Dom Anny Frank

Dom Anny Frank

Gdzie się znajduje: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie).
 
Tematycznie:
Jest to muzeum poświęcone przede wszystkim 16-letniej Annie Frank, Niemki żydowskiego pochodzenia, ofiary holocaustu. Jest ona autorką „Dziennika Anny Frank”, opisującego jej życie podczas niemieckiej okupacji, a także jej stosunek do wojny i innych ludzi oraz zadziwiający optymizm. Zobaczyć tu można rzeczy należące do dziewczynki w tym oczywiście jej dziennik. Muzeum pokazuje także historię ośmiorga Żydów ukrywających się wraz z Anną przed Niemcami podczas II wojny światowej.
 
Co warto wiedzieć:
Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 r. we Frankfurcie nad Menem. W 1933 r., kiedy w Niemczech rozpoczęły się prześladowania Żydów, Anna wraz z rodziną przeniosła się do Amsterdamu. Zamieszkali oni w budynku, w którym obecnie mieści się muzeum. Tu też ojciec Anny, Otto Frank założył własną firmę. Jednak kilka lat później Niemcy dotarli także do Holandii. Dlatego też, w 1942 r. Otto wraz z rodziną i czwórką przyjaciół zmuszeni byli ukryć się z tyłu budynku. Pomoc otrzymywali od przyjaciół i niektórych pracowników Otta. Niestety 4 sierpnia 1944 r. zostali zdradzeni i wywiezieni do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w Niemczech. Anna, tak jak prawie cała jej rodzina, zmarła w lutym 1945 r. Jedynie jej ojciec przeżył wojnę. Po powrocie do Holandii Otto odzyskał dziennik Anny. Zafascynowany jej opowieścią postanowił ukazać światu tę niezwykłą historię. Pierwszy raz dziennik został opublikowany 25 czerwca 1947 r., a do tej pory sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy. W 1955 r. na jego podstawie wystawiono sztukę teatralną, a w 1959 r. wyprodukowano film „Pamiętnik Anny Frank”, który zdobył 3 Oscary.
Dom Anny Frank jest jednym z 3 najbardziej popularnych muzeów w Amsterdamie. Rocznie odwiedza go ponad milion osób. Jego otwarcie nastąpiło 3 maja 1960 roku. Zarówno do otwarcia, jak i do charakteru muzeum przyczynił się ojciec Anny, Otto Frank. Bardzo zależało mu na tym, żeby nie było to „tylko” muzeum upamiętniające Annę, ale żeby odwiedzający je ludzie zrozumieli, że nadal na świecie ludzie są z różnych powodów prześladowani. 28 września 1999 dokonano rekonstrukcji frontowej części Domu, po czym muzeum zostało ponownie otwarte przez królową Beatrycze.
Od początku swego istnienia muzeum porusza trudne tematy, odnoszące się m.in. do przestrzegania Praw Człowieka oraz sposobu traktowania ludzi o odmiennej karnacji, czy religii. Na przestrzeni lat prezentowano wystawy dotyczące wojny w Wietnamie, dyskryminacji mniejszości etnicznych w Holandii, czy też wojny na Bałkanach.
 
Co znajdziesz na miejscu:
W muzeum mieści się księgarnia, w której możecie się zaopatrzyć w „Dziennik Anny Frank”, dostępny w 30 językach. W sprzedaży są także inne książki i albumy poświęcone Annie, pozycje szkolne oraz pocztówki.
Przewodniki po muzeum dostępne są w 12 językach oraz w języku Braille’a.
Wśród eksponatów znajdziecie także statuetkę Oscara, którą zdobyła Shelley Winters w filmie „Pamiętniki Anny Frank”.
W muzeum organizowane są czasowe wystawy dotyczące rodziny Anny, a także różnych form prześladowań. Zmieniane są co pół roku.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie
• Kwiecień - październik: 9:00–22:00
• Listopad - marzec: 9:00–17:00, sobota 9:00–21:00
• Od 9:00 do 15:30 wejście tylko dla osób z biletami zakupionymi przez Internet.
Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem. Ale kolejka jest zamykana wcześniej, dlatego warto przyjść szybciej.
 
Ceny:
• Dorośli: 9 €
• Dzieci: 10-17 lat: 4,50€
• Dzieci: 0-9 lat wstęp bezpłatny
• Posiadacze karty European Youth Card: 4,50€
• Posiadacze karty Muzealnej (Museumkaart): wstęp bezpłatny
 
Dla kogo:
• dla dużych i małych
• dla interesujących się historią
• dla chcących się więcej dowiedzieć na temat holocaustu oraz obecnej sytuacji ludzi o odmiennej rasie, przekonaniach
 
Dla kogo nie:
• dla wrażliwych
 
Co zobaczyć w pobliżu:
Westerkerk
Begijnhof
Oude Kerk
Dzielnicę Czerwonych Latarni
Dzielnicę Jordaan
 
Jak dojechać:
Samochodem
Zjeździe z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S105, po czym kierujcie się w kierunku centrum. Dojeżdżając do ulicy Marnixstraat skręcie w nią w prawo, a następnie w lewo w ulicę Rozengracht jadąc nią aż do ulicy Prinsengracht.
 
Tramwajem:
Z Dworca Głównego:
• 13
• 14
• 17
Przystanek Westermarkt
 
Autobusem:
Z Dworca Głównego:
• 170
• 172
• 174
Przystanek Westermarkt
 
Gdzie parkować:
Najbliższy parking znajduje się przy Prinsengracht 190, 1016 Amsterdam. Jest to Parking Voiture. Płatny 5€ za godzinę. W przypadku zapełnienia można próbować na którymś parkingu w pobliżu dworca bądź w pobliskiej Dzielnicy Czerwonych Latarni.
 
Więcej informacji:
• Bilety możecie kupić także przez Internet na oficjalnej stronie muzeum: www.annefrank.nl. Dostępna także w języku angielskim.
• Karta Museumkaart obejmuje 43 muzea w Amsterdamie i jest ważna przez 31 dni.
• Dla niepełnosprawnych dostępna jest tylko nowsza część budynku, obejmująca wystawy, sklep i kawiarnię.
• W muzeum obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania okazów.
 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:49:00
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>