Kraj Basków

Kraj BaskówWprowadzenie

Wprowadzenie

Kraj Basków jest regionem bardzo interesującym, z bogatą fauną i florą. Jedynie na północy kraju możemy napić się cydru i zjeść tajemnicze pinchos. Co najważniejsze, Baskowie są bardzo wesołymi ludźmi mimo, że pogoda nie zawsze sprzyja. skaly-Kraj-Baskow-Hiszpania-breakplanNie jest to specjalnie popularna destynacja, ale bardzo urokliwa i nie spotkamy aż takich tłumów jak na południu Hiszpanii. Baskonia nie jest Hiszpanią, którą sobie wyobrażamy, która jest reklamowana w biurach podróży. Tylko w tej części Hiszpanii możemy skorzystać z pięknych plaż, ale jeszcze bardziej majestatycznych gór i niezwykłych krajobrazów. Nie brakuje również szalonych fiest i ciekawych muzeów. Baskonia nie zajmuje dużej powierzchni kraju, ale swoimi walorami potrafi zachwycić każdego. Zapraszamy do zapoznania się z tą niesamowitą krainą!

Informacje ogólne

Za stolicę Baskonii uważa się Vitoria-Gasteiz. W tym regionie oficjalnym językiem jest baskijski (euskera), ale w większych miastach bez problemu możemy dogadać się po hiszpańsku. Większość obywateli jest wyznania katolickiego. Obecnie Kraj Basków walczy o niepodległość, chce się odłączyć od Hiszpanii. Warto wiedzieć, że Baskowie nie uważają się za Hiszpanów. W Baskonii oficjalną walutą jest euro. Jak już wspomnieliśmy, Kraj Basków nie jest tak popularnym kierunkiem jak np. Costa Brava. Do tego regionu zaglądają osoby, które poszukują ciszy, wspaniałych krajobrazów, pysznej kuchni oraz klimatu małych miasteczek.

Geografia i historia

Geografia

Kraj Basków jest regionem autonomicznym na północy Hiszpanii o powierzchni 7 234 km2, położonym nad Zatoką Biskajską. Graniczy z Francją, od zachodu z Kantabrią, Kastylią i Leonem, od południa z La Rioją, a od wschodu z Nawarrą. Cały teren jest raczej górzysty. Z tego względu Kraj Basków jest chętnie odwiedzany przez turystów lubiących wędrówki po górach, wspinaczkę czy wyprawy rowerowe. Od wschodniej części możemy podziwiać Pireneje, a od zachodu góry Kantabryjskie. W Kraju Basków odwiedzić możemy także tajemnicze jaskinie. Baskonia może pochwalić się także sporą linią brzegową. Piaszczyste plaże rozciągają się przez setki kilometrów. Otoczone są przepięknymi górami, stromymi klifami oraz ujściami rzek. Kraj Basków podzielony jest na prowincje: Vizcaya i Guipózcoa, Alava, Navarra. Baskonia znajduje się także na niewielkim fragmencie Francji. Liczba ludności wynosi 2,189 milionów. Do najważniejszych miast należy na pewno Vitoria-Gasteiz, która jest stolicą regionu, Bilbao, które może się poszczycić opinią kulturowej stolicy, a San Sebastian odwiedzany jest chętnie ze względu na plaże, kuchnię i festiwale. Te trzy miasta warto uwzględnić w swojej wycieczce.

Historia

Ciężko określić skąd pochodzą Baskowie. Aktualnie nie ma konkretnych informacji na ten temat. Mówi się, że wywodzą się od ludności, która zamieszkiwała Europę jeszcze przed pojawieniem się Indoeuropejczyków. Ile jest w tym prawdy? Nie wiadomo, naukowcy cały czas dociekają prawdy.

Baskowie mówią językiem, który nie wywodzi się od Indoeuropejczyków. Ich język jest podobny do dialektu z populacji z Kaukazu. Niektóre słowa z baskijskiego pochodzą z języka fińskiego, węgierskiego, a nawet japońskiego.

Baskowie uzyskali niezależność po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Wizygoci i Arabowie nie byli w stanie opanować ich terenów. W 824 roku powstało Królestwo Pampeluny, które przyczyniło się do początków Kraju Basków. Za panowania Króla Sancha III Wielkiego (1000 – 1035 r.) państwo to było największą potęgą chrześcijańską na Półwyspie Iberyjskim.

Wiek XIX był czasem wielkich przemian zarówno gospodarczych, jak i społecznych. W 1765 r. Baskowie doświadczyli dyskryminacji ze strony Kastylijczyków, którzy zaczęli zajmować znaczące i wysokie stanowiska na ich terenach.

W 1936 roku generał Francisco Franco zapoczątkował wojnę domową. W tych czasach Baskowie bardzo się podzielili na tych, którzy popierają rządy Franco i na tych, którzy je odrzucają. Niestety wojna domowa dała się we znaki obywatelom. Zabroniono wszelakich publikacji, rozmów w języku baskijskim. Większość nacjonalistów po wojnie trafiła do więzień. Do końca stanu wojennego, który zakończył się w 1948 roku niezależność Basków nie była możliwa.

Z pewnością Kraj Basków kojarzy nam się z organizacją ETA, która walczy o niepodległości metodami zbrojnymi. Organizacja miała na celu proklamowanie tego kraju. Została założona 31 lipca 1959 roku przez działaczy Nacjonalistycznej Partii Basków – PNV. Radykalna partia działała głównie na terytorium Hiszpanii. Niestety organizacja kojarzona jest z atakami terrorystycznymi, w których zginęło 858 osób. Ofiary to głównie wojskowi, policjanci, członkowie Gwardii Cywilnej, politycy, sędziowie i prokuratorzy. Ucierpieli także przypadkowi cywile. Poza zamachami bombowymi często stosowali mniejsze akty przemocy, takie jak wybijanie szyb, podpalanie, czy zamieszki uliczne. ETA podjęła także współpracę z IRA oraz ze zgrupowaniami arabskimi. Członkowie ETA szkoleni byli w krajach arabskich, w Libii, Libanie i innych. W latach 80., czyli w latach swojej świetności organizacja liczyła sobie 200 do 500 osób. Mówi się, że nie wszyscy współpracownicy pracowali nad zamachami bombowymi. Wielu z nich działało jako kurierzy czy zaopatrzeniowcy. ETA w dość brutalny sposób finansowała swoją działalność. Bogacili się poprzez porwania, rabunki czy nakładanie podatków rewolucyjnych na przedsiębiorstwa w Baskonii. Jako swoje zaplecze wykorzystywali prowincje we Francji. Tam uciekali członkowie ETA, którzy zostali wykluczeni z organizacji. Mówi się, że 20 października 2011 roku ETA ogłosiła zakończenie walk zbrojnych. Władze hiszpańskie od 1983 roku podjęły działalność, który miała na celu walkę z organizacją ETA. W tym celu powstała Grupos Antiterroristas de Liberación (GAL), która przeprowadzała zamachy na osoby podejrzane za pomoc ETA. GAL również stosowała kontrowersyjne metody, takie jak tortury.

Obecnie Baskowie pracują nad nową formą statutu ekonomicznego. Baskowie starają się podkreślić swoją odrębność, niezależność. Problemem tej mniejszości jest to, że siły polityczne w Baskonii nie są jednomyślne. Z jednej strony nacjonaliści domagają się oderwania od Hiszpanii, a z drugiej strony reszta, która akceptuje statut autonomiczny. Sekretarz Baskijskiej Partii Socjalistycznej powiedział: „Rozwiązanie problemu baskijskiego nie jest kwestią dogadania się Basków z Hiszpanią, a Basków z Baskami”.

Kultura i zwyczaje

Baskowie mają świadomość swojej odrębności zarówno społecznej, jak i kulturowej. W żadnym wypadku mieszkańcy Kraju Basków nie identyfikują się z Hiszpanami. Warto o tym wiedzieć, ponieważ każdy Bask z krwi i kości obrazi się, jeżeli nazwiemy go Hiszpanem. Ponadto Baskowie uważają się za najstarszy naród w Europie, który do tego mówi najstarszym językiem. Ponoć odrębność tego narodu jest potwierdzona genetycznie.

Baskowie mimo, że nie identyfikują się z Hiszpanami to tak samo jak oni uwielbiają wszelakie święta i imprezy. Największe wydarzenia odbywają się w Bilbao i San Sebastian. Np. w sierpniu obydwa te miasta obchodzą Tydzień Miasta. San Sebastian słynie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W czasie świąt mieszkańcy wychodzą na ulicę i wszyscy razem bawią się do białego rana.

Baskowie w przeciwieństwie do Hiszpanów bardzo cenią sobie odpoczynek w domowym zaciszu oraz ciepło domowego ogniska. Przywiązani są także do swojej ziemi, co wiąże się z bardzo długą historią ich osadnictwa. Zaskakujący może być fakt, że pierwotna kultura Basków była matriarchalna. Obecnie jest to wyrównane, ale mimo wszystko pozycja kobiety na tych terenach jest nieco lepsza niż na sąsiednich.

Warto wiedzieć, że Baskowie zawsze byli zagorzałymi katolikami. W ostatnich czasach, rola religii w społeczeństwie trochę spadła, ale nadal religijność jest ważna dla tego narodu. Mimo wszystko, działalność Kościoła nie ma aż takiego wpływu na społeczeństwo, jak w naszym kraju.

Sport jest bardzo ważny w Kraju Basków. Do tradycyjnych sportów należą niecodzienne dyscypliny, takie jak np. przeciąganie liny, koszenie trawy kosą, przenoszenie głazów i inne. Baskowie mają swoją odmianę tenisa o nazwie pelota. Popularna jest nawet corrida, mimo że Baskowie nigdy nie specjalizowali się w hodowli byków. Mimo wszystko ten sport nie jest tak znany, jak w innych częściach Hiszpanii. Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że Baskowie są zauroczeni piłką nożną. Poza rozrywką ten sport jest również manifestacją uczuć narodowych.

Językiem narodowym w Kraju Basków jest tzw. euskera. Oczywiści każdy obywatel zna język kastylijski. W języku euskera płynnie mówi ok. 22% populacji, co jest dużym sukcesem.

Warto także wiedzieć jak wygląda typowy Bask i Baskijka. Bask jest nieco wyższy, ma jaśniejsze włosy niż przeciętny Hiszpan. Wielu Basków nosi berety, które są narodowym symbolem, a jak wiadomo Baskowie są bardzo dumni z tego kim są i skąd pochodzą. Mimo, że Baskowie lubią dobrą zabawę, to z natury są raczej poważnymi i zdystansowanymi osobami. Uważani są także za bardzo wytrzymały naród, także już wiadomo skąd u nich miłość do sportów wytrzymałościowych. Bardzo ważną rolę w kulturze Basków odgrywa muzyka. Jest to bardzo muzykalny naród, kochający ustną poezję śpiewaną. Zatem sprawdźmy, jak się dostać do tego spokojnego, a zarazem rozrywkowego regionu.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 19:30:07
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.