Gdzie się znajduje:
Co warto wiedzieć:
Westerkerk jest protestanckim kościołem zbudowanym w latach 1620-1631. Jest to największy kościół Amsterdamie. Zaprojektował go Hendrick de Keyser W 1620 r. utworzono także cmentarz przykościelny. Wejście od strony Keizersgracht prowadziło przez piękną bramę, która niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów. Możecie za to zobaczyć druga z bram od strony Prinsengracht. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę cmentarz zaczął być użytkowany ponad 200 lat później, kiedy to w 1865 r. zaprzestano chowania zwłok w kościele.
Westerkerk ma najwyższą więżę (dzwonnicę) w całym
Amsterdamie. Mierzy ona 85 m wysokości, a bicie dzwonów słychać nawet kilka razy dziennie. Spróbujcie na nią wejść, a wysiłek nagrodzony będzie wspaniałym widokiem na centrum Amsterdamu. Niesamowite wrażenie robią wielkie organy. Na ich wybudowanie zdecydowano się dopiero w 1681 roku. Ich twórcą był Roelof Barentszn, którego to imieniem nazwano organy. Ozdobione zostały natomiast przez malarza Gerarda de Lairesse. W 1686 r. w Boże Narodzenie po raz pierwszy w Westerkerk usłyszano dźwięk organów, na których grał Jurriaan Bouff. Obecnie w kościele dosyć często odbywają się koncerty, organizowane zarówno przez chór kościelny oraz organistę, jak i przez zespoły zewnętrzne.
W 2007 r. dobudowano kaplicę Braambosgebeden, w której możecie spędzić czas na kontemplacji lub modlitwie. Swoim wystrojem i przesłaniem nawiązuje ona do sceny z Biblii, w której to Bóg ukazał się Mojżeszowi jako płonący krzew.
Wiele znanych holenderskich artystów jest pochowanych w tym kościele, m.in. Rembrandt van Rijn. Tutaj też w 1966 r. królowa Beatrycze wzięła ślub z księciem Clausem von Amsbergiem.
Warto także zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie kościoła. Od strony Westermarkt znajduje się tzw. „Brama Burmistrza”, która była używana przez burmistrzów miasta jako dojście do ich prywatnych miejsc wewnątrz Westerkerk. Z kolei za kościołem, przy Keizersgracht znajduje się pomnik pamięci osób homoseksualnych, prześladowanych z powodu swej orientacji.
Kiedy zwiedzać:
1. Kościół:
Cały rok od poniedziałku do piątku:
• od 10:00 do 15:00
Od 1 kwietnia do 1 listopada także w soboty:
• od 11:00 do 15:00
W niedziele i Boże Narodzenie:
• Tylko podczas nabożeństwa: od 10:30 do ok. 12:00
2. Wejście na wieże:
Od 1.04 do 31.10 od poniedziałku do soboty.
• Kwiecień-wrzesień: 10:00-20:00
• Październik: 10:00-18:00
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.
Ceny:
Wejście na teren kościoła jest bezpłatne.
Wstęp na wieżę: 7,50 €
Dostępna tylko dla osób powyżej 6 roku życia.
Dla kogo:
• dla dzieci i dorosłych
• dla niepełnosprawnych
• dla chcących zobaczyć Amsterdam z góry
• dla wierzących
• dla chcących posłuchać muzyki organowej
Dla kogo nie:
• nie dla tych, których nie interesują obiekty sakralne
• nie dla tych, których nie interesuje architektura
Co zobaczyć w pobliżu:
Jak dojechać:
Samochodem
Zjedźcie z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S105, po czym kierujcie się w kierunku centrum. Dojeżdżając do ulicy Marnixstraat skręćcie w nią w prawo, a następnie w lewo w ulicę Rozengracht, jadąc nią aż do ulicy Prinsengracht.
Tramwajem:
Z Dworca Głównego:
• 13
• 14
• 17
Przystanek Westermarkt
Autobusem:
Z Dworca Głównego:
• 170
• 172
• 174
Przystanek Westermarkt
Gdzie parkować:
Najbliższy parking znajduje się przy
Prinsengracht 190, 1016 Amsterdam. Jest to
Parking Voiture. Płatny 5€ za godzinę. W przypadku zapełnienia można próbować na którymś parkingu w pobliżu dworca bądź w pobliskiej
Dzielnicy Czerwonych Latarni.
Więcej informacji:
Westerkerk ma własną stronę internetową
http://www.westertorenamsterdam.nl/, na której znajdziecie informacje nie tylko odnoszące się do historii budynku i schematu nabożeństw, ale także działalności kościoła, chóru czy pobliskich atrakcji.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.