Holandia

HolandiaDojazd

Loty

Samolotem do Holandii możecie dostać się bez przesiadek (do Eindhoven lub Amsterdamu) z Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska oraz Wrocławia w niecałe 2,5 godziny. Możemy wybrać linie SAS, LOT, Lufthansa, Wizz Air, Ryanair, Air Berlin czy Adria Airways. Ceny są zróżnicowane, w zależności od obsługiwanych linii lotniczych (najkorzystniejsze oferty ma Ryanair oraz Wizz Air) oraz daty wyjazdu (poza sezonem, głównie w miesiącach zimowych jest taniej). Przeciętnie podróż wynosi od ok. 100 zł nawet do 600 zł w jedną stronę; warto jednak polować i korzystać z promocji – można znaleźć loty nawet za ok. 60 zł! Trzeba to sprawdzać na bieżąco.

Jak najlepiej dotrzeć z głównego lotniska (Amsterdam Schiphol) do centrum miasta? Opcji jest kilka. Zdecydowanie najkorzystniejszą cenowo opcją jest przejazd pociągiem, który odjeżdża z samego lotniska do kilku stacji w Amsterdamie (w tym do dworca głównego). Na dzień dzisiejszy (czerwiec 2016) bilety w jedną stronę kosztują (w teorii) 4,2 EUR. W praktyce cena może być odrobinę wyższa, gdyż na jej wysokość może mieć wpływ na przykład fakt płacenia kartą. Bilety możecie zakupić w żółtych automatach biletowych znajdujących się nieopodal zejścia z dworca na lotnisku do peronów. Same pociągi kursują często (średnio raz na 15 minut). Podróż pociągiem w godzinach nocnych również nie powinna stanowić problemu. Po dojeździe do Amsterdamu pozostaje kilka opcji dotarcia do Waszego miejsca noclegu: autobus (najmniej wygodny, ale najtańszy), taxi (najwygodniejsze, ale bardzo drogie - za około 6 km przejazdu w godzinach nocnych należy spodziewać się kosztu na poziomie nawet 30 EUR) lub Uber/Abel (z reguły trochę taniej niż taxi).

Dla osób preferujących wygodniejszą podróż z lotniska Schiphol do Amsterdamu, mamy do wyboru kilka opcji wymienionych już powyżej:

- taksówka cena przejazdu do centrum Amsterdamu to około 50 EUR,

- Uber trochę taniej niż taksówka, zależnie od godziny przejazdu,

- Abel ekologiczny i tańszy odpowiednik Ubera, cena przejazdu z lotniska to 16 EUR od osoby. Niestety mieliśmy problem ze skorzystaniem z tej opcji na własnej skórze aplikacja, przez którą należy zamówić przejazd nie chciała z nami współpracować (mieliśmy problem z podpięciem karty kredytowej, niezbędnej do korzystania z aplikacji).

Pociąg

Koleją możecie dostać się do Amsterdamu z co najmniej jedną przesiadką m.in. z Poznania, Warszawy, Katowic czy Krakowa. Na pewno na trasie będziecie musieli zmienić pociąg w Berlinie lub Kolonii, w zależności jaką drogę wybierzecie. Najlepiej korzystać z linii EuroCity. Ci, którzy lubią podróżować nocą mogą wybrać przewoźnika EuroNight. Obie linie zapewniają komfort podróży i wysoką jakość. Najkorzystniej zakupić bilet ok. 2 miesiące wcześniej – wtedy macie okazję nabyć go nawet za ok. 30 euro. Przeciętnie cena wynosi ok. 50-60 euro. Podróż trwa nieco dłużej niż samolotem – ok. 18 h z Warszawy – musicie więc uzbroić się w cierpliwość.

Samochód

Od Holandii dzieli nas ok. 1000-1200 km, w zależności skąd jedziemy i dokąd zmierzamy. Czas podróży samochodem wynosi przeciętnie ok. 10-11 h. Najlepiej najpierw obrać kierunek na Berlin, a stamtąd już prosto do Amsterdamu. Przez większość trasy prowadzić Was będzie autostrada A2.

Niestety od 2016 r. weszła ustawa zgodnie z którą autostrady na terenie Niemiec będą płatne dla obcokrajowców – 5-15 euro na 10 dni lub 16-30 euro za dwa miesiące. Przez Holandię przejedziecie za darmo.

Jeśli chodzi o paliwo, to najlepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze na terenie Niemiec, zaraz za Osnabruck, ponieważ Holandia ma jedne z najwyższych cen benzyny na świecie! Warto pamiętać, że w drodze powrotnej od granicy holenderskiej nie będzie stacji benzynowej przez ok. 60 km.

Decydując się na własny dojazd samochodem musicie pamiętać o przepisach, które są tam rygorystycznie przestrzegane. Dozwolona prędkość na autostradzie to 120 km/h, drodze ekspresowej 100 km/h, poza obszarem zabudowanym 80km/h, a w obszarze zabudowanym 50 km/h. Tylko na nielicznych odcinkach są drobne zmiany, na które jednak warto zwracać uwagę, gdyż mandaty są bardzo wysokie.

Na terenie Niderlandów uznawane jest polskie prawo jazdy, jedynie jeśli ktoś chce przebywać w kraju dłużej niż 6 miesięcy musi wymienić je na holenderskie w danej gminie.

Przepisy przepisami, oczywiście należy o nich pamiętać, wspomnijmy jednak o czymś przyjemniejszym, czyli co możemy zobaczyć podczas samej podróży! Samochodem mamy ten komfort, że zatrzymujemy się gdzie chcemy, kiedy i na ile. Warto to wykorzystać.

Po drodze z Berlina do Amsterdamu możemy zahaczyć o takie miasta jak:

− Poczdam – z tamtejszą Bramą Brandenburską, kompleksem pałacowo-parkowym Sanssouci należącym dawniej do Fryderyka II, czy osiedlem tkaczy Nowawes.

− Magdeburg – słynący z cudownej gotyckiej katedry oraz urokliwej starówki

− Hanover – gdzie koniecznie należy odbyć spacer po Starym Mieście najeżonym przepięknymi gotyckimi kościołami oraz XV-wiecznym ratuszem czy budynkiem opery. Są tam również dwa kompleksy pałacowe Leineschloss oraz Wangenheim, będące siedzibą królewską i rodową. Należy pamiętać, że miasto to to również ważne centrum targowe.

 


 Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 02:06:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapi...
    WIĘCEJ>>