Vélez Blanco

Vélez BlancoCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Zamek - jego początki sięgają czasów średniowiecza, kiedy ziemie te były pod panowaniem mauretańskich władców. Po podboju w 1492 r. przez królów katolickich, zamek przeszedł w posiadanie dona Pedro Fajardo y Chacón, który na ruinach niegdysiejszej twierdzy zbudował swoją siedzibę wraz z pałacem. Dziś możemy podziwiać jedynie pozostałości dawnego splendoru, jednak zarówno wejście jak i mury, zachowały w sobie niepowtarzalny czar. Zamek w Vélez Blanco można zwiedzać za darmo przez cały rok od środy do niedzieli w godzinach 10-14 i 16-18.

Z zamku wprost do labiryntu wąskich uliczek zaprowadzi nas ścieżka w formie kamiennych schodów. Po drodze napotkamy ruiny kościoła Św. Marii Magdaleny powstałego poprzez przekształcenie dawnego meczetu. Po kilku minutach znajdziemy się w dzielnicy muzułmańskiej, gdzie na co dzień otacza nas dźwięcząca w uszach cisza, która w połączeniu z niezwykłą architekturą daje cudowne wrażenie. Może się wydawać, że nie ma na świecie spokojniejszego miejsca, aż chce się tam pozostać na zawsze. Na ulicach prawie nie spotkamy żywej duszy.

Schodząc niżej napotkamy kościół apostoła Jakuba, wybudowany w stylu mudéjar, który łączy elementy muzułmańskie i chrześcijańskie. Jest on otwarty od wtorku do piątku w godz. 9:30-13. Msze Św. sprawowane są różnie, w zależności od pory roku, w niedzielę zawsze o 12:30. Po wyjściu z kościoła na wprost napotkamy ratusz miejski.

2 km od zamku w pobliżu stacji Repsol ujrzymy zjazd do Cueva de Los Letreros. To bardzo ważne miejsce dla Almerii, ponieważ właśnie tutaj odnaleziono symbol Indalo będący obecnie wizytówką tego regionu. Chcąc zwiedzić jaskinię, należy wcześniej zgłosić swoją wizytę. (Numer tel. : +34650808390). W lipcu i sierpniu wizyty z przewodnikiem odbywają się o godz. 19, a w pozostałych miesiącach o 16:30. Dzieci do lat 14 obejmuje bilet w cenie 1 euro, natomiast innych w cenie 2 euro. Zwiedzanie trwa ok. godzinę i jest podzielone na część teoretyczną u podnóża wzniesienia, gdzie przewodnik opowiada o historii tego miejsca, narzędziach używanych w prehistorii oraz pigmentach, które służyły do malowania na skałach. Poleca się wziąć wygodne obuwie, najlepiej sportowe z podeszwą antypoślizgową ze względów bezpieczeństwa. Ścieżka jest naprawdę stroma, a czasami brakuje barierki! Na miejscu również znajdziemy kompetentną osobę objaśniającą części sklepienia i interpretującą  poszczególne malowidła.

Schodząc niżej napotkamy kościół apostoła Jakuba, wybudowany w stylu mudéjar, który łączy elementy muzułmańskie i chrześcijańskie. Jest on otwarty od wtorku do piątku w godz. 9:30-13. Msze Św. sprawowane są różnie, w zależności od pory roku, w niedzielę zawsze o 12:30.

Po wyjściu z kościoła na wprost napotkamy ratusz miejski.