Litwa

LitwaTransport

Komunikacja publiczna

Na samej Litwie transport publiczny jest dobrze rozwinięty. Można trochę ponarzekać na kolej, bo chociaż łączy Wilno z ważnymi punktami na świecie jak np. Moskwa, Kaliningrad, Petersburg, czy Grodno to połączenia są dość rzadkie. Jeżeli chodzi o autobusy to znajdziecie kilkadziesiąt linii. Są wśród nich zwykłe, ale także przyspieszone, a na ich trasach podobnie jak w Polsce, autobus omija pewne przystanki. Kursują też trolejbusy. Jest w czym wybierać, bo istnieje około 20 linii.

 

Ciekawostką jest to, że rozkłady jazdy są oznaczone kilkoma kolorami:

  • autobusy zwykłe to kolor niebieski,
  • autobusy ekspresowe - zielony,
  • nocne – czarny,  
  • trolejbusy - czerwony. 

 

To, co można uznać za minus to dość rzadko jeżdżące autobusy nocne, ale to nie jest jedynie zarzut do Litwy. Komunikacja jest niedroga, całe miasto obejmuje jedna strefa, a co najważniejsze - można nią dojechać niemal wszędzie. Bilety kupicie u kierowcy, jednak jest to najdroższa forma zakupu. Proponujemy bilety 30 lub 60-minutowe, bo są stosunkowo tanie i umożliwiają przesiadki. Bardzo popularna w czasie zwiedzania Wilna jest „Vilnius City Card”, która upoważni Was do jazdy komunikacją publiczną, a także oferuje zniżki na niektóre atrakcje. Z tych, które Wam zaproponowaliśmy będzie to np. Muzeum Ofiar Ludobójstwa, czy Muzeum Teatru, Sztuki i Kina. Jednorazowy zakup to koszt 20 euro na 24 godziny, lub 30 euro na 72 godziny. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą dokumentów uprawniających do zniżek. Studenci podróżują z aż 50% zniżką. Bilet kasujcie normalnie w kasowniku.

Wynajem pojazdu

Dobrym pomysłem na zwiedzanie Litwy jest wynajęcie pojazdu. Będzie Was to kosztowało około 80 złotych za dzień. Przemyślcie czy będzie Wam się to opłacało. Jeżeli jedziecie większą grupą i wszyscy zrzucają się na pokrycie kosztów to nie ma problemu. Im więcej osób tym opłata niższa! Przekalkulujcie sobie to, czy większa wygoda i nawigacja wynagrodzą Wam wszystko, czy jednak może wolicie podróżowanie z rodowitymi mieszkańcami Litwy, by poznać z bliska ich mentalność i zwyczaje.

Rower

Chyba, że chcecie cztery kółka zamienić na dwa. Co powiecie na rower? Rower to też świetna możliwość na przemieszczanie się po Litwie, pod warunkiem, że nie zamierzacie pokonywać szaleńczych odległości i śrubować morderczych prędkości. :) rowery miejskie wilno 1200x700 To jest środek, który umożliwia szybsze niż na pieszo, a z drugiej strony wcale nie bardziej pobieżne oglądanie miasta i okolic. Bo jak wiecie samochodem nie zawsze można się zatrzymać, a rower daje Wam taką szansę. Ceny są różne. Niektóre firmy żądają także dodatkowych opłat za kolejne godziny użytkowania sprzętu. Patrzcie na oznaczenia wokół siebie. Ze wspomnianą kartą „Vilnus City Card” niektóre rowery wypożyczycie za darmo!

Autostop

A może nie jest dla Was ważne kiedy dojedziecie w określone miejsce, do celu? Liczy się dla Was poznawanie nowych ludzi, a jednocześnie oszczędzanie na transporcie? Autostop to wyzwanie, które jest po prostu stworzone dla Was. Zachowajcie podstawy ostrożności. Pamiętajcie jednak o tym, że ze względu na nieco zamkniętą naturę Litwinów o taką podwózkę może być dość trudno.

 


  Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-15 12:41:27
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)