Zagrzeb

ZagrzebCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Gdy wybieracie się w podróż, na pewno szukacie wcześniej miejsc, które są znane, popularne, a jednocześnie wartościowe ze względów historycznych, czy też takie, które posiadają wyjątkowe walory estetyczne. Dobrze, że trafiliście na naszą stronę, bo dzięki temu już nie musicie spędzać godzin przed ekranem komputera, by zaplanować co koniecznie trzeba obejrzeć. Zrobiliśmy to za Was. A dzięki przygotowanej przez nas liście miejsc, zwiedzanie Zagrzebia okaże się bardzo proste!

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Muzea, kościoły, historyczne place, a może zoo? To tylko początek spisu atrakcji w Zagrzebiu, których nie możecie ominąć. Jesteśmy pewni, że zaskoczą Was nie tylko swoją historią, treścią, którą chcą przekazać, ale również samym wyglądem! Polecamy zakupić tzw. Zagreb Card for 72 hour, czyli Zagrzeb na 3 dni. Ta karta uprawnia do korzystania ze środków transportu publicznego, a także gwarantuje zniżki w wielu miejscach, do których chcemy Was zaprosić. Jednorazowy koszt karty to 11,80 euro. Dzięki niej możecie kupić bilety w okazyjnych cenach do ZOO, Muzeum Miasta Zagrzebia, Museum of Broken Relationships, a także na kolejkę. Wakacje w Zagrzebiu czas zaczynać!

 

Górne Miasto (Gornij Grad)

Gornji Grad, Gradec albo Górne Miasto to trzy nazwy tego samego miejsca. Miejsca, które od czasów średniowiecza aż do XIX wieku było uznawane wraz z Kaptolem za centrum Zagrzebia. Jest to najstarsza część miasta. Tu czeka na Was wachlarz atrakcji.

 

Plac św. Marka

Plac Świętego Marka znajduje się w Górnym Mieście. Z pewnością nie jest jednym z największych, które widzieliście, bo jego powierzchnia to niespełna 0,5 hektara. Z pozoru nie będzie się niczym wyróżniał, bo wykonany jest z granitowej kostki. Jednak przechadzając się placem, z pewnością dostrzeżecie Kościół świętego Marka. Na placu znajdują się również ważne budynki polityczne Chorwacji. Są to siedziba rządu, jednoizbowego Zgromadzenia Chorwackiego, Sądu Konstytucyjnego oraz Stary Ratusz, w którym debatują politycy miasta.

  

Kościół św. Marka

Już w XIII wieku król węgierski Bela IV pozwolił na zorganizowanie jarmarku przed kościołem, by w ten sposób wspomnieć świętego Marka. Świątynia jest niesamowicie interesującym obiektem, w którym nie tylko się pomodlicie, ale także dostrzeżecie różne style architektoniczne. Kościół został wybudowany w stylu romańskim, a następnie po latach przebudowany w stylu gotyckim. Dlatego też w tym miejscu odnajdziecie elementy romańskie i gotyckie. Interesujący może być także południowy portal, czyli ozdobne obramowanie drzwi, na których zobaczycie 15 sylwetek świętych. To właśnie te gotyckie zdobienia na drzwiach zostały uznane za najciekawsze w południowo-wschodniej Europie.

 Na jednej ze ścian w kaplicy kościoła znajdziecie pierwszy herb Zagrzebia. W północno-wschodniej części świątyni znajduje się barokowa dzwonnica z XVII wieku. Kilkakrotnie płonęła i wymagała gruntownej odbudowy. Po wyjściu ze świątyni warto spojrzeć na jej dach, na którym znajdują się dwa herby. Pierwszy z lewej to herb Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Sławonii i Dalmacji, a kolejny – herb Zagrzebia. Co ciekawe, dachówka kościoła, jest dość oryginalna, bo wielokolorowa (niebiesko-czerwono-białe elementy). W samym kościele znajdują się rzeźby przedstawiające Jezusa i Maryję, a także liczne freski. Kolorowe witraże dodatkowo ozdabiają wnętrze świątyni.

 

Kościół św. Katarzyny

Projezuicki Kościół Świętej Katarzyny został zbudowany w XVII wieku w niespełna 3 lata. Jest bardzo bogaty w szczegóły. Znajduje się w nim aż pięć ołtarzy w barokowym stylu, wykonanych z drewna i szósty - marmurowy. Ściany świątyni ozdabiają liczne obrazy, które ukazują świętą Katarzynę, ale nie tylko. Kościół był doświadczany przez historię. Nie ominęły go pożary, a także trzęsienia ziemi. Mimo tych wstrząsających doświadczeń, budynek udało się w XIX wieku wyremontować. Przy kościele znajduje się plac Jezuicki, na którym co roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

 

Muzeum Miasta Zagrzebia

Muzeum Miasta Zagrzebia powstało na początku XX wieku. Oferuje szereg atrakcji, spośród których miłośnicy historii z pewnością znajdą coś dla siebie. Prezentowane są tu stałe kolekcje o zróżnicowanej tematyce np. przedstawiające okres rzymski, średniowieczny, wystawę na temat prehistorycznej archeologii, aż po obecne czasy, czyli eksponaty militarne lub dotyczące wojny domowej na Bałkanach. Można tu zobaczyć także medaliki z różnych okresów historii, medale, monety, narzędzia, naczynia, czy też broń. Istnieją także wystawy czasowe. Przedstawiają one zazwyczaj historię literatury chorwackiej, fotografie z różnych wydarzeń, czy przykłady rodzimego malarstwa.

Koszt wejścia dla dorosłych wynosi 30kn, dla uczniów, studentów, emerytów - 20kn, dla grup składających się z minimum 10 osób – 15kn, a dla rodzin z dziećmi poniżej 15 roku życia - 50kn. Możecie zamówić również tak zwanego przewodnika dźwiękowego, za co zapłacicie 20kn. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach: od wtorku do piątku 10-18, w sobotę 11-19, a w niedzielę od 10 do 14.

 

Kamienna Brama

Kamienna Brama to pozostałość po murach średniowiecznych w centrum Zagrzebia. To jedyna brama z czterech, które tak zostały wybudowane, by okalać starówkę miasta. Należy do najciekawszych zabytków Zagrzebia z interesującą historią. Jej wieża ma dach w kształcie stożka. Okalająca ją ulica jest zamknięta dla ruchu drogowego, a więc stanowi świetne miejsce dla osób lubiących spacerować. Po najeździe mongolskim na Zagrzeb w XIII wieku, panujący król Węgier Bela IV nakazał postawienie muru obronnego okalającego miasto. W XX wieku chciano bramę zburzyć, jednak wtedy opór stawili Bracia Chorwackiego Smoka, czyli organizacja kulturalna.

Obecnie nad bramą znajdują się biblioteki i archiwa. Dla tego miejsca bardzo ważny jest obraz Matki Bożej z Kamiennej Bramy, który powstał w XVI/XVII wieku. Kiedyś wisiał nad bramą. W czasie pożaru obraz został prawie nienaruszony. Zapaliła się jedynie jego rama. Przeniesiono obraz do niszy wewnątrz przejścia, gdzie wisi do dzisiaj. Obecnie pod obrazem można zapalić świeczkę wraz ze swoją intencją. To miejsce w dowód wdzięczności dla Matki Bożej, cieszy się dużym szacunkiem ze strony mieszkańców Zagrzebia, a dla turystów jest interesującym obiektem.

 

Wieża Lotrscak

Gdy myślicie o atrakcjach Zagrzebia, niech Wasze skojarzenia pójdą w kierunku Wieży Lotrscak. Jest to XIII-wieczna pięciopiętrowa budowla, na której szczycie znajduje się taras widokowy. Jest toporna. Większość ścian może się poszczycić grubością ponad 1,5 metra. Podobnie jak Kamienna Brama, stanowi pamiątkę po średniowiecznych murach Zagrzebia. Mierzy około 30 metrów wysokości. Z niej rozpościera się widok zarówno na Górne, jak i Dolne Miasto. Znajduje się na skarpie, a do pobliskiej ulicy zawiezie Was kolejka Zagrebacka uspinjaca, która jest jedną z najkrótszych kolejek w Europie. Trasę 66 metrów pokonuje w 64 sekundy. Obok znajdują się także schody, którymi też można pokonać opisywaną trasę. W wieży w XVII wieku zawieszono dzwon, który codziennie o godzinie dziewiętnastej bił, by poinformować wszystkich mieszkańców miasta, że czas wracać do domów, bo brama zostanie zamknięta. Losy wieży były różne. Przez pewien czas do XIX wieku była wynajmowana przez prywatne osoby. Znajdowała się w niej również kawiarnia.

 

Kaptol

Kaptol to kolejna dzielnica Zagrzebia. Jest to osada, która jak wiele innych, została wybudowana wokół powstałego kościoła. Tutaj również zobaczycie kościoły, które stanowią miejsca praktyk religijnych mieszkańców. My zapraszamy Was tylko do jednego, który wydaje nam się nie tylko charakterystyczny ze względów architektonicznych, a także - jest po prostu piękny.

 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najwyższa budowla religijna nie tylko w Zagrzebiu, ale także w całej Chorwacji. Świątynia ta to pierwszy romański kościół wybudowany w XI wieku. To, co ze względów architektonicznych wyróżnia ten budynek, to dwie neogotyckie dzwonnice, które mierzą 104 i 105 metrów. Kościół ten to jeden z symboli Zagrzebia i nie powinno się go omijać na trasie zwiedzania. Oprócz tych na pierwszy rzut oka widocznych elementów, w środku możecie podziwiać gotyckie freski, a dodatkowo obrazy np. „Golgota” Albrechta Durera. W kościele jest również skarbiec. Znajduje się tam między innymi peleryna króla Ladislava.

 

Dolac

Dolac to kolejny rejon w Zagrzebiu. Nie jest on podobnie jak Górne Miasto historyczną częścią Zagrzebia, ale mimo to jest niezwykle ciekawy. Znajduje się tutaj ulica Tkalciceva, która stanowi centrum nocnego życia. Jest wiele restauracji, knajpek, a także sklepów.

 

Targ Dolac

Targ Dolac to jedno z tych miejsc w Zagrzebiu, które można odwiedzać codziennie i nigdy się nie znudzi, bo za każdym razem można odkryć w nim coś innego. Sprzedawane są tutaj świeże owoce, sery, mięso, czy ryby wprost z Adriatyku. Największym atutem żywności na targu jest jej świeżość i naturalność. Sprzedają ją często osoby, które zajmują się jej produkcją, co gwarantuje wysoką jakość. Co więcej, często pod koniec dnia, pojawiają się okazje, ponieważ sprzedawcy zmniejszają ceny, chcąc sprzedać towar, który nie ma długiego terminu przydatności. Możecie upolować niezłą przecenę. Trzeba być czujnym!

Oczywiście, jak to na targu, dostępne są tu również różnego rodzaju pamiątki ze zwiedzania Zagrzebia. Wybór jest ogromny od ubrań, przez drewniane figurki, aż po wiklinowe koszyczki.

 

Dolne Miasto

Dolne Miasto zostało wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi centrum nowoczesnego Zagrzebia. Gdyby spojrzeć na nie z lotu ptaka, można zauważyć dość charakterystyczny sposób planowania przestrzeni. Budynki są uszeregowane. Rozdziela je pas ogrodów, które przypominają kształtem literę U, a nazwane zostały Zieloną Podkową. Najpopularniejszym i najstarszym parkiem jest Zrinjevac. W tych pięknych, zielonych okolicach znajdują się między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Sąd Najwyższy Republiki Chorwacji

Zachodnia część zielonej podkowy prowadzi turystów na plac marszałka Tito. Tutaj z kolei znajduje się siedziba Chorwackiego Teatru Narodowego, który został wzniesiony w stylu neobarokowym. Tu można odwiedzić wiele muzeów, między innymi: Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Chorwackie Muzeum Szkolnictwa.

 

Plac Bana Josipa Jelacicia

Najważniejszym miejscem w Dolnym Mieście jest Plac bana Josipa Jelacicia, chorwackiego hrabiego. Wokół tego miejsca znajdują się wielopiętrowe kamienice z elementami stylu secesyjnego, ale także modernistycznego. W centralnej części placu stoi pomnik przedstawiający hrabiego na koniu. Pierwotnie skierowany on był w kierunku północnym z wystawionym mieczem, bo Jelacic delikatnie mówiąc, był nieufny w stosunku do Węgier.

 Będąc na placu koniecznie trzeba podejść do fontanny Mandusevac, która podobno przyczyniła się do nazwania miasta Zagrzeb. Legenda głosi, że dziewczyna o imieniu Manda zaczerpnęła wodę (zagrabi) ze studni i napoiła nią spragnionego rycerza. Fontanna przy przebudowach placu była zakopana, jednak pod koniec XX wieku, podczas kolejnej renowacji – mieszkańcy przyczynili się do jej odkrycia. Jest ona ważna dla historii i stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji w Zagrzebiu.

 

Zoo w Zagrzebiu

Zagreb ZOO znajduje się w parku Maksimir. Sam Maksimir to ogród z XVIII wieku zaprojektowany na kształt angielskich. Zagreb ZOO rozpościera się na powierzchni 7 hektarów. Jeżeli chodzi o historię, to jest już dość długa. Zostało uruchomione w 1925 roku. W latach dziewięćdziesiątych zaczęła się pierwsza gruntowna przebudowa. W 2016 roku ukończono jej pierwszy etap. Jest to bardzo różnorodne miejsce. Znajduje się tu ponad 2 tysiące zwierząt, które reprezentują prawie 300 gatunków. Można tu zobaczyć rzadkie okazy, takie jak pantera śnieżna czy wielbłąd dwugarbny, których nie spotkacie w przeciętnym ogrodzie zoologicznym. Znalazło się tu również miejsce dla czerwonych pand, lwów, lampartów, szympansów, żubrów, a nawet hipopotamów. 

ZOO jest czynne codziennie od 9 do 15. Kasy biletowe zamykane są o godzinie 14. Od czasu do czasu ZOO ma tak zwaną sezonową przerwę, która zazwyczaj jest organizowana na początku miesiąca. Cena biletu dla dorosłych to 30 kn lub 20 kn (jeżeli odwiedzacie ZOO w poniedziałek). Koszt biletu dla dzieci od 7 do 14 roku życia to 20 kn.

Więcej informacji: https://zoo.hr/ 

 

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne to jedno z najpopularniejszych tego typu obiektów w Zagrzebiu. Znajduje się tam prawie pół miliona wyeksponowanych przedmiotów. Jest mnóstwo przedmiotów z epoki kamienia, brązu, czy żelaza, a także z różnych szerokości geograficznych np. Egiptu, Grecji, czy Rzymu. Oprócz wystaw w budynku, istnieją także ekspozycje zewnętrzne, które znajdują się na pobliskim terenie. Zazwyczaj zwiedzającym zapada w pamięć mumia zagrzebska, ale jest wiele innych wartościowych przedmiotów sprzed wieków, które pozwalają wnioskować na temat przeszłości człowieka.

Muzeum czeka na zwiedzających od wtorku do piątki w godzinach 10 - 18, w niedzielę od 10 do 13. W poniedziałki jest nieczynne. Bilety dla dorosłych to koszt 20kn; dzieci, uczniowie, studenci i emeryci płacą 10kn, bilet rodzinny kosztuje 30kn. Emeryci mogą bezpłatnie zwiedzać muzeum we wtorki. Koszt oprowadzenia w języku chorwackim to 30kn, w języku angielskim - 100kn.

https://goo.gl/oLGIJK.

 

Mimara Muzeum

Mimara Muzeum to kolejne miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Zwiedzanie Zagrzebia bez niego nie jest możliwe. Jest to muzeum sztuki, które usytuowane jest na Palcu Roosvelta. W galerii znajduje się prawie 4000 arcydzieł pochodzących z różnych okresów historii – od prehistorii do dzieł z XX wieku. Dzieła, które możecie tu zobaczyć, to nie tylko twórczość rodzimych artystów chorwackich, ale także z całego świata. Znajdziecie tu obrazy malarzy niemieckich, holenderskich oraz francuskich. Jeżeli myślicie, że obrazy to jedyny rodzaj sztuki możliwy tu do zobaczenia, jesteście w błędzie. Są naczynia ceramiczne, a także różne wyroby orientalne. 

Na pewno w tej wędrówce po krajach i epokach znajdziecie coś, co będzie Was inspirowało. Muzeum ma dość krótką historię, bo zostało otwarte w 1987 roku. Wejście kosztuje 7$. Można je odwiedzać we wtorki, środy, piątki i soboty od 10 do 17, a w czwartki od 10 do 19, w niedziele w godzinach 10-14.

Więcej informacji: http://www.mimara.hr/

  

Museum of Broken Relationship

Museum of Broken Relationships zostało docenione w 2011 roku i otrzymało wyróżnienie jako najbardziej innowacyjne muzeum w Europie. Na czym polega jego nowatorstwo? Zaraz wytłumaczymy. Stworzyli je Olinka Vistica, producentka filmowa oraz jej partner Drazen Grubisic, znany w Chorwacji rzeźbiarz. Gdy się rozstali nie wiedzieli, co zrobić z rzeczami, które podarowali sobie wzajemnie. Po pewnym czasie pojawił się pomysł, by stworzyć muzeum zakończonych relacji. Początkowo był to żart, który z biegiem lat przerodził się w rzeczywistość. Była para namawiała swoich znajomych do oddawania pamiątek.

Na pierwszy rzut oka w muzeum znajdują się zwykłe eksponaty, które dla każdego z nas mogą mieć inne znaczenie, nieść inne skojarzenia. Często są to przedmioty codziennego użytku, które wraz z opisem tworzą konkretną historię. Można zobaczyć np. siekierę, którą podarowała Niemka, a użyła tego przedmiotu do porąbania mebli byłego kochanka. To muzeum to nie tylko eksponaty, ale także refleksje nad zmiennością ludzkich uczuć. Muzeum otwarte jest codziennie od 9 do 21. Stanowi jedną z atrakcji Zagrzebia, do której lgną turyści ze wszystkich stron świata. Jest to dość nowoczesne i niespotykane muzeum. Niestety trudno znaleźć informację o kosztach wejścia. Zaryzykujecie? Ile jesteście w stanie zapłacić, by pooglądać przedmioty, które w jakiś sposób wiążą się z rozpadem związków? W muzeum znajduje się także oddzielone miejsce, w którym możecie się wygadać – po prostu wylać z siebie złe emocje.

Więcej informacji: https://brokenships.com/visit/museum-details

Pozostałe

CO JESZCZE WARTO ZROBIĆ?

 

Free Walking Tour

Jeżeli wybieracie się do Zagrzebia przynajmniej na 3 dni, polecamy skorzystanie z darmowego oprowadzania po tym mieście. Zdziwieni, że to nic nie kosztuje? A jednak, takie rzeczy się dzieją na świecie. Przewodnik wraz z grupą wyrusza codziennie o 11 z Placu Bana Josipa Jelacicia. Nie martwcie się, że niczego nie zrozumiecie, przewodnik mówi po angielsku. Cała wycieczka trwa dwie godziny, podczas których nie tylko zobaczycie ważne obiekty, ale również dostaniecie praktyczne porady, między innymi gdzie można zjeść przepyszne lokalne przysmaki. Wszystkie te wskazówki dotyczące pobytu w Zagrzebiu nie kosztują Was ani grosza, o przepraszamy... ani kuny. Co więcej, przewodnicy czekają na Was z otwartymi ramionami przez cały rok – niezależnie, czy pada deszcz, czy rozżarzone słońce zmusza Was do mrużenia oczu. J

 

Chorwackie teatry

Nie wstąpić do teatru w Zagrzebiu, to podobnie jak nie zjeść karpia w Wigilię. Nie zmuszamy Was do oglądania wielogodzinnych spektakli, ale jeżeli chcecie, to nie mamy nic przeciwko. Warto wiedzieć, że teatry to pewnego rodzaju wizytówka miasta. Jest ich około 20. Wyobrażacie sobie jaki to wybór? Trudno się zdecydować? 

Jeżeli wystarczy Wam czasu na odwiedzenie tego miejsca, wybierzcie teatr, który będzie odpowiadał Waszemu nastrojowi. Możecie pójść do Teatru Satyrycznego Kerempuch, gdzie będziecie się śmiać do rozpuku, albo do Chorwackiego Teatru Narodowego, gdzie czeka na Was klasyczny repertuar. Zagrzeb jest znany z organizowania licznych imprez w sezonie letnim pod chmurką np. Zagrzebskie Lato Histrionów.

 

Poimprezujcie!

Słuchajcie, mamy propozycję! Przez 3 dni w Zagrzebiu nie tylko obserwujcie miasto, ale chociaż przez chwilę spróbujcie zachowywać się jak typowi Chorwaci. Jak wiecie, dla nich dzień bez spotkania ze znajomymi jest dniem straconym. W Zagrzebiu w zależności od pory roku organizowane są liczne koncerty i festiwale. Mamy nadzieję, że dobrze traficie! I chociaż trudno szukać znanych nazwisk wśród wokalistów chorwackich, wczujcie się w rytm tej muzyki i bądźcie gwiazdami parkietu. Już teraz chcecie przenieść się w tamten klimat? Oto próbka - Nina Kraljic z piosenką, która reprezentowała Chorwację na Konkursie Eurowizji w 2016 roku. Uprzedzamy, robicie to na własne ryzyko! J https://goo.gl/4UTrSe.

 

Wypożyczcie sprzęt wodny

Chociaż wielu turystów omija Zagrzeb, bo nie ma dostępu do Adriatyku, warto wiedzieć, że znajduje się tutaj Jezioro Jarun z piękną kamienistą plażą. W pobliżu są kawiarnie i małe sklepiki. Lubicie aktywnie spędzać czas? 

Mamy coś dla Was. Wypożyczcie kajaki albo łódki i wybierzcie się w rejs. Bądźcie sobie sterem i okrętem. P.S. Tylko nie zapomnijcie wrócić! J Przygotowaliśmy dla Was przecież wiele innych atrakcji w Zagrzebiu.

 

Zagrebacka Uspinjaca

Kolejka linowo-terenowa to coś, co musicie wypróbować! Chociaż nie rozwija wyjątkowej prędkości, bo w czasie 64 sekund pokonuje 66 metrów, to stanowi najstarszy, bo wybudowany w XIX wieku, publiczny środek transportu w mieście. Co ciekawe, korzystają z niego nie tylko przyjezdni, ale także mieszkańcy. 

Zagrzeb Zagrebacka Uspinja

W dwuwagonowej kolejce jest tylko 28 miejsc razem ze stojącymi. Kolejka kursuje co dziesięć minut od 6.30 do 22. Powalczcie o miejsce dla siebie, bo zainteresowanie jest naprawdę duże! J

  

CZEGO NIE WARTO?

 

Muzea

Z czym kojarzą się Wam wycieczki do muzeów z czasów szkolnych? Z koniecznością zachowania ciszy i słuchania długich wywodów przewodnika, przemieszczając się jak duchy od jednego eksponatu do kolejnego? Wydawało się, że ta droga nie ma końca? Żeby tego uniknąć odradzamy Wam odwiedzanie wielu muzeów w Zagrzebiu. Te, które opisaliśmy w zakładce „Co warto?” w zupełności wystarczą. Są przekrojowe. Pokażą historię, a zarazem nowoczesność w pigułce. Czy istnieje potrzeba odwiedzenia Muzeum Techniki, Muzeum Etnograficznego, czy Przyrodniczego? Odpowiedzcie sobie sami.

 

Stadion Dinamo Zagrzeb

Są wśród Was zagorzali fani piłki nożnej? Jeśli tak to pójdźcie zobaczyć stadion Dinamo Zagrzeb. Stadion wygląda jak... stadion – zielona murawa i trybuny, piłka jest jedna, a bramki są dwie. Znajduje się niedaleko parku Maksimir, który Wam polecaliśmy i może pomieścić 40 tysięcy widzów. 

 

Jeżeli jednak pierwsza liga piłki nożnej w Chorwacji nie robi na Was wrażenia, nie wiecie kiedy jest spalony i ilu zawodników biega po boisku – z czystym sumieniem możemy odradzić Wam odwiedzenie tego miejsca.

 

 

Cmentarz Mirogoj w Zagrzebiu

Boicie się duchów? No to teraz bądźcie czujni! Jeżeli lecicie do Zagrzebia na 3 dni, uważamy, że cmentarz Mirogoj możecie ominąć. Znajdują się tutaj arkady, w których spoczywają zasłużeni Chorwaci, między innymi pisarze, politycy, a także poeci. Co prawda cmentarz ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie, ale pomodlić się za dusze zmarłych, oczywiście jeśli macie ochotę, możecie wszędzie J.

 

Tracić czasu...

I ta zasada dotyczy wszystkich podróży, a nie tylko zwiedzania ZagrzebiaJ

 


 Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 14:54:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy