Dzielnica Czerwonych Latarni

Dzielnica Czerwonych Latarni

Co to jest:
Dzielnica Czerwonych Latarni lub Czerwonych Świateł zwana jest po holendersku De Wallen, co oznacza wały miejskie. Jest to największa i najstarsza dzielnica Amsterdamu. Jest jedną z głównych atrakcji tego miasta. Słynie ze skąpo ubranych prostytutek, stojących w oknach wystawowychi zapraszających klientów oraz coffee shopów, knajp i restauracji.
 
Przy każdym oknie wystawowym stoi czerwona latarnia, stąd też taka nazwa dzielnicy.
Początek takiego charakteru dzielnicy bierze się jeszcze z czasów, kiedy w pobliżu znajdował się port, a marynarze byli częstymi gośćmi w znajdujących się tu domach rozpusty. W 1930 roku władza nakazała zlikwidowanie burdeli, a prostytutki przeniosły się właśnie do okien, których obecnie znajduje się ok. 400-500. Jednak tylko 10-15 % kobiet stanowią Holenderki, a aż 70 % pochodzi z Europy Wschodniej.
Od 2000 roku prostytucja w Holandii jest legalna. Większość prostytutek należy do związku De Rode Draad zajmującego się udzielaniem im pomocy i warunkami pracy. Kobiety są zobowiązane do badań lekarskich i płacenia podatków. Jednak władze starają się zmienić charakter dzielnicy i jej postrzeganie przez turystów. Od 2007 roku pracodawcy prostytutek oraz właściciele coffee shopów są dokładnie sprawdzani. W razie jakichkolwiek podejrzeń władze dokładają wszelkich starań, by ich działalność została zamknięta, a na ich miejsce powstają restauracje lub sklepy z pamiątkami. Głównym celem jest wykrycie i zlikwidowanie gangów narkotykowych oferujących nielegalne narkotyki. Z tego względu są tu częste patrole policji. Władza skupia się też na poprawie warunków pracy kobiet. Chodzi o to by dzielnica wydobyła się spod rąk mafijnych, a ich miejsce zajęli zwykli przedsiębiorcy.
 
Co zobaczysz i przeżyjesz:
Oczywiście możecie skorzystać z usług pań stojących w oknach. Cena ustalana jest przy drzwiach i jeśli klient jest zainteresowany, wchodzi do lokalu, a na okno zostaje zaciągnięta gruba czerwona zasłona. Nieodłącznym elementem tej dzielnicy są coffee shopy, czyli kawiarnie, w których legalnie można kupić niewielkie ilości miękkich narkotyków. Zainteresować może też sklep Condomerie, oferujący prezerwatywy.
Warto zajrzeć do Muzeum Erotycznego i Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi. Dość specyficznym miejscem, wyróżniającym się tematyką, jest Muzeum Pana Naszego na Strychu (Museum Ons Live Heer Op Solder). Muzeum to jest pozostałością po kościele katolickim istniejącym w czasach prześladowań katolików w Holandii. Mieścił się on wtedy na strychu starej kamienicy.
Podczas zwiedzania nie możecie ominąć nietypowego pomnika prostytutki, znajdującego się przy kościele Oude Kerk.
 
Gdzie się znajduje:
De Wallen, 1012 GV Amsterdam, Holandia (zobacz na mapie); północno-wschodnia najstarsza część miasta.
 
Kiedy zwiedzać:
Codziennie od świtu do zmierzchu.
 
Ceny:
Wejście na teren dzielnicy jest bezpłatne.
 
Dla kogo:
• dla dorosłych
• dla niepełnosprawnych
• dla żądnych mocnych wrażeń
 
Dla kogo nie:
• nie dla dzieci
• nie dla przeciwników prostytucji
 
Co zobaczyć w pobliżu:
• Muzeum Seksu
kościół Oude Kerk
Begijnhof
Dom Rembrandta
• Centrum Nauki Nemo Science Museum
Bloemenmarkt
 
Na co uważać:
W obrębie dzielnicy zakazane jest fotografowanie i filmowanie. Nie wolno też spożywać alkoholu na ulicy. Niedostosowanie się jest karane mandatem. Lepiej też nie wybierać się tam nocą. Nie wszyscy zachowują się wtedy przyzwoicie.
 
Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:
Dobry humor i przede wszystkim pieniądze na zakupy i/lub… usługi.
 
Jak dojechać:
Z dworca głównego jest dosyć blisko ok. 100m., więc spokojnie można dojść pieszo.
Do dzielnicy De Wallen dojeżdża też wiele linii tramwajowych i autobusowych, a także metro.
 
Metrem
• M° 51
• M° 53
• M° 54
Stacja Waterlooplein
 
Tramwajem:
• Linie: 1, 2, 4, 5, 9, 14, 16
• Przystanek Dam lub Spui
 
Autobusem:
• Linie: 170, 172, 174, 248, 301, 304, 306, 312, 314, 315, 755, 757, 759, 761, 763
• Przystanek Dam Spui, Centraal Station lub Prins Hendrikkade
 
Samochodem
Zjedźcie z autostrady A10 (obwodnicy Amsterdamu) wyjazdem S103, S105, S110 lub S112, po czym kierujcie się w kierunku centrum, aż do ulicy Amstel (od strony południowej) lub Nieuwezijds Voorburgwal (od strony zachodniej).
 
Gdzie parkować:
W obrębie De Wallen dostępnych jest wiele piętrowych parkingów m. in.:
Moby Park, Rusland 17, 1012 CK
Pays-Bas, Sint Jansstraat 19, 1012 HG
Oude, Turfmarkt 125, 1012 GC
Q-Park, Nieuwezijds Kolk 18, 1012 PV
Oraz ok. 200 m. na południowy- wschód od dzielnicy:
• Parking Waterlooplein, Valkenburgerstraat 238, 1011 ND
A także przy Dworcu Głównym:
P1 parking, Prins Hendrikkade 20A, 1012 TL
 
Pogoda:
W Amsterdamie panuje klimat morski. Średnia temperatura wynosi:
• w miesiącach letnich od 20° do 27° C
• w miesiącach zimowych od 5° do 8° C
 
Więcej informacji:
Spod Pomnika Narodowego na Placu Dam, o godz. 19:00 ruszają wycieczki z przewodnikiem do Dzielnicy Czerwonych Latarni. Odbywają się one codziennie z wyjątkiem 27 kwietnia. Na koniec zwiedzania planowany jest wstęp do lokalu Belushi Bar na darmowego drinka.
 

 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-04-01 17:30:05
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Przykład wycieczki po Amsterdamie
    Gdy hrabia Floris V w roku 1275 jako pierwszy zapisywał nazwę Amestelledamme z pewnością nie spo
    WIĘCEJ>>