Dzielnica Jordaan

Dzielnica Jordaan

Co to jest:
Jest to jedna z najdroższych dzielnic Amsterdamu, pełna galerii, butików i pubów. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od francuskiego słowa jardin, oznaczającego ogród. Natomiast wiele ulic i kanałów nosi nazwę kwiatów lub drzew. Obecnie mieszka tu 20 tysięcy ludzi, choć ledwie 100 lat temu było ich ok. 80 tysięcy. A jeszcze do połowy XX wieku była to najbiedniejsza dzielnica Amsterdamu. Jak pisała w swoim dzienniku Anna Frank, obszar dzielnicy Jordaan jest tam, gdzie słychać dzwony z kościoła Westerkerk.
Dzielnica Jordaan powstała na początku XVII wieku, podczas wielkiego rozrostu Amsterdamu. Postanowiono wtedy otoczyć centrum miasta kanałami, wokół których powstawały ważniejsze ulice. Jednak dzielnica Jordaan rozrastała się dosyć chaotycznie i była zamieszkiwana przez biedniejszą ludność miasta, głównie rzemieślników i robotników oraz francuskich hugenotów. Przybywali tu także prześladowani portugalscy i hiszpańscy Żydzi.
W latach 70-tych XX w. rada miasta chciała wyburzyć większą część dzielnicy. Doprowadziło to do protestów lokalnych mieszkańców. Dzięki temu wyburzenia zaniechano, a większość budynków wyremontowano. W tym czasie doszło do totalnej zmiany charakteru tego obszaru. Starsi mieszkańcy przenieśli się do innych dzielnic, a do Jordaan przybyli artyści, studenci oraz młodzi przedsiębiorcy.
Co ciekawe większość domów posiada wbudowane kamienne tablice zawierające informacje o właścicielach i ich profesji. Najstarsze tablice pochodzą z XVII wieku. Popularne są także wewnętrzne dziedzińce tzw. hofjes, z których znaczna część jest dostępna dla turystów.
Dzielnica Jordaan może się poszczycić kilkoma ważnymi osobistościami. To właśnie tutaj mieszkał w XVII wieku malarz Rembrandt van Rijn. Możecie zobaczyć jego dom przy ulicy Rozengracht oraz jego pracownię mieszczącą się na Bloemgracht.
 
Co zobaczysz i przeżyjesz:
Dzielnica Jordaan to miejsce dobre dla tych co lubią śpiewać lub chcą posłuchać lokalnego holenderskiego folkloru. W wielu barach bowiem goście śpiewają lokalne piosenki. Jest też urządzany wrześniowy Jordaan Festival, podczas którego przez cały dzień prezentowane są ludowe pieśni holenderskie. Możecie zajrzeć do typowo lokalnych pubów jak np. Papeneiland przy Prinsengracht 2, powstałego jeszcze w 1641r.
W poniedziałki na Noordemarkt odbywa się pchli targ, a w soboty targi produktów ekologicznych.
Żeby oddać się chwili skupienia i wyciszenia, udajcie się do głównego w tej dzielnicy protestanckiego kościoła Noorderkerk.
 
Gdzie się znajduje:
De Jordaan, 1015-1016 Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie); centrum miasta.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie cały dzień, także po zmierzchu.
 
Ceny:
Wejście na teren dzielnicy jest bezpłatne.
 
Dla kogo:
• dla małych i dużych
• dla niepełnosprawnych
• dla smakoszy piwa
• dla chcących zobaczyć najbardziej urokliwe miejsca Amsterdamu
• dla chcących odwiedzić lokalne miejsca miasta, mniej oblegane przez turystów
• dla tych, którzy nie lubią tłumów
 
Dla kogo nie:
• nie dla tych, którzy szukają wrażeń
• nie dla tych, którzy wolą zwiedzać tradycyjne obiekty
 
Co zobaczyć w pobliżu:
Dom Anny Frank
Westerkerk
• muzeum Jordaan
kościół Oude Kerk
Begijnhof
Dzielnicę Czerwonych Latarni
 
Na co uważać:
• Na ilość konsumowanych potraw i trunków oraz… zawartość portfela
• Na terenie dzielnicy rośnie dużo drzew, które w okresie kwitnienia mogą być uporczywe dla alergików
 
Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:
Dobry humor, apetyt i pieniądze, a także aparat fotograficzny.
 
Jak dojechać:
Samochodem
Zjedźcie z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S105, po czym kierujcie się w kierunku centrum. Gdy dojedziecie do ulicy Marnixstraat, przed wami ukaże się Dzielnica Jordaan.
 
Tramwajem:
• 13, 14, 17
Przystanek Westermarkt
• 3, 10
Przystanek Marnixplein
• 7, 10
Przystanek Elandsgracht
 
Autobusem:
Z Dworca Głównego:
• 170, 172, 174
Przystanek Westermarkt
• 758
Przystanek Elandsgracht
• 753
Przystanek Elandsgracht
• 18, 21, 753
Przystanek Marnixplein lub Nieuwe Willemsstraat
 
 
Gdzie parkować:
Najbliższy parking znajduje się przy Prinsengracht 190, 1016 Amsterdam. Jest to Parking Voiture. Płatny 5€ za godzinę. W przypadku zapełnienia można próbować na którymś parkingu w pobliżu dworca bądź w pobliskiej Dzielnicy Czerwonych Latarni.
 
Pogoda:
W Amsterdamie panuje klimat morski. Średnia temperatura wynosi:
• w miesiącach letnich od 20° do 27° C
• w miesiącach zimowych od 5° do 8° C
 
Więcej informacji:
Na stronie http://www.jordaanweb.nl/indexcom.htm?/indexcom2.htm&1 możecie wirtualnie przejść przez dziedzińce na terenie dzielnicy, studia artystyczne, czy też zobaczyć np. kamienne tablice na domach.
 

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-14 19:53:41
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>