Rosja

RosjaPraca i studia

Praca

Aby podjąć pracę w Rosji, trzeba otrzymać oficjalne pozwolenie na pracę. Często jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ firmy niechętnie przyjmują obcokrajowców. Związane jest to z tym, że przyjęcie obcokrajowca powinno się odbywać pod warunkiem, że na rosyjskim rynku nie było lepszego kandydata. Najbardziej pożądane profesje to te związane z językami obcymi i handlem zagranicznym.

W porównaniu z polskimi zarobkami, można zarobić o wiele więcej w takich miastach jak Moskwa czy Petersburg, ale trzeba pamiętać, że koszty życia (wynajem mieszkania) są o wiele wyższe. Pracy najlepiej szukać na rosyjskich portalach związanych z pracą i bezpośrednio kontaktować się pracodawcą.

Aby podjąć pracę w Rosji, należy mieć ukończone 18 lat. Zazwyczaj załatwienie formalności leży po stronie rosyjskiego pracodawcy. Aby rozpocząć pracę w Rosji, musicie mieć na to stosowane pozwolenie. Rozpatrzenie wniosku trwa do 30 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Pozwolenie wydawane jest na czas trwania kontraktu pomiędzy polskim pracownikiem a rosyjskim pracodawcą. Posiadając pozwolenie, możecie ubiegać się o wizę pracowniczą. Jeśli planujecie pracę w Rosji, przygotowania musicie zacząć odpowiednio wcześniej. Formalności mogą zająć do 4 miesięcy, nie licząc czasu, jaki przeznaczycie na poszukiwanie pracy.

Płaca minimalna w Rosji wynosi 7500 rubli, czyli około 530 PLN (dane na rok 2016 biznes.onet.pl). Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2015 wynosiło 35570 rubli, czyli około 2525 PLN (źródło: money.pl). Poziom wynagrodzeń znacznie różni się pomiędzy miastami.

Rosyjscy pracodawcy zazwyczaj wymagają znajomości języka rosyjskiego, nawet jeśli praca ma odbywać się w międzynarodowej korporacji.

Więcej informacji o wizie pracowniczej znajdziecie na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady Rosyjskiej w Polsce.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Pierwszym krokiem w celu uruchomienia procedur prowadzących do Waszego wyjazdu na wolontariat do Rosji, jest znalezienie organizacji wysyłającej w Polsce. Gdy tego dokonacie, będziecie musieli wraz z organizacją wysyłającą znaleźć organizację goszczącą w Rosji. Następnie musicie przygotować i wysłać wniosek o dofinansowanie pobytu w Rosji. Jeśli będziecie działać w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS), nie będziecie musieli praktycznie nic dopłacać.

Studia

Jeżeli interesuje Was podjęcie studiów w Rosji, to kilka uniwersytetów w Polsce szczególnie filologicznych - ma podpisane umowy bilateralne z okresem na 1 bądź 2 semestry. Wiza wtedy jest bezpłatna, uczelnia gwarantuje przeważnie bezpłatne studia i akademik, ale koszty życia ponosi już student. Dostajecie wtedy legitymację studencką, która upoważnia do zniżek. Jeżeli Wasza uczelnia nie podpisała jeszcze takiej umowy, to jest możliwość wyjazdu za granicę i studiowania na własną rękę. Wszystkich informacji najlepiej dowiadywać się bezpośrednio ze stron uniwersytetów którymi jesteście zainteresowani oraz pisząc maile do ludzi odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową. Wtedy student ponosi już wszystkie opłaty. Trzeba pamiętać, że mało zajęć będzie w obcym języku, dlatego bez znajomości języka rosyjskiego na poziomie około B2, na początku może być Wam ciężko. Warto dodać, że system prowadzenia zajęć bądź ocenienia trochę się różni od polskiego, przez co dla niektórych to też może się okazać problemem.

Dla wybranych studentów, którzy uzyskają rekomendację Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury lub Ambasady RP, studia są bezpłatne. Aby ubiegać się o taką rekomendację, należy wypełnić formularz online, a następnie wysłać wymagane dokumenty, takie jak CV czy list motywacyjny, a także wszystkie inne dokumenty potwierdzające kompetencje kandydata. Gdy kandydat zostanie wybrany, może wybrać do sześciu uniwersytetów rosyjskich, na których chce studiować. Jeśli dostanie się na któryś z nich, może aplikować o wizę.

Szczegółowe informacje można uzyskać na oficjalnej stronie dotyczącej rekrutacji studentów na naukę. Porady dotyczące ubiegania się o miejsce na uczelni rosyjskiej znajdują się też na stronie Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Rosji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:15:33
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy