Zagrzeb

ZagrzebJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Tak jak zróżnicowane jest ukształtowanie terenu w kraju, tak wielka jest również różnorodność kuchni chorwackiej. W Zagrzebiu możecie zamówić ryby i owoce morza, chociaż będziecie mieli mniejszy wybór niż w miastach położonych nad morzem. Dostaniecie tu oczywiście typowe dania regionu, ale także np. pizzę jako przedstawicielkę kuchni włoskiej. Żyć nie umierać! Chorwaci śniadania jadają od 7 do 10, po południu w godzinach 14-16 spożywają obiad. Mają zwyczaj jedzenia późnych kolacji. Najczęściej zasiadają do stołu między 20 a 21. J

W Chorwacji można wyróżnić dwa rodzaje śniadań – albo lekkie podobne do francuskiego, czyli rogalik z dżemem popijany kawą, albo – coś cięższego, czyli jajecznica z boczkiem, kanapki z wędliną lub na słodko z marmoladą lub miodem.chleb_Zagrzeb_Chorwacja_breakplan Bardzo istotne jest pieczywo. Chorwaci kiedyś sami piekli bułki i chleb. Dzisiaj jest to tradycja, którą wielu wciąż pielęgnuje.

Obiad składa się z dwóch dań. Jeżeli chodzi o zupy to wybór jest naprawdę duży: rybna, jarzynowa, ziemniaczana, grzybowa. Na co macie ochotę? Popularny jest brudet, czyli wywar rybny. Jest to potrawa, którą przyrządza się w jednym garnku. Łączy się ryby, sos pomidorowy i cebulę. Podobno nie można mieszać jej łyżką, a jedynie podrzucać zawartość w garnku. Jest prosta, a także po jej przyrządzaniu nie ma dużo zmywania. Może spróbujecie powtórzyć przepis już po powrocie? Drugie dania to zazwyczaj mięsa z warzywami podawane na różne sposoby. Polaków może zaciekawić tak zwana sarma. To danie przypomina gołąbki! J

Zagrzeb Sarma


Rapska torta
to ciasto, którego główne składniki to marcepan, przyprawy i likier. Przepis jest nie tylko drogi, ale również wyjątkowo skomplikowany, bo zakłada przygotowywanie ciasta w 3 dni. Ktoś się decyduje? Oprócz ciast, jako deser często podaje się naleśniki z dżemem, czekoladą i orzechami, które są, w przeciwieństwie do rapska torta, błyskawiczne w przyrządzeniu, a równie dobre!

Chorwaci posiłki popijają zarówno kawą jak i herbatami – owocowymi i ziołowymi. Te ostatnie pomagają im pewnie w ujarzmieniu ich temperamentu J.

Polecane lokanty:

• Plac, Pod zidom 1 A, Zagreb; dania główne w cenie od 28 kn

• La Struck, Skalinska 5, Zagreb; serwowane są tradycyjne dania kuchni chorwackiej

• Nokturno, Skalinska 4, Zagreb; dania główne w cenie od 25 kn

Alkohole

Nie ukrywajmy... Chorwaci lubią się napić! Do obiadu piją białe i czerwone wina. Znany jest likier Maraschino, który zawiera 30% alkoholu. Z innych procentowych napojów, najbardziej popularna na Bałkanach jest rakija. Polecamy ją tym, którzy mają mocną głowę (40 - 50% alkoholu). Nie zachęcamy Was do upijania się, ale wypijcie przynajmniej kieliszek dobrego alkoholu, by nie mieć moralnego kaca, że nie spróbowaliście. J

 


 Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:54:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy