Berlin

BerlinCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Brama BrandenburskaKatedra BerlińskaReichstag | Wyspa MuzeówAlexanderplatz | Wieża TelewizyjnaPotsdamer Platz i Sony Center | East Side Gallery | Hackesche Höfe | Hackescher Markt | Hauptbahnhof | Dworzec Zoo: Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche | Kurfürstendamm | Checkpoint Charlie

 

Brama Brandenburska

   Brama Brandenburska, czyli najbardziej rozpoznawalna budowla Berlina, będąca też jego symbolem – chyba każdy ją kojarzy? Niegdyś brama dzieliła Berlin na część wschodnią i zachodnią, natomiast teraz stanowi symbol jedności i pokoju między ludźmi oraz narodami. Brama została wybudowana w latach 1788-1791. Jest wysoka na 26 m i szeroka na 65,5 m. Została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, który tworząc jej plany, inspirował się Akropolem w Atenach. Po obu stronach bramy znajduje się 6 kolumn w stylu doryckim, a na samej górze kwadryga z boginią zwycięstwa zwróconą na wschód. Brama Brandenburska położona jest na placu Parisier Platz, na końcu najbardziej znanej alei Berlina, czyli Unter den Linden. Nazwa ulicy tłumaczona jest dosłownie jako „pod lipami” i wzięła się od porastających środkowy pas aleji drzew. Pariser Platz oraz ulica Unter den Linden uchodzą za jedne z najpiękniejszych i najbardziej turystycznych miejsc w Berlinie, otoczone są miejskimi willami, ambasadami oraz luksusowymi hotelami. Przy Under den Linden znajdziemy także jeden z dwóch głównych uniwersytetów w Berlinie, a także mnóstwo knajpek i sklepów z pamiątkami, przyciągających tłumy turystów, których pod Bramą Brandenburską nie brakuje.

 

Katedra Berlińska

   Największa świątynia w Berlinie to ewangelicka katedra w stylu neorenesansowym, której budowę zakończono w 1905 r. Została zaprojektowana przez architekta Juliusa Carla Raschdorffa i przyciąga setki turystów ze wględu na bogato zdobione wnętrza oraz taras widokowy. Podczas zwiedzania można wejść na kopułę (pokonać około 300 schodów) i podziwiać panoramę na Wyspę Muzeów, Unter den Linden oraz Alexanderplatz. Atrakcją katedry jest krypta rodu Hohenzollernów, gdzie znajdziemy około 100 sarkofagów tej rodziny. Wstęp kosztować Was będzie 7 euro, bilet zniżkowy – 5 euro. Nawet jeśli nie zwiedzimy samej katedry w środku, warto, żeby był to obowiązkowy punkt spaceru, ponieważ okolica wokół katedry nad Szprewą jest wyjątkowo malownicza. Dodatkowo przed świątynią znajduje się duży skrawek zieleni, który jest miejscem spotkań, oraz fontanna, którą latem dużo ludzi wykorzystuje jako miejsce kąpieli.

 

Reichstag

   Reichstag, czyli gmach niemieckiego parlamentu, to kolejny z najważniejszych symboli Berlina. Po zjednoczeniu Niemiec, w 1991 roku, zapadła decyzja o przeniesieniu stolicy – czyli także parlamentu – do Berlina. Budynek został zbudowany w 1894 roku, więc zanim parlamentarzyści zaczęli w nim obradować, gruntownie go przebudowano za sprawą brytyjskiego architekta, Normana Fostera. Wnętrze całkiem zmodernizowano, natomiast na zewnątrz najbardziej rozpoznowalnym elementem stała się szklana, nowoczesna kopuła, bardzo kontrastująca z budynkiem Reichstagu. Kopuła zbudowana jest przede wszystkim ze szkła, ale także ze stali oraz systemu luster rozpraszających światło i jest dostępna dla turystów do zwiedzania. Posiada dwie ścieżki prowadzące do samej góry, którymi można spacerować tuż nad głowami posłów. Niestety wejście na kopułę to jedna z niewielu atrakcji w Berlinie, których dotyczy problem „braku miejsc”, dlatego warto zarejestrować się na zwiedzanie kopuły na stronie Bundestagu, przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem. Plusem jest to, że wejścia na kopułę są darmowe i odbywają się co 15 minut, od 8:00 do 23:00.

 Będąc w okolicach Reichstagu, warto obejrzeć także całą dzielnicę rządową, wraz z Urzędem Kanclerskim oraz budynkami Paul-Löbe-Haus i Marie-Elisabeth-Lüders-Haus. Są to budynki położone w pięknej lokalizacji, tuż nad Szprewą, z bardzo charakterystyczną i ciekawą architekturą – nie brakuje tu podświetlanych, szklanych i nowoczesnych elementów. Dwa ostatnie budynki położone są po przeciwnych brzegach rzeki i połączone są wysoko zawieszoną kładką.

 

Wyspa Muzeów

   Berlińska Wyspa Muzeów położona jest nad rzeką Szprewą, w samym sercu miasta, niedaleko Katedry Berlińskiej. Jest to muzealny kompleks składający się ze: Starego Muzeum (Altes Museum), Nowego Muzeum (Neues Museum), Starej Galerii Narodowej (Alte Nationalgalerie), Muzeum im. Bodego (Bodemuseum) i Muzeum Pergamońskiego (Pergamonmuseum). Wyspa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1999 r. W Starym Muzeum zobaczymy zbiory sztuki greckiej i rzymskiej, natomiast w Nowym – zbiory epok prehistorycznych oraz sztukę egipską. W Muzeum im. Bodego znajduje się rzeźba europejska, malarstwo barokowe i renesansowe, a także kolekcja sztuki bizantyjskiej. Muzeum Pergamońskie znane jest ze sztuki Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu, w tym słynnego Ołtarza Pergamońskiego. Ostatnim Muzeum jest Stara Galeria Narodowa, w której znajdziemy zbiory rzeźby i malarstwa z XIX wieku. Jeśli chodzi o ceny biletów, pojedynczy bilet wstępu do Starego Muzeum, Starej Galerii Narodowej i Muzeum Bodego kosztuje 10 €, do Nowego Muzeum i Muzeum Pergamońskiego - 12 €. Najlepiej jednak kupić bilet z taryfą na całą Wyspę Muzeów, płacąc 18 euro, a za bilet ulgowy – 9 euro.

 

Alexanderplatz

   Alexanderplatz, czyli plac wraz z węzłem komunikacyjnym, jest najbardziej turystycznym miejscem w Berlinie, a codziennie odwiedza go ponad 300 tysięcy osób. Na placu znajdziemy zegar czasu światowego (Urania), który pokazuje aktualny czas w 24 strefach czasowych świata i jest umownym miejscem spotkań berlińczyków, fontannę Neptuna oraz bardzo znaną Wieżę Telewizyjną. Jednak wszyscy turyści będący zazwyczaj na placu, są tu z zupełnie innego powodu – zakupów. Znajduje się tu Galeria Kaufhof, z bardzo luksusowym asortymentem, zarówno spożywczym, jak i odzieżowym. Oprócz tego miłośnicy zakupów często odwiedzają Aleksę – bardzo duże i nowoczesne centrum handlowe oraz Primarka, oferującego stylową odzież za niewielkie pieniądze – to tam zwykle podążają tłumy, więc do samego sklepu raczej ciężko się dostać.

 

Wieża Telewizyjna

   Przechodząc do samej wieży telewizyjnej, po niemiecku Fernsehturm – jest to drugi, zaraz po Bramie Brandenburskiej, symbol Berlina. Wieża liczy łącznie 368 metrów wysokości i jest oficjalnie jednym z najwyższych budynków w Europie. Na wysokości nieco ponad 200 metrów znajduje się taras widokowy, skąd można zobaczyć panoramę na całe miasto w 360 stopniach. Oprócz tego widokiem można cieszyć się z restauracji Panorama Bar oraz obrotowej restauracji Sphere. Wstęp na wieżę to koszt około 17 euro, w zależności od poziomu i taryfy biletu.

 

Potsdamer Platz i Sony Center

   Potsdamer Platz, położony w sercu miasta, to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Berlinie. Jest miejscem niezwykłym, głównie przez swoją wielkomiejską architekturę, czyli drapacze chmur ze szkła i ze stali, z podświetlanymi kopułami. Jest to centrum handlowe i kulturowe miasta, a ich wnętrze zajmowane jest przez sklepy, restauracje, centra konferencyjne i biura. Oprócz tego w ostatnim czasie powstało tam także ogromne centrum handlowe, Mall of Berlin, nazywane także LP12. Znajdziemy tam około 300 sklepów: od drogich i luksusowych po powszechnie znane sieciówki. W czasie podziału Berlina Potsdamer Platz znalazł się na granicy podziału między wschodem a zachodem. Po zjednoczeniu miasta postanowiono wykorzystać atrakcyjne miejsce położone w samym centrum i zabudować je na podstawie koncepcji „europejskiego miasta”. Każda część placu została sprzedana innemu inwestorowi, a całą koncepcją urbanistyczną zajął się znany architekt Renzo Piano. Na placu przed kompleksem pozostawiono fragment Muru Berlińskiego, który jest ciekawą atrakcją turystyczną.

   Potsdamer Platz to także bardzo ważny węzeł komunikacyjny, krzyżujący linie metra z S-Bahnem, a także ruchem pociągów. Dworzec połączony jest z centrum handlowym Arkaden am Potsdamer Platz. Oprócz tego tuż przy nim znajduje się bardzo znane miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić wieczorem – Sony Center. Sony Center to perełka współczesnej architektury, przybierająca postać placu otoczonego budynkami ze stali i ukrytego pod dachem namiotu. Za dnia również zachwyca, jednak naprawdę warto zajrzeć tu nocą, kiedy cała konstrukcja namiotu zaczyna podświetlać się na różne kolory. Architektem tego wspaniałego placu był Helmut Jahn, a budowa kompleksu kosztowała aż 800 milionów dolarów!

 

East Side Gallery

   East Side Gallery to najlepsze miejsce do zobaczenia pozostałości po słynnym Murze Berlińskim, gdyż jest to najdłuższy zachowany odcinek muru o długości aż 1,3 km. Ale to nie wszystko! East Side Gallery to także największa na świecie galeria na świeżym powietrzu, odwiedza ją ponad półtora miliona turystów rocznie. Pozostałości muru nazywane są galerią, ponieważ Mur Berliński w całości pokryty jest graffiti, które w 1990 roku zostało stworzone przez ponad 100 artystów z 21 krajów. Malowideł jest dokładnie 106, są bardzo kolorowe, a każde z nich stanowi komentarz do wydarzeń z okresu zjednoczenia Niemiec. Bardzo słynny jest obraz trabanta, przebijającego się przez ścianę muru, a także malowidło pt. Berlin New York. Jednak najbardziej znanym kawałkiem muru wciąż pozostaje Brotherly Kiss, którego autorem jest Rosjanin Dimitri Vrubel, pokazujący Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera w braterskim pocałunku. Mimo że obrazki to tzw. street art, są bardzo dopracowane i naprawdę przyciągają oko – można tam spędzić sporo czasu, przyglądając się dokładnie każdemu z osobna. East Side Gallery znajduje się tuż koło dworca wschodniego (Ostbahnhof) i ciągnie się dokładnie wzdłuż brzegu Szprewy.

 

Hackesche Höfe

   Hackesche Höfe to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zakątków Berlina. Jest to osiem odrestaurowanych i połączonych ze sobą dziedzińców, gdzie z jednego przechodzi się do drugiego korytarzami. Fasady są śliczne, kolorowe i ozdobione płytkami ceramicznymi. W podwórkach mieszczą się restauracje, kluby muzyczne, galerie, kawiarnie, sklepiki i pracownie rzemieślnicze. Kupimy tu dużo produktów hand-made, ale też poczujemy, co to jest prawdziwa sztuka. Jedne podwórka są bardzo eleganckie, do późnego wieczora bawią się w nich goście restauracji, natomiast inne całkowicie oddają atmosferę Berlina i pokazują, jak bardzo specyficzne jest to miasto – w tym przypadku warto zwiedzić podwórko z Cafe Cinema. Jest ono całe w kolorowych, dziwnych obrazkach, z nietuzinkowymi rekwizytami i rzeźbami, np. bardzo realistycznie wyglądającą nagą kobietą w okularach w kształcie serc. Jeżeli odwiedzicie to podwórko, możecie być pewni, że już nic w Berlinie Was nie zaskoczy.

 

Hackescher Markt

   Na Hackescher Markt warto wpaść szczególnie wieczorem. Jest to jedna z najbardziej rozrywkowych dzielnic, gdzie w każdym barze czeka na nas happy hour - jest w czym wybierać. Szczególnie jeżeli chodzi o kuchnię, znajdziemy tu knajpki z oryginalnym jedzeniem indyjskim, włoskim, meksykańskim i azjatyckim. Takiego „multi-kulti”, z prawdziwymi potrawami z różnych zakątków świata, nie znajdziemy w żadnym innym europejskim mieście. Jest to na pewno mocną stroną Berlina.

 

Hauptbahnhof

   Berliński dworzec główny to na pewno miejsce, które warto odwiedzić nie tylko w ramach przesiadki. Wybudowany w 2006 roku budynek na pewno spodoba się miłośnikom architektury. Jest to drugi pod względem rozmiarów, ale za to pierwszy pod względem nowoczesności, dworzec w Europie. Koszt inwestycji to ponad miliard euro, a hala została zaprojektowana przez dwóch architektów – prof. Kleihuesa i Meinharda von Derkana. Obiekt robi wrażenie, ponieważ dach został wykonany w całości ze szkła i stali, a jego rozmiary i nowoczesność są czymś zdecydowanie niecodziennym.

 

Dworzec Zoo: Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche

   W okolice znanego z filmu Dworca Zoo warto zajrzeć, aby zobaczyć Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, czyli Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche. Jest to najbardziej znany symbol zachodniego Berlina, który podczas II wojny światowej został poważnie zniszczony. Zrujnowaną wieżę zachowano jako pomnik antywojenny, poświęcony pokojowi i pojednaniu, według projektu architekta Egona Eiermanna. Oprócz tego, wnętrze kościoła jest niezwykłe, ponieważ składa się z ponad 21 tysięcy niebieskich płytek witrażowych według projektu francuskiego artysty.

 

Kurfürstendamm

   Warto zwiedzić najbardziej znaną dzielnicę zachodniego Berlina, czyli Kurfürstendamm. Nazywana w skrócie Ku’damm, była kiedyś wizytówką zachodu. Do dzisiaj jest to ulica handlowa, z butikami znanych firm i kreatorów mody. Ulica ciągnie się przez 4 km i znajdziecie tam najbardziej luksusowe sklepy, takie jak: Prada, Gucci, Burberry, Louis Vuitton, ale także popularne sieciówki. Warto zajrzeć tam do jednego z największych w Europie domów towarowych – KaDeWe (Kaufhaus des Westens). Na siedmiu piętrach znajdziemy dosłownie wszystko – jeżeli nie ma czegoś w KaDeWe, to znaczy, że nie znajdziemy tego w Berlinie.

 

Checkpoint Charlie

   Checkpoint Charlie to bardzo ważne miejsce z historycznego punktu widzenia. Było to legendarne przejście graniczne między Berlinem Zachodnim a Wschodnim. Przejście graniczne kontrolowane było z jednej strony przez żołnierzy amerykańskich, a z drugiej sowieckich, a korzystali z niego przede wszystkim dyplomaci i żołnierze wojsk alianckich. Checkpoint Charlie mieści się w samym sercu Berlina, na ulicy Friedrichstraße i stało się atrakcją turystyczną współczesnego Berlina – można tu zrobić sobie zdjęcie z ludźmi przebranymi za żołnierzy NRD, ZSRR czy USA. Oprócz tego w miejscu przejścia powstało Muzeum Muru Berlińskiego oraz będący atrakcją punkt kontroli granicznej. W muzeum znajdziemy eksponaty związane z historią Muru Berlińskiego, a w szczególności z ucieczkami z jednej strony muru na drugą.

 

Wypoczynek

Tropical Islands

Tropical Islands, czyli tropikalny park rozrywki i wypoczynku, jeden z większych tego typu obiektów w Europie, położony jest około 60 km od centrum Berlina. Park umieszczony jest pod olbrzymią kopułą, pod którą znajduje się największy na świecie kryty las deszczowy, spa oraz baseny imitujące Morze Południowe oraz lagunę z jacuzzi i wodospadami. Oprócz tego czeka Was tam prawdziwa roślinność, sztuczna plaża z białym piaskiem i zjeżdżalnie wodne. W 2016 roku została także otwarta strefa zewnętrzna, Amazonia, której główną atrakcją, oprócz dwóch odkrytych basenów, jest sztuczna rzeka Whitewater River o 250 metrach długości. Poza tym, na terenie parku funkcjonuje Wioska Tropikalna z obiektami wzorowanymi na budowlach oryginalnych z Tajlandii, Borneo, Samoa i Bali. Znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, aby na Tropical Islands spędzić cały dzień: orientalne restauracje, bary i sklepiki.

   Mało tego – tropikalne wyspy oferują także nocleg: do wyboru mamy luksusowe pokoje, bungalowy lub namioty. Niestety ceny są dość wygórowane, ponieważ za pokój w drewnanym domku zapłacimy około 150/200+ euro os./noc. Pocieszające nie jest też to, że za noc w materiałowym namiocie bez gniazdek elektrycznych zapłacimy aż 75 euro os./noc. Ceny pokoi wahają się w zależności od daty oraz ilości osób, jednak zawsze są dramatycznie wysokie i dochodzą nawet do 650 euro za noc! Jeśli chodzi o ceny samego wstępu na tropikalną wyspę, bilet tylko na strefę tropikalną dla dorosłych wyniesie 42 euro, natomiast strefa tropikalna + strefa saun kosztuje 49 euro. Bilety zniżkowe to odpowiednio 33 i 39,50 euro.

Wyprawa na Tropical Islands na pewno Was zachwyci, ponieważ to jedyny tego typu obiekt w Europie. Szczególnie dla osób, które nigdy nie były w egzotycznych krajach, może być to nie lada przygoda, jednak należy pamiętać, że koszty całej wyprawy, podliczając dojazd, bilety, jedzenie, a tym bardziej nocleg na wyspie, mogą nas negatywnie zaskoczyć. Więcej informacji o atrakcjach oraz cenach w Tropical Islands znajdziecie na stronie parku.

Ciekawostka: Wewnątrz hali panuje temperatura 26°C, co w połączeniu z wilgotnością powietrza wynoszącą około 64% przyczynia się do ciepłego, „tropikalnego” mikroklimatu. Dodatkowo, w ostatnim czasie dach został zastąpiony specjalną folią przepuszczającą promienie UV, dzięki czemu można zdobyć naturalną opaleniznę.

 

ZOO (Zoologischer Garten)

   Berliński Ogród Zoologiczny ma się czym pochwalić – jest to najstarsze zoo w Niemczech, a także jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Był to także pierwszy Ogród Zoologiczny w Niemczech - otwarto go już w 1844 roku. W berlińskim zoo czeka na Was aż 17 tysięcy zwierząt z 1500 różnych gatunków, co czyni je najbogatszym na świecie. To wszystko sprawia, że gdy jesteśmy w Berlinie, naprawdę warto je odwiedzić – rocznie zoo ma prawie 3 miliony gości z całego świata! Jeśli chodzi o zwierzęta, to znajdziecie tam wszystko: od pandy przez słonie, lwy, tygrysy, kangury, zebry, kapibary, zwierzęta pustynne, kończąc na niedźwiedziach polarnych. Bilet kosztuje 14,50 euro, natomiast zniżkowy (m.in. dla studentów) – 10 euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie zoo.

Aby móc spokojnie cieszyć się wszystkimi atrakcjami Berlina i nie przejmować się kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Pozostałe

Warto:

      • Pojechać do Berlina w czasie Karnawału Kultur lub grudniowych Jarmarków Świątecznych – ich klimat jest dużo bardziej autentyczny niż na naszych „polskich” jarmarkach.
      • Spróbować kuchni z różnych stron świata na Oranienburger Strasse, niedaleko Hackescher Markt – tam znajdziemy oryginalne jedzenie indyjskie, włoskie, meksykańskie lub azjatyckie.
      • Zarejestrować się z kilkudniowym wyprzedzeniem na stronie Bundestagu na darmowe zwiedzanie szklanej kopuły parlamentu.
      • Przed wyjazdem wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą.
      • Szukać „okazji”, jeśli chcemy wybrać się do Tropical Islands. Warto sprawdzić oferty specjalne na stronie samego parku. Najbardziej korzystną opcją jest przyjechać do parku w swoje urodziny – mamy wtedy wstęp wolny do Strefy Tropikalnej i strefy zewnętrznej Amazonia, oszczędzając ponad 40 euro.
      • Sprawdzić oferty najbardziej popularnych biur podróży klikając tutaj, aby wybrać wczasy, które będą dla Was najciekawsze!

 

Chcecie zobaczyć atrakcje Berlina, lecz nie możecie zdecydować się na wyjazd? Z chęcią pomożemy Wam zorganizować wyjazd zupełnie za darmo! Pod tym linkiem macie więcej szczegółów!

 

Nie warto:

      • Przeliczać euro na złotówki – to boli! Należy wziąć pod uwagę, że zarobki w Berlinie są cztery razy wyższe niż w Polsce, więc jeśli wydacie na obiad lub w sklepie 2,5 raza więcej niż zapłacilibyście za tę samą rzecz w Polsce, to trzeba stwierdzić, że wbrew pozorom... życie w Berlinie nie jest takie drogie. I tego się trzymajmy – mogło być gorzej!
      • Zoo w Berlinie jest naprawdę warte zobaczenia, ale jeśli chcecie uniknąć tłumów, a przy okazji zobaczyć zwierzęta z trochę bliższej perspektywy (mniej zagrodzone) i „bardziej” na wolności – z całego serca polecamy Tierpark. Więcej informacji na stronie: www.tierpark-berlin.de/en.
      • Lecieć do Berlina samolotem, jeśli cena biletu ma dla Was duże znaczenie.
      • Zamiast płacić prawie 20 euro za wjechanie na punkt widokowy na Wieży Telewizyjnej na Alexanderplatz, warto wybrać punkt widokowy na Potsdamer Platz – bilet na Panoramapunkt wyniesie 7,50 euro, a zniżkowy tylko 6 euro.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 13:49:47
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy