BerlinWprowadzenie
Berlin, czyli miasto tuż za naszą granicą… a może niekoniecznie? Jedno jest pewne – Berlin ma wiele obliczy i właśnie ta różnorodność sprawia, że warto go odwiedzić. Na Potsdamer Platz, otoczeni wieżowcami ze szkła, możecie poczuć klimat europejskiej metropolii, a z drugiej strony zwiedzając Tierpark lub największe w Europie zoo, można odnieść wrażenie, że jest się daleko od miejskiego zgiełku. Co jeszcze oferuje Berlin? Kolorowy Mur Berliński, ozdobiony przez artystów, rejs statkiem po rzece, a może panorama z wysokiej na 368 metrów Wieży Telewizyjnej? Zwiedzanie Wyspy Muzeów, a może lepiej odpoczynek na plaży w letnim ogródku? Jarmarki świąteczne i grzane wino czy las deszczowy, laguna i balijski domek w Tropical Islands? A na koniec tego wszystkiego różnorodna kultura, przejawiająca się w gastronomii – za sprawą potraw przeniesiecie się do Indii, Japonii czy Wietnamu. Jeżeli marzycie o podróży w dalekie kraje, dlaczego nie zacząć od Berlina? To miasto zaskoczy Was bardziej, niż się tego spodziewacie.
- Stolica Niemiec
- Język urzędowy: niemiecki
- Burmistrz: Michael Müller
- Waluta: euro
- Liczba mieszkańców: 3,73 mln
- Powierzchnia: 892 km²
- Numer kierunkowy: +49 30
Jeśli chcecie wziąć udział w wycieczce do Berlina zorganizowanej przez najbardziej popularne biura podróży, wystarczy, że zajrzycie tutaj i wybierzecie wymarzone wczasy z przygotowanych dla Was setek ofert!
Berlin położony jest w północno-wschodniej części Niemiec, około 90 kilometrów od granicy z Polską. Zajmuje on powierzchnię 892 km2 i z liczbą ludności przekraczającą 3,7 mln, jest drugim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej. Położony jest nad rzeką Sprewą i Hawelą, a oprócz tego może pochwalić się sporą liczbą jezior. Stolica podzielona jest na 12 okręgów administracyjnych, które z kolei dzielą się na dzielnice. Berlin jest ciekawym miastem nie tylko dla „miastowych”, gdyż oprócz nowoczesnej architektury, wielokulturowych restauracji oraz historycznych zabytków, znajdziemy mnóstwo wcześniej wspomnianej zieleni, np. w największym w Niemczech zoo, popularnym Tiergarten lub Treptower Park położonym nad rzeką. Dobrym pomysłem jest także zwiedzanie miasta na rowerze, ponieważ ścieżek rowerowych w Berlinie nie brakuje.
Przechodząc do historii warto wspomnieć, że pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Berlina datowane są już na XIII wiek p.n.e. Miasto rozrastało się, wchłaniając okoliczne osady, których ślady możemy odnaleźć w nazwach dzisiejszych dzielnic, jak Neukölln czy też Köpenick. Dużym impulsem do rozwoju było mianowanie Berlina stolicą Królestwa Prus w 1701 r., a następnie – w 1871 r. – Zjednoczonego Cesarstwa Niemieckiego. W 1936 r. odbyły się tutaj igrzyska olimpijskie.
Duży wpływ na obecny wygląd stolicy Niemiec miały ogromne zniszczenia podczas II wojny światowej oraz późniejszy podział miasta na cztery strefy okupacyjne, przypieczętowany budową Muru Berlińskiego w 1961 roku. Ciągnąca się przez 156 km budowla wyznaczyła fizyczną granicę między wschodem i zachodem. Te dwa światy różnią się po dziś dzień pod wieloma aspektami – architekturą, stylem życia, kulturą, a nawet dostępnymi środkami komunikacji miejskiej: Berlin Zachodni postawił na metro, zaś na wschodzie intensywnie rozbudowywano sieć tramwajową. Mur zniknął w 1989 roku, ale jego pozostałości zachowano do dnia dzisiejszego w różnych zakątkach miast – najdłuższy zachowany fragment został nawet udekorowany malowidłami przez światowych artystów i stworzył największą na świecie galerię na świeżym powietrzu.
Czym berlińczycy różnią się od Polaków? Zdawać by się mogło, że to niemal jedna i ta sama kultura, lecz rozwój gospodarczy i społeczny robi swoje. Po mieszkańcach Berlina na pewno można spodziewać się tolerancji i otwartości w stosunku do innych kultur oraz narodowości, wśród których obracają się w życiu codziennym – w końcu imigranci stanowią aż 13% mieszkańców stolicy. Oprócz tego można zauważyć wyjątkową dbałość o zdrowie, aż do później starości – do widoku staruszek na rowerze powinniśmy przywyknąć. Jednak, co zaskakujące, jeśli chodzi o wygląd, Niemki dużo rzadziej od Polek używają makijażu i nie przykładają dużej wagi do tego, co mają na sobie. Mieszkańcy są dużo bardziej świadomi pod względem ekologii, znajdziemy tu wiele sklepów z naturalną żywnością, wspomniane wyżej ścieżki rowerowe są niemal wszędzie, a sprzątanie po czworonożnych pupilach to rzecz jak najbardziej na porządku dziennym. Stereotyp ponurych, poukładanych Niemców jest nieprawdziwy – w rzeczywistości są to ludzie bardzo swobodni, weseli i lubiący rozrywkę. Bardzo popularne jest spędzanie czasu „na mieście”, czyli wypady ze znajomymi do klubu czy orientalnej knajpki, spotkania w restauracyjnych ogródkach lub też letnie wieczory nad Szprewą, w towarzystwie piwa.
Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne odbywające się w Berlinie, na pewno warto wspomnieć o Christopher Street Day, czyli corocznym święcie, obchodzonym przez osoby odmiennej orientacji seksualnej. Jest to jedno z największych tego typu wydarzeń organizowanych w Europie, które przybiera formę parady z muzyką, przebraniami i dziwnymi pojazdami. Ma ona upamiętnić zamieszki w pubie dla gejów w Stonewall na Christopher Street, a także demonstrować równość praw. Co roku w wydarzeniu bierze udział około pół miliona ludzi, nie tylko odmiennej orientacji seksualnej, pokazujących, jak bardzo tolerancyjnym miastem jest Berlin.
Kolejnym, dosyć młodym wydarzeniem odbywającym się w Berlinie, jest Festiwal Świateł. Odbywa się on w październiku i przybiera formę różnych świetlnych iluminacji prezentowanych na najbardziej znanych zabytkach Berlina, np. Bramie Brandenburskiej.
Jeśli przyjedziecie w czerwcu, macie szansę trafić na bardzo ciekawe święto, a mianowicie Karnawał Kultur. Festiwal to bardzo kolorowa impreza, odzwierciedlająca różnorodność panującą w Berlinie. Zbierają się tam ludzie o odmiennych poglądach, wyglądzie, pochodzeniu, wyznaniach i tradycjach, a każda z kultur prezentuje swoje umiejętności taneczne, muzyczne, artystyczne i wiele innych. Oprócz tego przy stoiskach można kupić ręcznie robione specjały lub też spróbować tradycyjnych dań kuchni z całego świata, takich jak: francuskie naleśniki, chińskie pierożki, brazylijskie drinki czy po prostu niemieckie bratwursty. Festiwal odbywa się na wolnym powietrzu w dzielnicy Kreuzberg, trwa 4 dni i corocznie odwiedza go ponad milion gości z całego świata.
Kolejne bardzo ważne wydarzenie w Berlinie, to popularne również w ostatnim czasie w Polsce Weihnachtsmarkt(y), czyli jarmarki bożonarodzeniowe. Rozpoczynają się już około 20 listopada i trwają zazwyczaj do świąt Bożego Narodzenia. Berlin organizuje około 80 jarmarków, które naprawdę warto odwiedzić, choćby ze względu na bardzo tradycyjną, niepowtarzalną atmosferę, której niestety w polskich jarmarkach świątecznych brakuje, ponieważ są one dużo bardziej komercyjne niż w Niemczech. Jeśli ktoś jeszcze nie wie, co czeka go na niemieckim jarmarku, na pewno może spodziewać się dużej ilości grzanego wina, pysznego Eierpunsch, czyli ajerkoniaku z rumem, śmietanką i cynamonem, bratwurstów, naleśników, oraz smakołyków smażonych w głębokim tłuszczu. Jednym słowem – pycha! Jeśli chodzi o miejsce, szczególnie polecamy Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche, położony koło Dworca Zoo. Tam oprócz pysznych przysmaków, znajdziemy także ręcznie robione specjały.
Żadne słowa jednak nie oddadzą klimatu oraz magii Berlina dopóki nie odwiedzi się tego miasta. Wystarczy, że napiszecie do nas przez fanpage na Facebooku lub wypełnicie formularz kontaktowy. Wyszukamy dla Was całkowicie za darmo najlepsze oferty, zorganizujemy przelot oraz nocleg!
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor