AmsterdamWprowadzenie
I amsterdam. To hasło, którym od niedawna promuje się to miasto, idealnie oddaje jego charakter. Wydaje nam się, że wszyscy (dosłownie!) mogą znaleźć w nim swoje odbicie. Ze względu na różnorodność kulturową tak naprawdę i Wy, i my, i każdy może tworzyć Amsterdam wzbogacając go własną osobowością. On nie pozostaje nam dłużny. O nie! Oferuje nam cały wachlarz możliwości. Pasjonuje Was sztuka, malarstwo i kontrowersyjne życie słynnych malarzy? Nieobce są Wam tematy związane z wolnością, w każdym tego słowa rozumieniu? A może jesteście wrażliwi na blask diamentów? Można też zatopić się w tradycji i snuć marzenia o dawnym mieście z turkotem wiatraków, zapachem tulipanów i stukotem klumpów. Odnajdujecie gdzieś swoją osobę? W takim razie poznajmy to wspaniałe miejsce „od środka” i zostawmy w nim kawałek siebie.
A jeśli dodatkowo macie ochotę kogoś poznać i po prostu z nim pogadać, skorzystajcie z kursu językowego.
Amsterdam to stolica i największe miasto Holandii. Nazwa składa się z dwóch członów (Amstel oraz dam – tama) i oznacza tamę na rzece Amstel. Ze względu na dużą liczbę kanałów nazywany jest często Wenecją Północy.
Jeśli macie ochotę odwiedzić to wspaniałe miejsce, tutaj znajdziecie listę najlepszych hoteli Amsterdamu. A jeśli marzycie o wycieczce tam, lecz nie lubicie planowania, zrobimy to za Was! Po przejściu na podstronę „Wycieczki na własną rękę”, wszystko stanie się jasne. Zorganizujemy dla Was i przelot, i nocleg.
Stolica Holandii posiada drugi pod względem rozwoju port w kraju. Panuje tutaj prawdziwy tygiel kulturowy, gdzie na każdym kroku możemy ćwiczyć swoją tolerancję. To również ważny ośrodek przemysłu, oświaty, kultury i turystyki. W Amsterdamie znajdują się dwa uniwersytety, liczne i bogate ogrody botaniczne, wielotematyczne muzea i targi.
Geografia
Jest to miasto położone na północy kraju nad rzeką Amstel w prowincji Holandia Północna. Częściowo znajduje się na terenach depresyjnych, a obszary te musiały być często osuszane. Amsterdam łączy się też z Morzem Północnym i Renem.
Plan miasta spięty jest pierścieniem trzech głównych kanałów: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht, od których ciągną się mniejsze. Razem tworzą zwartą sieć decydując o wodnym charakterze tego miasta.
Historia
Amsterdam swoje początki miał już w XIII w. Ludność zajęła się głównie rybołówstwem i żeglarstwem, co dało początek dzisiejszej potędze portowej. Miasto bardzo szybko rozrastało się i umacniało swoją pozycję. W wojnie z Hiszpanią początkowo opowiadało się za stroną wroga, później jednak uznało zwierzchnictwo Wilhelma Orańskiego. W wyniku prześladowań Żydów przenosili się oni z Portugalii i Hiszpanii, a z Antwerpii przybywali ludzie w interesach.
W XVI w. odbywały się pierwsze wyprawy do Indii, gdzie zakładano kolonie. W 1602 roku Amsterdam stał się największym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wiek XVII można więc uznać za „złoty”. Wtedy też zmieniono urbanistyczne założenia miasta tworząc sieć kanałów, które zachowały swój układ po dziś dzień. W ten sposób powiększono powierzchnię Amsterdamu czterokrotnie. Nowe dzielnice wzbogaciły się o nadal otwarte kościoły protestanckie – Zuiderkerk, Noorderkerk i Westerkerk. Warto wspomnieć, że w tych czasach do miasta zjeżdżali liczni poeci i artyści m.in. malarz Rembrandt van Rijn.
Niestety po drodze mieszkańcy musieli zmagać się z epidemią dżumy, w wyniku której zmarło ok. 10% ludności.
W wyniku wojen z Anglią i Francją, Amsterdam nieco stracił swój blask, jednak po odzyskaniu niepodległości przez Niderlandy zaczął powracać do sił. Wiek XIX to kolejna dobra passa dla miasta – odbywał się handel kolonialny oraz znaleziono połączenie z Morzem Północnym. Podczas I i II wojny światowej Amsterdam był okupowany przez Niemców.
W latach 60. i 70. XX w. rewolucja kulturalna przyniosła falę tolerancji dla odmienności i miękkich narkotyków, przez co miejsce to stało się popularne wśród hippisów. Poczucie wolności zapisało się niejako na stałe w życie całej Holandii, co zachęciło imigrantów - szczególnie z Turcji i Maroka - do osiedlenia się w Amsterdamie w latach 80.
Holandia coraz bardziej staje się krajem wielonarodowościowym. Szczególnie widać to w dużych miastach, gdzie często możemy spotkać obcokrajowców, najczęściej szukających pracy. Właśnie w takich warunkach możemy ćwiczyć własną tolerancję wobec innych.
Jak można określić holenderską mentalność? To oczywiście indywidualna sprawa, jednak każdy naród ma swoje unikalne cechy. W tym wypadku ludzie na pewno są przywiązani do ideałów równości i kompromisów. Raczej unikają konfliktów. Mają jednak wiele zasad i norm, w których czasami dość ciężko się odnaleźć. Większość krajan skupia uwagę na kwestiach technicznych i praktycznych omijając problemy metafizyczne, o czym świadczy ich pracowite życie i niski wskaźnik przynależności do danego wyznania. Holendrzy cenią sobie punktualność, wygodę, dobro prywatne i gospodarność. Są też twardzi w negocjacjach oraz po prostu szczerzy! Nie czujcie się więc urażeni, jeśli ktoś nie będzie chciał się z nami spotkać. To dla nich naturalne, że mówią i proponują tylko to, na co mają ochotę.
W kontaktach społecznych nie są więc bardzo wylewni, czy przesadnie otwarci, jednak na pewno w większości przypadków możemy spodziewać się życzliwego i ciepłego przyjęcia.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Rozwój naszego portalu jest dla nas bardzo ważny, dlatego prosimy – wyraźcie swoją opinię korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor
-
Przykład wycieczki po AmsterdamieGdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapi...WIĘCEJ>>