Zagrzeb

ZagrzebWprowadzenie

Wprowadzenie

Udało się Wam wziąć urlop w pracy? A może po prostu macie wolny weekend? By się oderwać od szarej rzeczywistości nie zawsze trzeba szukać daleko. Dlatego zapraszamy Was do stolicy Chorwacji. Nie traćcie więc czasu, bo przed nami niezapomniane 3 dni w Zagrzebiu. Rezerwujcie bilety w tanich liniach lotniczych i miejsca w wybranym hotelu. A skoro nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku, a my mamy go już za sobą, to teraz czekajcie jedynie na same przyjemności. Przez najbliższe 72 godziny będziemy bardzo aktywnie spędzać czas.

Na naszym turystycznym szlaku, który pokażemy na mapie Zagrzebia, pojawią się zarówno znane kościoły, jak i zabytkowe budowle, nie ominiemy także muzeów, których jest w tym mieście naprawdę dużo. Pójdziemy do ZOO, a także odwiedzimy znany park. Zagrzeb to zaskakujące miasto. Zapłacicie tu za kawę modlitwą, a także zobaczycie siekierę, która będzie symbolizowała dosłownie... porąbany związek. Gotowi? Zaczynamy! J 

Informacje ogólne

Liczba ludności: 790 017 osób

Powierzchnia: 641 km²

Język urzędowy: chorwacki

Waluta: 1 kuna, czyli 100 lip (HRK)

Strefa czasowa: UTC +1 (zimą), UTC +2 (latem)

Numer kierunkowy: (+385) 01

Napięcie w gniazdkach w Chorwacji: 230V, 50Hz (typ C, typ C-2, typ F)

• Samochody zarejestrowane w Zagrzebiu posiadają tablice rejestracyjne, których oznaczenie zaczyna się od ZG. Turysto! Zgubiłeś się, szukasz odpowiedniej trasy? O drogę pytaj więc kierowcę takiego auta, który jest mieszkańcem Zagrzebia z krwi i kości. Powinien Ci pomóc! Jeśli macie zamiar wysyłać kartki do Waszych bliskich z podróży, pamiętajcie, że kod pocztowy Zagrzebia to 1000.

Geografia i historia

Geografia

Zagrzeb znajduje się w północnej części Chorwacji, na obszarze między granicą ze Słowenią i Węgrami. Częściowo leży na zboczach Madvednicy, czyli pasma górskiego i brzegu rzeki Sawy. Miasto znajduje się na wysokości 122 metrów nad poziomem morza. Jest największym miastem w Chorwacji, a zarazem jego stolicą. Mieszka tu prawie 800 tysięcy osób na powierzchni 641 km2. Opisywany kraj podzielony jest na 20 żupanii, czyli przekładając na polski podział administracyjny - województw, i jedno miasto tzw. wydzielone, którym jest właśnie Zagrzeb. Sam Zagrzeb z kolei dzieli się na 70 osiedli.

 

Historia

Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami... Nie, bez przesady, to nie bajka. Historia Zagrzebia jest barwna, ale nie brak jej krwawych odcieni. Warto zacząć omawiać losy tego miasta od XI wieku, kiedy to w 1094 roku, zostało powołane do życia biskupstwo i katedra na wspomnianym już Kaptolu. W pierwszej połowie XIII wieku Zagrzeb został mianowany wolnym miastem królewskim. Wtedy też została założona osada Gradec (Górne Miasto). To czas, kiedy między mieszkańcami Kaptolu i Gradec dochodziło do różnego rodzaju konfliktów, ale to nie przeszkadzało im jednoczyć się w obliczu zagrożeń ze strony innych państw. W XVI wieku Zagrzeb został po raz pierwszy nazwany stolicą państwa, chociaż losy tego miasta jako stolicy kraju będą się zmieniać. Około roku 1850 dwa miasta, Kaptol i Gradec zostały oficjalnie połączone.

Wiek XIX to czas rozbudowywania infrastruktury kolejowej, a także zakładania pierwszych połączeń wodociągowych na dużą skalę. Aż do początku XX wieku, przez dwa stulecia, było budowane tzw. Dolne Miasto, czyli nowoczesna dzielnica. W latach 1941 – 1945 Zagrzeb ponownie został mianowany stolicą, tym razem - Niezależnego Państwa Chorwackiego o ideologii faszystowskiej. Od 1991 roku pełni funkcję stolicy niepodległego państwa chorwackiego. Podczas wojny w Jugosławii, Zagrzeb kilkakrotnie stał się celem serbskiej agresji. Na miasto zostały zrzucane pociski, które nie tylko niszczyły domy, urzędy, czy inne miejsca, ale także zabijały mieszkańców.

 

Sytuacja obecna

Od 2013 roku Chorwacja należy do Unii Europejskiej. Obecnie Zagrzeb znany jest z produkcji urządzeń energetycznych, wyrobów przemysłu chemicznego, spożywczego, czy tekstylnego. Miasto to pełni istotną rolę w światowym handlu i biznesie. Na początku 2016 roku w związku z falą uchodźców i imigrantów, którzy zalewali kraje europejskie, mógł pojawić się pewien niepokój, czy Chorwacja jest bezpiecznym krajem. Warto zauważyć, że przez terytorium tego państwa faktycznie przemieszczały się tysiące imigrantów, traktując ten kraj jedynie jako tranzytowy, jako drogę do innych państw na zachodzie Europy. Pamiętajcie, by zawsze przed wykupieniem wycieczki sprawdzać komunikaty, które publikuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wtedy będziecie konkretnie wiedzieć, czego możecie się spodziewać.

Kultura i zwyczaje

Jak rozpoznać typową Chorwatkę lub Chorwata? Trudno szukać konkretnych wyznaczników, a także naprawdę problematyczne może okazać się odróżnienie ich od przyjezdnych. Jednak nie da się ukryć, że Chorwaci zaliczają się do najwyższych narodów. Kolejną cechą charakterystyczną mogą być dość ostre rysy twarzy, a także ciemne włosy, co oczywiście nie jest regułą. Chorwaci to podobno naród ludzi upartych, zawziętych, zdecydowanych, a także stanowczych. Krótko mówiąc wiedzą czego chcą i to widać w ich kulturze, a także zwyczajach, które pielęgnują od wieków. W ich rodzinach panuje patriarchat. Czy to tylko stereotypy, plotki? Nawet jeśli, to… w każdej plotce jest przynajmniej ziarenko prawdy J.

Język chorwacki jest zaliczany do słowiańskich. Można wyróżnić trzy dialekty (dialekt czakawski, dialekt kajkawski, dialekt sztokawski). Gdy wsłuchacie się w szybko mówiącego Chorwata możecie odnieść wrażenie, że melodia tego języka jest agresywna, a sam język szorstki. Jedni twierdzą, że chorwacki jest trudny do nauczenia z powodu wielu odmian, inni – wręcz przeciwnie. Spróbujcie! Nie może być przecież trudniejszy od polskiego! ;)

Warto wspomnieć o zróżnicowaniu narodowościowym w Zagrzebiu. Oczywiście większość mieszkańców, bo prawie 736 tysięcy, stanowią Chorwaci. Pozostali, czyli 54 tysiące osób to Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie, a także Słoweńcy. Jeżeli chodzi o religię, to główną stanowi katolicyzm, co ma odzwierciedlenie w liczbie świątyń w tym mieście. W Zagrzebiu mieszkają również rzecz jasna wyznawcy innych religii (130 tysięcy). Do największych wyznaniowych grup, poza katolikami, należą prawosławni, muzułmanie, a także protestanci. Jak widzicie, jest to miasto, w którym przeplatają się różne kultury, tworzące bogactwo barw.

Przechodząc do rzeczy, Zagrzeb można bezapelacyjnie nazwać prawdziwym centrum kultury w Chorwacji. Z drugiej jednak strony warto odwiedzić też inne miasta w tym państwie, bo chociaż nie są tak bardzo różnorodne i nie posiadają aż tak długiej listy atrakcji, to każde z nich może zaproponować coś naprawdę wyjątkowego. W Zagrzebiu znajdziecie wiele kościołów, są tutaj muzea i galerie, a także teatry oraz biblioteki. Są to miejsca, w których możecie poznawać kulturę chorwacką, a w szczególności delektować się interesującą architekturą tego miasta, które łączy historyczne elementy z tymi nowoczesnymi.

Poznajcie także elementy kultury życia codziennego. Chorwaci są towarzyscy, a dzień bez wyjścia na kawę i spotkania z przyjaciółmi uważają za stracony. Przy poznawaniu się z Chorwatami pamiętajcie o podaniu ręki. Traktowane jest to, jak łatwo można się domyślić, jako okazanie szacunku nowo poznanej osobie. A Chorwaci to lubią! Osoby, które łączy jakaś więź witają się pocałunkiem w policzek. Podczas rozmowy Chorwaci nawiązują kontakt wzrokowy i ochoczo gestykulują. Ich wielkim atutem jest to, że nie udają. Są prawdziwi! Jak są radośni, to będziecie to widzieć, jak są źli, to ich oczy miotają gromy. Jeżeli chodzi o palenie papierosów czy opalanie się w niepełnym stroju kąpielowym – zwracajcie uwagę na otaczające Was tabliczki informacyjne. W pewnych miejscach jest to zabronione, a w innych dozwolone.

Kolo to popularny taniec chorwacki, który musicie poznać. Nie będziecie potrzebowali wielogodzinnego kursu, by poznać kilka podstawowych kroków, a przyswojenie ich też przyjdzie z łatwością. Jest niesamowicie energiczny i rytmiczny. Jesteśmy pewni, że oglądanie, a co dopiero jego wykonywanie - wywoła uśmiech na Waszych twarzach. Z kolei dla sympatyków sportu jest mnóstwo atrakcji do wyboru: od siatkówki na plaży, przez kolarstwo, aż po surfing czy kajakarstwo. Do wyboru do koloru!

Do najważniejszych świąt w Zagrzebiu i całej Chorwacji należą: Boże Narodzenie, Boże Ciało, a także Święto Pracy (1 maja), Dzień Państwowości (25 czerwca), Dzień Zwycięstwa i Dumy Państwowej (5 sierpnia) oraz Święto Niepodległości (8 listopada).

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:54:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy