Zagrzeb

ZagrzebInne

Waluta
 
Ceny

Bilety wstępu

Muzeum Miasta Zagrzebia: Koszt wejścia dla dorosłych wynosi 30kn, dla uczniów, studentów, emerytów - 20kn, dla grup składających się z minimum 10 osób – 15kn, a dla rodzin z dziećmi poniżej 15 roku życia - 50kn.

Wieża Lotrscak: dorośli 20kn, dzieci 10kn za wejście na taras widokowy

ZOO Zagrzeb: Cena biletu dla dorosłych to 30kn lub20 kn (jeżeli odwiedzacie ZOO w poniedziałek). Koszt biletu dla dzieci od 7 do 14 roku życia to 20 kn.

Muzeum Archeologiczne: Bilety dla dorosłych to koszt 20kn; dzieci, uczniowie, studenci i emeryci płacą 10kn, bilet rodzinny kosztuje 30kn. Emeryci mogą bezpłatnie zwiedzać muzeum we wtorki.

Mimara Muzeum: Osoby dorosłe płacą 40kn, uczniowie, studenci i emeryci 30kn. Bilet grupowy (20 i więcej osób) to koszt 30kn, a jeśli tą grupę tworzą uczniowie, studenci i emeryci cena wynosi 20kn.

Museum of Broken Relationships: dorośli 30kn, uczniowie, studenci, niepełnosprawni i osoby po 65 roku życia – 20kn, w grupie minimum 15 osób - 20kn osób za osobę.

 

Transport

Bilet 90 minutowy: 10 kun

Zagreb Card for 72 hours: 11,80 euro, czyli około 90 kun

 

Nocleg

łóżko w 8osobowym pokoju: 50 złotych

łóżko w 4osobowym pokoju: 65 złotych

pokój dwuosobowy w hotelu: 90 złotych

 

Ceny żywności – podstawowe artykuły spożywcze

Żeby sprawdzić ile wydacie na miejscu Waszej podróży i dowiedzieć się, czy życie w danym kraju jest droższe niż u nas, warto porównać ceny podstawowych produktów żywnościowych. 1 kuna to 0,59 złotych.

• chleb od 6 kun

• mleko od 6 kun

• jogurt od 3 kun

• masło od 12 kun

• pomidory od 9 kun

• ryż od 15 kun

• makaron od 7 kun

• czekolada od 10 kun

Niebezpieczeństwa

Obecnie jeśli chodzi o całą Chorwację nie ma żadnych ostrzeżeń dla turystów. Warto jednak zawsze zachowywać pewne środki ostrożności, takie jak w każdym kraju – nie wychodzić późną nocą w nieznane miejsca, nie brać udziału w zgromadzeniach publicznych, których celu nie jesteście pewni, a także nie dołączać do nieznajomych grup ludzi. Jeżeli będziecie kierować się rozsądkiem – będzie dobrze! J

Ciekawostki

• Musicie zobaczyć fontannę Mandusevac, bo to z nią jest związana historia, która być może przyczyniła się do nazwania miasta Zagrzeb. Przekazywana od pokoleń legenda opowiada o dziewczynie Manda, która (zagrabi) zaczerpnęła wodę ze studni i podała spragnionemu rycerzowi. Wierzycie?

• W Zagrzebiu istnieje miejsce, w którym nie liczą się kursy, waluty, czy stopy procentowe. Jest to kawiarnia przy kościele świętego Ducha. Możecie tu napić się kawy i herbaty, a także innych napojów, a zapłacicie... modlitwą. Powstał specjalny cennik według którego np. za coca colę trzeba odmówić pięć razy „Zdrowaś Maryjo”. Nie „kupicie” tu alkoholu oraz nie można palić papierosów.

• Najstarszy uniwersytet w południowo-wschodniej Europie to Uniwersytet w Zagrzebiu. Od XVI wieku, kiedy to został założony, ciągle był rozbudowywany. Obecnie znajduje się tutaj aż 29 wydziałów.

Zagrebacka Uspinjaca to jedna z najkrótszych w całej Europie kolejek linowo-terenowych, a jej trasa to zaledwie 66 metrów.

• Koniecznie musicie odwiedzić ZOO w Zagrzebiu. Czeka na Was tutaj ponad 2 tysiące zwierząt - drapieżnych i tych o bardzo towarzyskim usposobieniu.

Matka Boża z Kamiennej Bramy stała się patronką miasta Zagrzebia, którego święto obchodzone jest 31 maja.

• W Kościele Świętego Marka znajdują się organy, które mają ponad 3 tysiące piszczałek. Instrument ten waży prawie 15 ton.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:54:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy