Warszawa

WarszawaTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja w Warszawie jest bardzo dobrze rozbudowana. Po mieście możecie się przemieszczać autobusami, tramwajami, metrem, pociągami, ale… no właśnie, zawsze jest jakieś „ale” ;). Przede wszystkim, uważajcie na podział na strefy, zwłaszcza jeżeli wybieracie się na krótki wypad do którejś z podwarszawskich miejscowości. Może się zdarzyć, że chociaż autobusy w danym rejonie podchodzą pod pierwszą (dużo tańszą!) strefę biletową, za pociąg zapłacicie już według taryfy drugiej strefy. A skoro już mowa o pociągach, nie polecamy korzystania z tego środka transportu zimą – ta pora roku zaskakuje nie tylko drogowców ;).

metro-warszawa-breakplan

Rozkład jazdy Kolei Mazowieckich znajdziecie pod adresem (obowiązują na nie osobne bilety), a Szybkich Kolei Miejskich tutaj (tu obowiązują bilety ZTM, takie jak na autobus czy tramwaj). SKM przyda Wam się zwłaszcza, jeżeli zdecydujecie się na przejazd na Lotnisko Chopina w Warszawie – zawiezie Was bezpośrednio do Centrum, szybko, wygodnie i duuużo taniej niż taksówka.

Po stolicy możecie przemieszczać się również metrem, jednak aktualnie działa trochę na zasadzie windy – jeździ z góry na dół (północ-południe). Druga linia, przecinająca miasto w poprzek, jest jeszcze w budowie, ale przyda się jeśli chcecie szybko dostać się w okolice ulicy Nowy Świat, odwiedzić Centrum Kopernika, Stadion Narodowy, czy dotrzeć na Pragę w okolice Dworca Wileńskiego. A tam możecie zobaczyć katedry rzymskokatolickie i Cerkiew Świętej Marii Magdaleny, czy odwiedzić puby na Ząbkowskiej albo zapoznać się z mieszkańcami warszawskiego ZOO. W pozostałych przypadkach będziecie musieli skorzystać z innych środków transportu. Metro kursuje w godz. 5-0:30 od niedzieli do czwartku i w godz. 5-3 w piątki i soboty. Rozkłady jazdy znajdziecie na tej stronie.

Dobrze rozbudowana jest za to sieć tramwajowa. Opcja o tyle dobra, że tramwaje nie stoją w korkach. Tramwajem pojedziecie w godz. 5-24, choć wiele linii kończy kursy ok. 23 – nie jest to więc najlepszy pomysł na powrót z przedłużonej kolacji. Natomiast podróże w dzień – jak najbardziej! Większość składów została już wymieniona na nowoczesne, ciche, klimatyzowane, niskopodłogowe wehikuły. Jeżeli zależy Wam jednak np. na wycieczce pod Warszawę, np. do parku w Powsinie albo do kompleksu pałacowego w Wilanowie, czeka Was podróż autobusem. Zalecamy jednak porę inną, niż godziny szczytu (no chyba, że w sezonie urlopowym). Tak jak tramwaje, autobusy również wymienione zostały na nowocześniejsze i klimatyzowane – raczej nie próbujcie otwierać okien. Rozkłady jazdy znajdziecie tutaj https://goo.gl/gomTrV.

tramwaje-warszawa-breakplan

Obowiązujące bilety to głównie czasowe, na 20, 75 i 90 min. (normalny kolejno 3,40 zł, 4,40 zł i 7 zł; ulgowe 1,70 zł, 2,20 zł i 3,50 zł). Uwaga! 75-minutowy obowiązuje tylko na 1 strefę! Możecie też wybrać bilet dobowy za 15 zł (ulgowy 7,50 zł) na 1 strefę i za 26 zł (ulgowy 13 zł) na obie strefy albo weekendowy (od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 8) za 24 zł (ulgowy 12 zł) – obowiązuje na 1 i 2 strefę i jest zdecydowanie najbardziej opłacalny, jeśli wpadliście do Warszawy na intensywny weekend. Szczegóły na tej stronie.

Chcielibyście zwiedzić Warszawę samochodem, ale nie chcecie brać własnego auta? Z pomocą przyjdzie Wam wyszukiwarka aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni! 

Rower

Po Warszawie możecie też poruszać się rowerem – do wypożyczenia na miejscu. W stolicy i okolicach jest już ponad 300 stacji Veturilo (systemu wypożyczania rowerów miejskich). Wystarczy zarejestrować się na stronie veturilo.waw.pl/ − opłata rejestracyjna wynosi 10 zł. Kiedy ta kwota zostanie zaksięgowana, możecie korzystać do woli. Dlatego o tym, czy będziecie potrzebować dwukołowego wehikułu, warto pomyśleć wcześniej. Każde pierwsze 20 min. jest bezpłatne. Za kolejną godzinę zapłacicie 1 zł, za 2h - 4 zł, za 3h - 9 zł, a za 4h - 16 zł. Każda kolejna godzina wyniesie Was dodatkowe 7 zł. 

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli nie miło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.