Rosja

RosjaInne

Waluta

Oficjalną walutą jest rubel rosyjski (RUB). Na dzień dzisiejszy 1000 rubli rosyjskich to około 70 zł. Najlepiej, byście przed wyjazdem zaopatrzyli się w dolary amerykańskie lub euro, gdyż nie wszędzie można wymienić polskie złote. Może być z tym problem zwłaszcza w mniejszych miastach. Wszędzie są dostępne bankomaty. W zależności od banku może być pobierana prowizja za wypłatę, albo operację np. w sklepie. W większości miejsc można płacić kartą. Z uiszczeniem opłaty w ten sposób nie powinniście mieć problemu ani w hotelu/hostelu, ani w większych sklepach (chociaż w małych sklepikach osiedlowych już tak), ani w restauracjach.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Ceny w rublach:

  • Chleb: 30.
  • Papierosy: 80-100.
  • Wódka: 100-150.
  • Mleko: 40.
  • Herbata: 20-100.
  • Transport miejski: 20-50.
  • Taxi: 70-150.
  • Bilety do muzeów i atrakcji turystycznych: 50-200.

 Ceny artykułów spożywczych są tańsze niż w Polsce, tak samo alkohol i papierosy.

Ciekawostki
  • Za sprawą kryzysu, często usłyszycie od Rosjan, że wiele rzeczy, takich jak papierosy, alkohol, czy benzyna znacznie podrożało. Mimo wszystko zrównując je z polskimi cenami będą one o wiele tańsze. Względnie dużo Rosjan pali papierosy. Teraz uwaga dobra wiadomość dla palących. Bardzo często zdarza się tak, że na ulicy, w barze ogółem wszędzie całkiem obcy ludzie poproszą Was o jednego papierosa i bardzo rzadko kto odmawia. Dlatego też, jeżeli skończyły się Wam papierosy, albo macie ochotę zapalić, to bez problemu możecie podejść do obcej osoby i na 95% Wam go da.
  • Miłość do prezydenta przybiera skrajne formy. W Rosji już dawno istniało pojęcie „car jak Bóg”, dlatego jeżeli ktoś dorastał i był wychowywany w tym przekonaniu, trudno żeby odnosił się inaczej do władzy. W czasach ZSRR władza też miała zajmować najważniejsze miejsce, stąd burzenie cerkwi i usunięcie religii z życia, żeby to władza była na pierwszym miejscu. Ludzie w Rosji odnoszenie do władzy przejawiają na 3 sposoby: 1. Uwielbiam, 2. Obojętnie/Niczego złego nie powiem, 3. Nie znoszę. Można znaleźć zeszyty z Putinem, jego popiersia, kalendarze i długopisy z jego wizerunkiem, ale mało kto je kupuje.
  • Jak zostało napisane wcześniej, ćajepitje zajmuje ważne miejsce w kulturze i mentalności rosyjskiej. Jest jednak jedna rzecz, która dla niektórych może okazać się nieznośna, mianowicie Rosjanie piją gorącą herbatę, co się wiąże z tym, że ją siorbią. Dźwięki przy tym wydawanie nie są zbyt przyjemne.
  • W języku rosyjskim są słowa, które brzmią grzecznie, jeżeli czegoś nie usłyszeliśmy, albo chcemy komuś coś wręczyć, jednak ich się nie używa. Dlatego też, jeżeli coś mówicie i Rosjanin tego nie usłyszy, zawsze powie głośne „A?!” z odpowiednio śmieszną intonacją i miną. Natomiast, gdy będzie Ci coś wręczał, to zawsze powie „na”. Można to uważać za niekulturalne, ale po prostu takie zwroty są przyjęte w tym języku.
  • Rosjanie to bardzo otwarty i przyjazny naród. Wiąże się z tą otwartością bardzo duża bezpośredniość w zachowaniu i języku. Obcy człowiek zapraszając Was do siebie ugości Was obficie i zarazem może zapytać o intymne sprawy, sam przy okazji mówiąc o swoich. Nie oznacza to jednak, że są wścibscy, czy niewychowani.
  • W Rosji dużo informacji przekazywana jest w sposób niewerbalny, a co się tyczy bezpośredniości, stojąc w sklepie w tłoku, mało kto Was przeprosi, bo chciałby przejść. Po prostu się przeciśnie. Idąc po wózek w sklepie, też mogą Wam go pchnąć w Waszą stronę a nie podać do rąk. W autobusie, gdy będziecie stać tyłem, to konduktor, a częściej konduktorka, żeby zapytać czy macie bilet, klepnie Was i nic nie powie, tylko zrobi odpowiednią minę. Gdy przez przypadek siądziecie na jego miejscu w autobusie też Was klepnie z miną nakazującą zejść.
  • Rosjanie na przywitanie się przytulają. Nie mają też zbytnich problemów z tym, że ktoś siedzi albo stoi obok nich blisko… bardzo blisko.
  • Jeżeli znacie język rosyjski to zauważycie, że nawet sposób w jaki się do Was zwracają jest bardzo bezpośredni. Można czasami uznać, że sposób komunikowania się jest zwyczajnie chamski, ale to nieprawda.
  • Przed każdym wypiciem kieliszka wódki lub koniaku trzeba wznieść toast, który nazywa się „tost”. Są to bardzo długie, emocjonalne życzenia, opowieści związane z okazją, którą świętujecie.
  • Często słyszy się, że Rosja to kraj absurdu. Rzeczywiście można odnieść czasami takie wrażenie, np. gdy jako student musicie obowiązkowo mówić o każdej swojej wycieczce poza miasto, albo gdy w Wołgogradzie idziecie na metro, a tam podziemny tramwaj. Jednak trzeba to wszystko brać z przymrużeniem oka. Wywodzi się z historii, która jest dosyć trudna jak dla Rosji. Tak więc biurokracja, łapówki, to, że wszędzie się idzie „dogadać”, na wszystko muszą być dokumenty i potwierdzenia oraz śledzenie obywatela, gdzie przebywa i po co – to chleb powszedni.
  • Jak wiadomo, komunizm w Rosji funkcjonował od lat. Dlatego też w każdym mieście jest pomnik Lenina, ludzie wyglądają i ubierają się w specyficzny sposób, wszędzie można jeszcze zobaczyć sierp i młot i pomniki z czasów ZSRR. Młodzież na dzień dzisiejszy myśli już inaczej, mimo wszystko, można jeszcze znaleźć ludzi, którzy woleliby „po staremu”. Oprócz tego, podróżując po Rosji możecie odnieść wrażenie, że przenieśliście się w czasie stare autobusy, stare ubrania, wszędzie bloki z wielkiej płyty oraz ogromna liczba fabryk, hut, koncernów i zabudowań przemysłu ciężkiego.
  • Niektórzy mówią, że w Rosji można wpaść w depresję. Tak, to akurat prawda. Ludzie w Rosji przeważnie są ubrani w ponure kolory ubieranie się w wyraziste kolory jest bardzo rzadkie, dlatego lepiej nie wybijać się przed szereg z kolorowymi stylizacjami, jeżeli nie chcecie zostać od razu zauważeni. Rosjanie nie są też ekspresyjni, jak na przykład ludzie z Kaukazu, są szarzy, nie wybijają się przed szereg. Duże zabudowania, ciężkie bloki i co najgorsze- prawie nigdy nie zauważycie człowieka, który idzie i się po prostu uśmiecha. Od ludzi można usłyszeć, że człowiek, który się uśmiecha tak ot, ma problemy z głową.
  • W języku rosyjskim są 2 określenia na mieszkańców Rosji ruskij i rassijanin. Pierwszy, to rodzimy mieszkaniec Federacji Rosyjskiej a drugi to ten, który ją tylko zamieszkuje, ale rodzimym Rosjaninem nie jest. Trzeba to umieć dobrze rozróżniać, ponieważ można kogoś obrazić.
  • Wieczorami w centrum jest dosyć spokojnie, ale mimo wszystko lepiej się nie zapuszczać w ciemne, oddalone rejony. Uważać trzeba również na wsiach, ponieważ tam ludzie są jeszcze bardziej bezpośredni. W Rosji nie ma problemów z imigrantami, homoseksualistom ciężko jest żyć, ponieważ Rosjanie to bardzo prosty naród nie podoba się, to mówimy otwarcie, albo bijemy. Tak, musicie to mieć na uwadze, dlatego na dyskotece wiejskiej zawsze będzie jakaś bójka (tych lepiej unikać, chyba, że chcecie mieć ciekawe wspomnienia).
  • Rosjanie zdają sobie sprawę w jakim kraju żyją, dlatego ciekawym zjawiskiem jest to, że zawsze mówią o kimś lub o czymś coś złego, ale zawsze to porównują. Dlatego często możecie usłyszeć zdania typu: „W Rosji dużo nie zarobisz, ale za to spokojnie sobie żyjesz”, albo „Ten chłopak to lubił narozrabiać, bił i kradł, ale dobry był, miły, rodziców słuchał”.
  • Rodzimi Rosjanie nie mają we krwi handlu, dlatego też na większości bazarów lub w małych budkach sprzedają ludzie z Kaukazu albo południowej Azji. Zachodząc na targowisko od razu do Was będą podchodzić, namawiać do przymierzenia, zagadywać. Zawsze trzeba się z nimi targować, ponieważ zawyżają ceny. Często też jeżdżą taksówkami i bywa też tak, że w taksówce z 3 tysięcy rubli zejdziecie do dwustu :). Pamiętajcie jeszcze raz! Taksówki zamawiajcie tylko przez aplikacje i telefon.
  • Wiecie po czym Rosjanie poznają obcokrajowca na targu? Wcale nie po akcencie, a po tym, że podchodzi i mówi wyuczoną frazę „Dzień dobry/Przepraszam ile kosztuje ten/to/ta…”. Po rosyjsku wygląda to po prostu tak - bierzecie do ręki i mówicie „ile?”.
  • Nie ma oficjalnie tematów zakazanych o których nie można mówić, ale mimo wszystko, jeżeli nie jesteśmy z kimś w bliskich relacjach, to lepiej nie żartować i poruszać tematów pochodzenia, historii, ofiar wojny, polityki, Krymu, religii etc., ponieważ są ludzie o skrajnych poglądach. Po co sobie psuć wyjazd?

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: 7 najbrutalniejszych więziń na świecie.

Ważne numery
  • SOS: 112.
  • Straż Pożarna: 101.
  • Policja: 102.
  • Pogotowie ratunkowe: 103.
  • Ambasada Rzeczpospolitej Polski w Moskwie: +7 495 231 1500, +48 22 3978350, +48 22 3978351.

 

WAŻNA INFORMACJA, ABY ZAWSZE NOSIĆ ZE SOBĄ PASZPORT Z WAŻNĄ WIZĄ, PONIEWAŻ KAŻDY POLICJANT MA PRAWO WAS ZATRZYMAĆ DO WYRYWKOWEJ KONTROLI, A BEZ PASZPORTU MOŻECIE MIEĆ POWAŻNE PROBLEMY.

 

Wiesz już wszystko o Rosji? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:15:33
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy