszczęściem w rozdziale „Zdrowie i bezpieczeństwo".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:41:27
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)