Tower of London

Tower of London

Gdzie się znajduje: Londyn, EC3N 4AB, Anglia, (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Her Majesty's Royal Palace and Fortress, The Tower of London, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, to wyjątkowa budowla obronna i pałacowa, służąca na przestrzeni wieków monarchom angielskim. Jej historia sięga XI w. Główną częścią budowli jest wzniesiona w XII w. Biała Wieża (White Tower), którą otaczają rzędy budynków, murów oraz dawna fosa, w której dziś rośnie jedynie trawa. Tower służyło królom jako pałac, później również jako więzienie. Co ciekawe, przez 600 lat znajdowało się tam również zoo.

Budowla jest zamieszkana i pilnowana przez charakterystycznie ubranych strażników zwanych Yeomen Warders. Jeden z nich (ang. Ravenmaster) jest odpowiedzialny za opiekę nad jednym z symboli twierdzy - nad krukami. Legenda głosi, że dopóki w Tower żyją kruki, dopóty będzie istniało Królestwo Wielkiej Brytanii. Oczywiście zapobiegliwi londyńczycy nie pozostawili losu państwa przypadkowi – skrzydła kruków zostały podcięte, aby te nie wyruszyły zbyt daleko.

W twierdzy dostępne jest wspaniałe muzeum, w którym możecie zobaczyć liczne zbroje, księgi, klejnoty i insygnia koronacyjne, takie jak królewski pierścień i jabłko, a także berło oraz koronę brytyjską z dwoma największymi na świecie szlifowanymi diamentami. Łączną wartość klejnotów szacuje się na miliardy dolarów. Możecie zwiedzić również królewskie komnaty, w których według tradycji wszyscy monarchowie przebywają noc przed swoją koronacją i z których udają się do Westminsteru na dalsze uroczystości.

Jeśli jesteście miłośnikami historii z dreszczykiem, musicie wiedzieć, że Tower of London, jako więzienie, było również świadkiem wielu zbrodni. Istnieją legendy na temat duchów odwiedzających twierdzę. Ponoć w nocy można zobaczyć tam spacerujące dusze kilku straconych tam więźniów, w tym widmo królowej Anny Boleyn.

 

Kiedy zwiedzać:

1 listopada – 28 lutego:

• wtorek – sobota: 09.00 - 16.30

• niedziela – poniedziałek: 10.00 – 16.30

1 marca – 31 października:

• wtorek – sobota: 09.00 – 17.30

• niedziela – poniedziałek: 10.00 – 17.30

Twierdza jest zamknięta od 24 do 26 grudnia oraz 1 stycznia.

 

Ceny:

• Dorośli: £25.00

• Dzieci (5-15 lat): £12.00

• Studenci, niepełnosprawni, seniorzy 60+ : £19.50

Bilet rodzinny:

• 1 dorosły, 3 dzieci: £45.00

• 2 dorosłych, 3 dzieci: £63.00

 

Dla kogo:

• dla lubiących historię

• dla rodzin z dziećmi

• dla lubiących historie o duchach

• dla seniorów

• dla niepełnosprawnych

 

Dla kogo nie:

• osób, które szybko się nudzą

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Tower Bridge,

katedra św. Pawła,

pałac Buckingham,

opactwo Westminster,

pałac Westminster

 

Jak dojechać:

Metro

Tower Hill: District, Circle

Autobus

Tower of London: 15, 42, 78, N15, RV1

Tower Hill/Tower Gateway: 42, 78, 100, N551, RV1

Samochód

Najbliższy parking znajduje się na Lower Thames Street, 2 minuty spacerem od głównego wejścia. Znajduje się jednak w strefie płatnego wjazdu. Jeśli chcecie skorzystać z parkingu, który znajduje się poza strefą, skorzystajcie ze znajdującego się o kilka minut dalej Minories Car Park.

Szczegóły na: http://bit.ly/1c3Vqo6

 

Więcej informacji:

http://www.hrp.org.uk/tower-of-london/

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba. Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:46:34
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK
    LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje sylwestrowe Was nie satysfakcjonują i macie ochot
    WIĘCEJ>>