Kraj Basków

Kraj BaskówJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Dla każdego typowego Baska kuchnia jest bardzo ważna. Często mieszkańcy celebrują posiłki i przede wszystkim są bardzo dumni ze swoich potraw, są prawdziwymi smakoszami. Posiłki spożywa się w małych społecznościach gastronomicznych, która nazywają się txokos. Członkowie takich grup spotykają się i wspólnie przyrządzają potrawy, aby później skonsumować je w swoim gronie. Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna nie było dane uczestniczyć kobietom w takich spotkaniach. Baskowie tłumaczyli, że kiedyś takie uczty były ucieczką spod kontroli żon. Obecnie wszyscy mają wstęp do txokos.

W całej Hiszpanii uważa się kuchnię baskijską za jedną z lepszych. Baskowie także dbają o odrębność swojej kuchni. Inspirowali się smakami z Francji, a teraz są centrum gastronomicznym w Hiszpanii. Zatem każdy będący w krainie Basków musi spróbować lokalnych smakołyków. Najważniejszym posiłkiem dla Basków jest bacalao (dorsz), merluza (morszczuk). Baskowie są mistrzami przyrządzania potraw, a w szczególności ryb. Najznakomitszym wariantem jest al pil-pil, czyli ryby smażone na oliwie z oliwek. Mówi się, że podczas obracania wydają specyficzny dźwięk pil-pil. Ponadto są doprawiane plastrami czosnku i pikantnymi papryczkami. Klasyka kuchni Basków, którą każdy powinien skosztować. Popularne są także ryby podawane w zielonym sosie (en salsa verde) oraz z małżami, zielonym groszkiem oraz białymi szparagami (a la vizcaina).

Ważną rolę w kuchni baskijskiej odgrywa także tuńczyk, który jest głównym składnikiem zupy marmitako. Warto wiedzieć, że Baskowie są mistrzami w przyrządzaniu skorupiaków. Do ich specjalności należy homar europejski, krab pająkowaty, kałamarnice w sosie własnym oraz małe węgorze, które są prawdziwym rarytasem.

W każdym barze serwowane są przystawki tzw. pinchos. W innych regionach mówi się na nie tapas. Baskijskie przystawki w przeciwieństwie do tych hiszpańskich nie są wliczone w cenę. Najczęściej jest to kawałek bagietki udekorowany wędliną, warzywami, owocami, serami, czyli wszystkim, co mamy pod ręką. Co najważniejsze, przystawki zawsze są świeże i zazwyczaj wyglądają bardzo apetycznie. Możemy poprosić o pinchos na ciepło lub zimno.

Na koniec przejdźmy jeszcze do deserów królujących w kranie Basków. Najpopularniejszy jest pastel vasco, czyli tort baskijski. Często nadziewany jest owocami lub marmoladą. Z pewnością nikt się nie oprze tym słodkościom.

Alkohole

W Kraju Basków nie wszędzie dostaniemy sangrię, która jest popularnym napojem w Hiszpanii. Słynne wino zastąpiono cydrem, który nie przypomina cydru z Asturii czy Kantabrii. Ten baskijski jest nieco mniej wytrawny i bardziej gazowany. Ponadto Baskowie gustują także w czerwonym, klasycznym winie. Poszczycić mogą się także białym winem tzw. txacoli. Jest to bardzo lekkie, wytrawne i delikatnie musujące wino. Idealnie smakuje z dobrze przyrządzonymi skorupiakami. Klasykiem wśród alkoholi jest calimocho, czyli wino z coca-colą. Dostaniemy je w każdym barze.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 19:30:07
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.