Litwa

LitwaTransport

Komunikacja publiczna

Na samej Litwie transport publiczny jest dobrze rozwinięty. Można trochę ponarzekać na kolej, bo chociaż łączy Wilno z ważnymi punktami na świecie jak np. Moskwa, Kaliningrad, Petersburg, czy Grodno to połączenia są dość rzadkie. Jeżeli chodzi o autobusy to znajdziecie kilkadziesiąt linii. Są wśród nich zwykłe, ale także przyspieszone, a na ich trasach podobnie jak w Polsce, autobus omija pewne przystanki. Kursują też trolejbusy. Jest w czym wybierać, bo istnieje około 20 linii.

 

Ciekawostką jest to, że rozkłady jazdy są oznaczone kilkoma kolorami:

  • autobusy zwykłe to kolor niebieski,
  • autobusy ekspresowe - zielony,
  • nocne – czarny,  
  • trolejbusy - czerwony. 

 

To, co można uznać za minus to dość rzadko jeżdżące autobusy nocne, ale to nie jest jedynie zarzut do Litwy. Komunikacja jest niedroga, całe miasto obejmuje jedna strefa, a co najważniejsze - można nią dojechać niemal wszędzie. Bilety kupicie u kierowcy, jednak jest to najdroższa forma zakupu. Proponujemy bilety 30 lub 60-minutowe, bo są stosunkowo tanie i umożliwiają przesiadki. Bardzo popularna w czasie zwiedzania Wilna jest „Vilnius City Card”, która upoważni Was do jazdy komunikacją publiczną, a także oferuje zniżki na niektóre atrakcje. Z tych, które Wam zaproponowaliśmy będzie to np. Muzeum Ofiar Ludobójstwa, czy Muzeum Teatru, Sztuki i Kina. Jednorazowy zakup to koszt 20 euro na 24 godziny, lub 30 euro na 72 godziny. Pamiętajcie o zabraniu ze sobą dokumentów uprawniających do zniżek. Studenci podróżują z aż 50% zniżką. Bilet kasujcie normalnie w kasowniku.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Litwie samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Dobrym pomysłem na zwiedzanie Litwy jest wynajęcie pojazdu. Będzie Was to kosztowało około 80 złotych za dzień. Przemyślcie czy będzie Wam się to opłacało. Jeżeli jedziecie większą grupą i wszyscy zrzucają się na pokrycie kosztów to nie ma problemu. Im więcej osób tym opłata niższa! Przekalkulujcie sobie to, czy większa wygoda i nawigacja wynagrodzą Wam wszystko, czy jednak może wolicie podróżowanie z rodowitymi mieszkańcami Litwy, by poznać z bliska ich mentalność i zwyczaje.

Rower

Chyba, że chcecie cztery kółka zamienić na dwa. Co powiecie na rower? Rower to też świetna możliwość na przemieszczanie się po Litwie, pod warunkiem, że nie zamierzacie pokonywać szaleńczych odległości i śrubować morderczych prędkości. :) To jest środek, który umożliwia szybsze niż na pieszo, a z drugiej strony wcale nie bardziej pobieżne oglądanie miasta i okolic. Bo jak wiecie samochodem nie zawsze można się zatrzymać, a rower daje Wam taką szansę. Ceny są różne. Niektóre firmy żądają także dodatkowych opłat za kolejne godziny użytkowania sprzętu. Patrzcie na oznaczenia wokół siebie. Ze wspomnianą kartą „Vilnus City Card” niektóre rowery wypożyczycie za darmo!

Autostop

A może nie jest dla Was ważne kiedy dojedziecie w określone miejsce, do celu? Liczy się dla Was poznawanie nowych ludzi, a jednocześnie oszczędzanie na transporcie? Autostop to wyzwanie, które jest po prostu stworzone dla Was. Zachowajcie podstawy ostrożności. Pamiętajcie jednak o tym, że ze względu na nieco zamkniętą naturę Litwinów o taką podwózkę może być dość trudno.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Litwie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:27:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy