BerlinJedzenie i napoje
Co je się w Berlinie? Niemiecka kuchnia głównie kojarzy się z czymś ciężkim: golonką, kartoflami, kapustą i piwem, jednak współczesny obraz kuchni niemieckiej, a szczególnie miasta takiego, jak Berlin, to głównie wpływy kultur: tureckiej, greckiej, polskiej, czeskiej, hiszpańskiej oraz Dalekiego Wschodu.
Spróbujmy zatem opowiedzieć o kuchni „berlińskiej”. Jedno z najbardziej charakterystycznych dań, przywiezione przez tureckich imigrantów, to döner kebab, czyli popularne danie typu fast-food. W kebabie znajdziemy przede wszystkim cieniutkie plastry mięsa, będące nierzadko mięsem z kurczaka, cielęciny lub wołowiny, podane ze świeżymi, chrupiącymi warzywami i zawinięte w pieczywo typu flatbread. Do tego obowiązkowo ciepły sos ziołowy, czosnkowy lub jogurtowy. W ostatnim czasie döner kebab uważa się za potrawę typowo berlińską.
Popularna w Berlinie jest na pewno Kartoffelsalat, czyli pyszna sałatka ziemniaczana, składająca się z ugotowanych ziemniaków z drobno pokrojonym ogórkiem i jajkiem. Oprócz tego nie może zabraknąć bratwursta lub currywursta, będącego najzwyczajniej wszędzie – w restauracjach, barach, budkach i przenośnych grillach. Po kebabie jest to najsłynniejszy berliński fast-food, będący po prostu kiełbaską z grilla. Currywurst to wersja bardziej zaawansowana, czyli wieprzowa kiełbasa z sosem pomidorowym, posypana curry. Z dań obiadowych, typową i tradycyjną potrawą niemieckiej kuchni jest oczywiście golonka, podawana wraz z kiszoną kapustą, czyli Eisbein mit Sauerkraut.
Przechodząc do słodkości, popularne jest Pfannkuchen, bardzo często sprzedawane na jarmarkach świątecznych. Jest to puszysty pączek z marmoladą zrobiony ze słodkiego ciasta drożdżowego, smażony na głębokim tłuszczu.
Musimy pamiętać, że poprzez wpływy kulturowe, tradycyjna, niemiecka kuchnia w Berlinie trochę zeszła na boczny tor – na co dzień berlińczycy preferują burgery, sznycle wiedeńskie, kuchnię włoską, indyjską lub azjatycką. Jeśli jesteście w mieście, naprawdę warto spróbować czegoś nowego, ponieważ wiele orientalnych restauracji to prawdziwe perełki. W Polsce wciąż ich brakuje, a kuchnię bardzo zbliżoną do niemieckiej (polską, śląską), mamy przecież na co dzień.
Jedząc w Berlinie warto wiedzieć, co oznacza nazwa potrawy. J Jeśli nie znacie języka niemieckiego, zachęcamy do zapoznania się pod tym linkiem z kursami językowymi oferowanymi przez naszego partnera. Za niecałe 100 zł zdobędziecie umiejętność komunikacji, będziecie mieli dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online oraz dedykowanego nauczyciela! Serdecznie polecamy, Guten Appetit!
Narodowym niemieckim trunkiem jest piwo. Nie inaczej jest w Berlinie – piwo kupicie wszędzie - w każdym sklepie, restauracji i barze. Przechodnia z otwartą butelką piwa policjant przywita co najwyżej uśmiechem, nigdy mandatem, ponieważ nie ma zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych. W supermarkecie za piwo zapłacicie nie więcej niż 1 euro, za to w restauracji około 4 euro. Najbardziej znane to: Berliner Kindl i Warsteiner. Oprócz tego popularne są kolorowe drinki, serwowane szczególnie w orientalnych restauracjach. Koktajle typu Piña Colada, Swimming Pool czy Caipirinha dostaniemy już od 4-5 euro.
Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacji o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor