AmsterdamCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI
Rijksmuseum | Van Gogh Museum | Dom Rembrandta | Dom Anny Frank | Dzielnica czerwonych latarni | Pałac królewski | Madame Tussauds Scenerama | Westerkerk | Oude Kerk | Nieuwe Kerk | Dzielnica Jordaan | Beginaż | Nieuwmarkt | Plac Dam
To chyba najsłynniejsze muzeum Amsterdamu. W skrzydle Philipsa znajdziemy 400 arcydzieł pochodzących ze złotego wieku – m.in. obrazy Rembrandta, czy Vermeera. Pozostałe obiekty należą do sekcji rzeźby i sztuki użytkowej oraz sztuki azjatyckiej (eksponaty z Indii, Kambodży, Japonii, Chin, Indonezji...). To ślad po kolonialnej przeszłości Niderlandów. Koniecznie zerknijmy także do działu ubiorów i tkanin, czyli wystawy ludowych strojów holenderskich z XVIII-XIX w. oraz orientalnych dywanów. Ciekawy jest również gabinet rycin zebranych od XV w. do dnia dzisiejszego.
Czynne 9:00-17:00. Cena biletu: 20 euro (19 euro online), dzieci i młodzież do 18 lat za darmo.
Strona internetowa: https://www.rijksmuseum.nl/.
Zgodnie z nazwą wewnątrz obiektu zaprojektowanego przez Gerrita Rietvelda znajdują się głównie dzieła i eksponaty związane ze słynnym malarzem – Vincentem van Goghiem, w tym ponad 200 obrazów, 600 rysunków oraz listy artysty do jego brata. Znajdziemy tam także, choć na drugim planie, obrazy współczesnych van Goghowi malarzy np. Gauguina czy Moneta. Często organizowane są tam wystawy czasowe pokazujące życie w czasach Vincenta.
Czynne 9:00-18:00. Cena biletu to 19 euro, dzieci i młodzież do 18 lat wchodzą za darmo.
Strona internetowa: www.vangoghmuseum.nl
Niesamowite miejsce. To dom, w którym Rembrandt mieszkał po przeniesieniu z rodzinnej Lejdy. W budynku możemy zobaczyć oryginalny wystrój wnętrz z XVII w., rozmieszczenie pomieszczeń oraz liczne kolekcje artysty m.in. naturalne zbiory morskie, książki czy popiersia, które pomagały w procesie malowania. Gorąco polecamy to miejsce również ze względu na niesamowite pokazy, np. tworzenia miedziorytu czy ucierania farb, w których można osobiście brać udział!
Czynne 10:00-18:00. Cena biletu to 14 euro dla dorosłych, 5 euro dla dzieci 6-17 lat i za darmo dla dzieci poniżej 6 lat.
Strona internetowa: http://www.rembrandthuis.nl/.
Miejsce ukrycia żydowskiej rodziny Frank. Ojciec Anny wyemigrował z III Rzeszy w 1933 r. i tam udało mu się przez długi czas żyć ze swoją rodziną i przyjaciółmi. W 1944 r. wszyscy zostali zdemaskowani i zesłani do obozu koncentracyjnego. Ojciec Anny jako jedyny przeżył i wrócił do Amsterdamu. W domu odnaleziono dziennik napisany przez jego córkę. W domu odkryjemy tajemne przejścia za regałem z książkami oraz strych, na którym umieszczono wystawy poświęcone Annie Frank, nacjonalizmowi i sprawie żydowskiej. Organizowanych jest wiele akcji sezonowych.
Czynny w sezonie letnim 9:00-22:00. Cena biletu normalnego to 11 euro, bilet ulgowy dla dzieci od 10 do 17 lat kosztuje 6 euro, natomiast bilet dla dzieci do 9 lat - 1 euro.
Strona internetowa: www.annefrank.nl
Możemy znaleźć ją na południe od Starego Kościoła. To żywy obraz wyrażający ogromną tolerancję Holendrów również wobec prostytucji, która bujnie rozwijała się tutaj głównie w XIV w. Od jakiegoś czasu władze miasta chcą nadać temu miejscu inną, lepszą reputację otwierając nowe kawiarnie i galerie sztuki. Część nacjonalistów wyraża jednak sprzeciw wobec takich działań popierając ideę legalnej prostytucji. Wieczorem jednak lepiej omijajmy tę dzielnicę, gdyż możemy natknąć się na nieciekawe postacie.
Pałac królewski (Koninklijk Paleis)
Budynek został zbudowany na miejscu małego, średniowiecznego domu. Początkowo służył jako ratusz. W czasach Ludwika Bonapartego – brata Napoleona został przekształcony w pałac królewski. Budowla miała uwypuklić potęgę handlową Amsterdamu.
Czynny 10:00-17:00 w czasie nieobecności władcy. Cena biletu to 10 euro.
Strona internetowa: www.paleisamsterdam.nl
Właściwie to powtórzenie londyńskiego muzeum. W środku znajdują się gwiazdy i postacie historyczne – głównie ze złotego okresu kraju, makieta miasta oraz sceny z życia miejscowych artystów.
Czynne w okresie letnim 10:00-20:00. Cena biletu to 24,50 euro dla dorosłych i 20,50 euro dla dzieci od 4 do 15 lat, poniżej 4 lat - za darmo.
Strona internetowa: https://goo.gl/VK6mvZ.
Jak kto uważa, ale według nas lepiej zamienić ten bilet na rejs statkiem i dobry obiad.
Najważniejsza świątynia protestancka w mieście. W tym renesansowym kościele z XVII w. został pochowany Rembrandt. Co ciekawe, możemy wejść na dzwonnicę skąd rozciąga się piękny widok na dzielnicę Jordaan. Obok – na placu Westermarkt możemy znaleźć tablicę przypominającą, że niegdyś mieszkał tutaj Kartezjusz.
Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz. 10:30.
Warto dodać do tego szokujący niektórych kontrast – w sąsiedztwie kościoła znajduje się pomnik upamiętniający osoby homoseksualne.
To najstarsza świątynia katolicka w mieście, bo aż z 1306 r.! Możemy podziwiać tutaj przepiękne witraże w kaplicy Dziewicy Maryi oraz prospekt organowy. W kościele spotkamy także żonę naszego malarza z Westerkerk – Saskię oraz inne dość znaczące osoby z grona architektów i kompozytorów. Tutaj zwiedzanie dzwonnicy jest płatne 5 euro dla dorosłych.
Gotycki kościół wyznania protestanckiego, w którym koronowana została królowa Wilhelmina, jej córka Julianna oraz wnuczka Beatrix. Wiele razy przeżywał najazdy i pożary. Obecnie, po ostatnim odnowieniu, jest wykorzystywany jako centrum kultury. Odbywają się w nim liczne wystawy tematyczne. Ceny są zależne od rodzaju prezentacji. W oczy rzuca się wspaniała ambona, kraty chóru oraz marmurowy grobowiec. Spoczywa tutaj też kilku admirałów. Jest otwarty w godzinach 10:00-18:00 (w czwartki do 22:00).
Strona internetowa: www.nieuwekerk.nl.
Nazwa pochodzi od zmodyfikowanego francuskiego słowa ogród (jardin). Związane to jest z osiedlaniem się w tej dzielnicy hugenotów. W tamtych czasach aż roiło się tutaj od ogrodów warzywnych. Ślad tego widać w dzisiejszych nazwach kanałów i ulic, np. Kanał Lipowy czy ulica Nagietkowa. Dawniej dzielnica ta była zamieszkana przez robotników i rzemieślników, była zaniedbana i raczej nie zapraszała swoim „urokiem”. Dzisiaj, odnowiona, jest jakby na nowo powołana do życia. Klimatem przyciąga artystów i studentów. Tworzą go piękne i przyjemne kawiarnie, sklepiki i restauracje. To tutaj znajdziemy m.in. Kanał Piwowarów (Brouwersgracht), pchli targ (poniedziałki), czy miejsce, gdzie możemy kupić produkty eko (w sobotę rano). Po drodze natkniemy się na pewno na liczne przytułki.
Ciekawe miejsce – oaza spokoju w centrum zgiełku miasta. Kamienice pochodzące z XVII i XVIII w. otaczają schowany wewnątrz plac z kościołem Beginek należący do Angielskiego Kościoła Reformowanego. Po drodze zwróćmy uwagę na pięknie ozdobiony dom matki przełożonej, rzeźbione kamienne tablice oraz kaplicę katolicką. W pobliżu znajduje się także Galeria Strzelców, gdzie prezentowane są portrety członków gwardii cywilnej. Wejście jest darmowe.
Nieuwmarkt znajduje się pomiędzy dzielnicą chińską a dzielnicą czerwonych latarni. To najstarszy targ w mieście. Jest tam Waga Miejska zwana też Bramą św. Antoniego, która stanowiła fragment murów obronnych. Później budynki te zaczęły służyć jako mieszkania rzemieślników. Prawdopodobnie to tutaj przeprowadzono słynną sekcję zwłok, która stała się inspiracją dla obrazu Rembrandta – „Lekcja anatomii doktora Tulpa”.
Najważniejszy amsterdamski plac, który znajduje się na miejscu dawnej tamy na rzece Amstel. Znajduje się tam Nieuwe Kerk i Pałac Królewski oraz pomnik upamiętniający wyzwolenie miasta z niemieckiej okupacji.
Wspaniale byłoby zobaczyć te wszystkie atrakcje, prawda? To jak, wybierzecie się tam z nami? Przygotowaliśmy dla Was przykład wycieczki po Amsterdamie, koniecznie go przejrzyjcie! Planując swój wyjazd, zajrzyjcie tutaj, chętnie Wam w tym pomożemy :). Możecie też wypełnić formularz kontaktowy lub wysłać nam wiadomość na Facebooku. Jeżeli jednak wolicie sami przejrzeć ofery biur podróży, skorzystajcie z naszej wyszukiwarki wczasów.
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor
-
Przykład wycieczki po AmsterdamieGdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapi...WIĘCEJ>>