Berlin

BerlinDojazd

Loty

   Berlin posiada dwa lotniska obsługujące loty międzynarodowe – Tegel (TXL) i Schönefeld (SFX), położone około 18 km od centrum miasta. Od kilku lat planowane jest także otwarcie trzeciego lotniska – Berlin Brandenburg Flughafen (BER), które miałoby przejąć ruch pasażerski z obu pozostałych lotnisk. Lotnisko planowano otworzyć już w 2012 roku, jednak przez problemy z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, nie zostało otwarte aż do dzisiaj (2017). Na chwilę obecną uruchomienie portu lotniczego planowane jest dopiero na rok 2019.

Bezpośrednie połączenia z Polską oferuje lotnisko Tegel, które położone jest około 8 km od centrum miasta. Niestety, z bezpośrednich połączeń można skorzystać jedynie wylatując z lotniska w Warszawie lub Krakowie, co zajmie Wam około 1 h 20 min, a kupując lot z miesięcznym wyprzedzeniem kosztować Was to będzie około 600 zł. Połączenia z przesiadkami są trochę tańsze i kosztują w granicach 400 zł. Loty obsługują m.in. takie linie, jak: easyJet, Lufthansa, LOT lub Wizz Air - lecieć można właściwie ze wszystkich lotnisk w Polsce. 

Jeśli chcecie wyszukać najlepsze połączenie do Berlina, skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich lotów! Możecie również dać nam szansę, abyśmy całkowicie za darmo wyszukali dla Was najlepszą ofertę! Kliknijcie tutaj! J

Jeśli chodzi o dojazd do centrum miasta za pomocą komunikacji miejskiej, z lotniska Tegel dostaniecie się tam ekspresowym autobusem TXL lub też autobusami lini 109 i 128, które zawiozą Was do najbliższych stacji metra. Z lotniska Berlin-Schönefeld do centrum dojedziecie kolejką miejską (S-Bahn) linii S9 lub S45.

Pociąg

   Pociąg to jedna z lepszych opcji na podróż do Berlina. Obecnie istnieją cztery połączenia dziennie z Warszawy, pięć z Poznania i jedno z Trójmiasta przez Bydgoszcz. Do Berlina dojdziecie też oczywiście ze Szczecina, a połączeń jest całkiem sporo. Przykładowo, podróż z Warszawy zajmie Wam około 5 godzin i 15 minut. Jeśli chodzi o ceny, podróż ze Szczecina wyniesie około 10 euro, natomiast z Warszawy i Gdańska trzeba zapłacić około 29 euro, co wychodzi całkiem konkurencyjnie, w porównaniu do cen biletów lotniczych.

Samochód

Wybierając się samochodem do Berlina, wystarczy Wam polskie prawo jazdy. Jadąc z Warszawy, macie do przebycia około 570 km, co nie powinno zająć dłużej niż 5,5-6 godzin, a koszt paliwa to około 300-350 zł. Jeśli chodzi o trasę, najlepiej skorzystać z płatnej autostrady A2, a w Niemczech kierować się na autostradę A12, A10 i A113. Jadąc z południa Polski, np. z Wrocławia, najpierw skorzystajcie z autostrady A4, a potem, koło Bolesławca, należy zjechać na autostradę A18. Ta droga dochodzi bezpośrednio do granicy z Niemcami w Olszynie, gdzie łączy się z niemiecką autostradą A15. Po przejechaniu ok. 150 kilometrów należy kontynuować jazdę autostradą A13. Bezpośrednio do centrum Berlina prowadzi trasa A113.

Nie chcecie zabierać na wczasy swojego samochodu, mimo to wydaje się Wam on najlepszym środkiem transportu? Sprawdźcie multiwyszukiwarkę wynajmu aut, gdzie spośród ofert najlepszych wypożyczalni, wybierzecie samochód dla siebie!

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 13:49:47
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy