Granada

GranadaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Alhambra -  zespół pałacowo-obronny stworzony przez Maurów, a następnie podbity przez królów chrześcijańskich – Izabelę i Ferdynanda. Jest wpisany na listę UNESCO, a przez poetów uznawany za jeden z cudów świata. Istnieje 9 opcji zwiedzania Alhambry, jednak najlepsza jest Diurna (dzienna) – zwiedzimy wtedy wszystko, co możliwe. Jest jednak najtrudniej dostępna. Można również wybrać zwiedzanie z przewodnikiem. W  samym kompleksie można spędzić cały dzień, nie ma ograniczeń. Jedyna ważna godzina to wejście do Pałaców Nazari – jest to bardzo przestrzegane i należy być na czas! UWAGA! Wejściówki na wizytę dzienną należy rezerwować CO NAJMNIEJ na miesiąc przed! Poza sezonem również. Można stać w kolejce, ale należy być o godz. 8 z myślą, że dostępne będą tylko inne opcje zwiedzania, a i tak nie mamy pewności, czy się na którąś załapiemy.

Oficjalna strona Alhambry: http://www.alhambradegranada.org/

Rezerwacja biletów: http://goo.gl/1hVsh1

Ciekawą opcją jest zwiedzanie dzielnicy Albacin oraz starego miasta na jednej z bezpłatnych wycieczek organizowanych z Plaza Nueva (Nowego Placu) codziennie o godz. 12:00 oraz 17:00 w języku hiszpańskim lub angielskim. Trwa ok. 2 godz. Na początek wśród wąskich uliczek wspomnianej dzielnicy odkryjemy sekrety i zakamarki dawnego, muzułmańskiego świata. Niesamowite wrażenie robi wejście w pierwszą z nich – jak odcięcie się od obecnego życia i przeniesienie się w czasie. Dotrzemy tak do punktu obserwacyjnego San Nicolas (Św. Mikołaja) skąd rozpościera się widok na Alhambrę wraz z ośnieżonymi górami Sierra Nevada. Stamtąd dotrzemy do kościoła św. Grzegorza, gdzie ok. 18 można usłyszeć śpiew zakonnic... Dalej schodzimy ulicą Caldereria Vieja, jakby wyjętą z Maroka – wąska, kolorowa i pełna gwaru. Można tutaj zakupić wiele oryginalnych pamiątek. Nagle... wyjście na Gran Via i powrót do rzeczywistości. Może się naprawdę zakręcić w głowie! Na koniec wycieczki przejdziemy koło Capilla Real (Kaplica Królewska) gdzie pochowani są królowie katoliccy Izabela i Ferdynand oraz ich córka wraz z mężem i synem. Bilet do niej kosztuje 4 euro, jednak jego wartość nijak odzwierciedla piękno i ducha tego miejsca, będącego kwintesencją wspaniałej historii. Można powiedzieć, że Capilla równa się z Alhambrą.

Capilla Real: http://www.capillarealgranada.com/

Dosłownie obok usytuowana jest Madraza – szkoła muzułmańska oraz Katedra. Na placu Bib-Rambla w pobliżu poprzednich wspaniałości, można często natrafić na pokazy teatralne, pantomimy, czy małe komedie. Ciekawą opcją jest też wycieczka o 16:00 również z Plaza Nueva. Prowadzi ona do dzielnicy Sacramonte, gdzie Cyganie mieli swoje domy często połączone z jaskiniami. Wieczorami w jednej z nich odbywa się pokaz tańców m.in. flamenco. Warto o to zapytać dokładniej już na miejscu.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.