Rosja

RosjaPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Polscy obywatele mogą wjechać na teren Rosji na podstawie wizy. Do jej wyrobienia konieczny jest ważny ważny paszport. Ważność paszportu musi wynosić co najmniej 180 dni po zakończeniu ważności wizy na wjazd do Rosji. Trzeba mieć też stosowne ubezpieczenie (wymagane do wyrobienia wizy).

Jeśli wwozicie lub wywozicie z terenu Rosji kwotę przekraczającą równowartość 10000 dolarów amerykańskich, będziecie musieli zgłosić ten fakt za pomocą zgłoszenia celnego w formie pisemnej.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

Wiza

Aby wkroczyć na terytorium Federacji Rosyjskiej, trzeba mieć ważną wizę. Istnieje kilka typów wiz związana z edukacją, pracą, a nawet odwiedzeniem grobów zmarłych. Dla Was zapewne najbardziej interesująca będzie wiza turystyczna. Obecnie kosztuje ona 153 PLN (w normalnym trybie rozpatrywania wniosku do 10 dni).

Przy przekroczeniu granicy dostaniecie malutką karteczkę, której musicie pilnować jak oka w głowie, ponieważ trzeba ją zwrócić przy powrocie. Placówki, gdzie można wyrobić wizę w Polsce znajdują się w większości miast w Polsce. Należy jednak pamiętać, aby odróżniać centrum wizowe od Konsulatu czy Ambasady, ponieważ w tym pierwszym za wyrobienie wizy zapłacie dodatkowe min. 100 zł. Jeżeli więc, macie możliwość podjechać, np. do Krakowa, Warszawy, czy Gdańska, lepiej umówcie się na wizytę w Konsulacie już z gotowymi dokumentami, ponieważ jest bezpłatna, a urzędnicy mówią po polsku.

Jeśli pojedziecie do Rosji na zaproszenie jej obywatela, będziecie musieli dostarczyć również to zaproszenie. Planując podróż, weźcie pod uwagę, iż wyrobienie zaproszenia może potrwać dość długo. Aby wyrobić wizę turystyczną, będziecie potrzebowali potwierdzenia zameldowania w hotelu lub hostelu. Możecie skorzystać z pomocy biur, które specjalizują się w tego typu usługach. Wtedy wystarczy wypełnić formularz online. W tym wypadku wystarczy nawet potwierdzenie zameldowania z popularnych stron do rezerwacji obiektów. Ważne, by widniała na nim data pobytu pokrywająca się z Waszą datą pobytu w Rosji oraz Wasze nazwisko. Za pomoc w wyrobieniu wizy będziecie musieli dopłacić, jednak nie są to wygórowane kwoty, a dokument potrzebny do rozpoczęcia procedury wizowej dostaje się niemal od razu.

Gdy zdecydujecie się na podróż przez Białoruś, trzeba wykupić wizję tranzytową. Koszt wizy jednokrotnej to 10 euro, a dwukrotnej 15. Można ją wyrobić w centrach wizowych za dodatkową opłatą, bądź osobiście w Warszawie.

Przy wyrabianiu wizy sami określacie daty, w których ma być ona ważna. Radzimy, by na wszelki wypadek pozostawić sobie 1 dzień na nieprzewidziane sytuacje. Chodzi o to, by uniknąć problemów w sytuacji, gdy np. Wasz lot zostanie odwołany i zaproponowany Wam zostanie lot następnego dnia, gdy już nie będziecie mieć prawa przebywania na terytorium Rosji.

Przyjeżdżając do Rosji pamiętajcie, iż macie obowiązek meldunku, czyli zgłoszenia swojej obecności w tym kraju odpowiednim organom. Jeśli zatrzymujecie się w hostelu lub hotelu, obiekty te zazwyczaj są w stanie dokonać meldunku za Was, a przynajmniej udzielić Wam wskazówek, gdzie się udać w celu dopełnienia procedury.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje w Rosji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:15:33
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy