Rosja

RosjaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia rosyjska, jako iż jest to kraj słowiański, w tradycyjnym wydaniu przypomina kuchnię polską. Tak jak u nas, popularnością cieszą się ziemniaki, kapusta, mięso, kasze, dania mleczne i mączne. Wiele dań spożywa się wraz z chlebem. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo ciemne pieczywo, coś pomiędzy naszym razowym i pumperniklem. Rosjanie jedzą dużo ryb, mają też ich ogromny wybór w sklepach. Dość charakterystyczne jest duża sympatia Rosjan do śmietany - dodaje się ją do wielu potraw. Rosjanie w dużych ilościach spożywają kawior, który tutaj nie jest traktowany jako produkt luksusowy, tak jak ma to miejsce w Polsce. Jest też o wiele tańszy. Jada się tu np. bliny z kawiorem bądź kanapki z białego chleba z masłem i kawiorem.

Z uwagi na to, że kraj zamieszkuje wiele narodów, kuchnia jest bardzo zróżnicowana. W każdym regionie można znaleźć specyficzne potrawy. Popularne są dania z kuchni ormiańskiej, gruzińskiej, ukraińskiej, bliskowschodniej. Potrawą pochodzącą z azjatyckiej części Rosji jest płow, czyli przepyszny ryż z unikalnymi przyprawami i mięsem.

Każdy bardziej uroczysty rosyjski obiad zaczyna się od podania przystawek. Zazwyczaj na stole pojawia się półmisek różnych wędlin, rzadziej serów, warzywa, sałatki. Następnie spożywa się zupę i danie główne. Obiad musi być zwieńczony deserem tortem albo lodami. Rosyjskie torty przełożone są zazwyczaj dość ciężkim maślanym kremem, są też bardzo słodkie. Rosjanie ogólnie lubią słodycze, ale raczej spożywają je w określonym czasie np. w ramach deseru bądź jako dodatek do popołudniowego „czaju”. Herbatce często towarzyszą ciasteczka, świeże lub suszone owoce itd. Gdy wybierzecie się do rosyjskiego marketu, spróbujcie suszonych owoców, które u nas są trudniej dostępne np. suszone kiwi czy truskawki.

Podróżując po Rosji, napotkacie budki z bułeczkami z różnego rodzaju nadzieniem np. mięsem lub kapustą. Można spotkać je praktycznie na każdym kroku. Często sprzedają tam urocze rosyjskie babuleńki. Uliczne przekąski są dość popularne w Rosji. Na ulicy można nabyć np. szaurmę, coś bardzo podobnego do kebaba. W wielu budkach dostępna jest także kawa bądź herbata. W takich miejscach można kupić także słodycze. Bardzo lubiany jest również kwas chlebowy. Stoiska z nim można znaleźć wszędzie a nalewa się go prosto z wielkiego garczka lub cysterny.

Na każdym uniwersytecie, w zakładzie pracy i na mieście są jadalnie, gdzie obiady można zjeść za cenę 5-6 zł, która składa się z zupy, 2 dania, napoju, herbaty i ciastka. Za parę złotych można spożyć całkiem porządny posiłek. Dodatkową zaletą jest to, iż zazwyczaj serwuje się tam tradycyjne dania kuchni rosyjskiej. Jeśli nie macie możliwości zjeść prawdziwego domowego posiłku, potrawy w stałowych dadzą Wam wyobrażenie o tym, jak smakuje Rosja.

 

>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Rosji?

 

Najbardziej znane dania rosyjskie:

  • Bliny - rodzaj drożdżowych naleśników, robionych z mąki gryczano-pszennej. Przeważnie je się je na słodko ze zguśonką (bardzo słodkie skondensowane mleko), czekoladą, śmietaną lub na słono z kawiorem. Ich odmianą są aladi, które są mniejsze i grubsze te często podaje się do herbaty.
  • Soljanka - zupa na bazie wywaru mięsnego, rybnego lub grzybowego z różnymi dodatkami np. kaparami. Często podaje się ją ze śmietaną i cytryną.
  • Szczi - specyficzny rosyjski kapuśniak.
  • Barszcz - w przeciwieństwie do polskiego, w rosyjskim barszczu znajdziecie dużo składników ziemniaki, buraki, inne warzywa. Często podawany jest ze śmietaną.
  • Pielmieni - małe pierożki z mięsem wołowym, często gotowane na rosole. Można je jeść z octem.
  • Warieniki- pierogi z ziemniakami, kaszą lub kapustą i grzybami. Smak różni się od polskich.
  • Ucha - zupa rybna.
  • Sałatka winegret - sałatka z burakami, marchewką, ziemniakami, ogórkami kiszonymi, kapustą kiszoną, cebulą i groszkiem. Można dodać mięso, majonez i trochę octu.
  • Ćebureki - duże pierogi smażone w oleju, wypełnione mięsem.

 

Jeśli chodzi o napoje, Rosjanie bardzo lubią kawę, herbatę, kwas chlebowy, często też popijają obiad kompotem. Warto spróbować też gruzińskiej wody Borjomi oraz napoju mors. Jest kilka receptur na jego przygotowanie, ale główne składniki to żurawina i borówka.

Na szczególną uwagę zasługuje kult herbaty, który w Rosji ma nawet swoją nazwę - ćajepitje. Stoisko z herbatami ma bardzo bogaty asortyment. Herbatą ugaszcza się gości, pije w przerwie, przed obiadem, po obiedzie a można nawet o 3 nocy na imprezie. Bardzo często bywa tak, że w czasie imprezy jest przerwa na czaj. Z herbat warto spróbować tatarskiej herbaty z mlekiem oraz herbaty z duszycy, którą często pije się po wyjściu z bani. Powoduje ona obfite pocenie się organizmu.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Popularne alkohole to samogon (czyli coś w rodzaju bimbru), wódka i koniak. Wartości procentowe są podobne. Rosyjska wódka, nawet ta ze średniej półki, charakteryzuje się wysoką jakością. Nie śmielibyśmy oczywiście wysnuwać tezy, iż jest lepsza od naszej polskiej wódki, ale podczas podróży po Rosji na pewno będzie jej godnym zamiennikiem.

To jednak czego nie ma w Polsce to koktajl Blazer, który ma około 6-7 procent. Ma różne wersje smakowe i pomimo słabej ilości alkoholu, szybko uderza do głowy, bo jest w nim dużo chemii. Można też znaleźć dobre piwo „3 niedźwiedzie” lub „Bałtika”. Rosjanie przy piciu alkoholu zawsze jedzą i każdy toast - nie popijają - a zajadają/zakąszają rybą, ogórkami, mięsem etc.

Oczywiście picie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione, chociaż Rosjanie jak to Rosjanie nie zawsze się tym zakazem przejmują.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Rosji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 22:15:33
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy