KretaDojazd
Tanie loty na Kretę oferuje Ryanair. Tymi liniami można dolecieć na lotnisko w Chanii z kilku miejsc w Polsce: z Warszawy (Modlina), Katowic, Krakowa oraz Wrocławia. Podróż z Warszawy i Wrocławia trwa ok. 3 godziny, natomiast z Katowic i z Krakowa ok. 2 godziny 40 minut. Swoje usługi na trasie Warszawa Lotnisko Chopina – Chania oferują także grecki przewoźnik Aegan Airlines oraz norweski – Norwegian Airlines, jednak nie są to połączenia bezpośrednie i podróż bardzo się wydłuża.
PROM
Promem można dopłynąć np. z portu w Pireusie do Chanii i Heraklionu. Podróż z Pireusu do Chanii trwa 9 godzin, a z Pireusu do Heraklionu 7 lub 9 godzin (w zależności od przewoźnika). Do Chanii pływają linie Anek Lines, Superfast Ferries, natomiast do Heraklionu dwie wcześniej wymienione, a także Minoan Lines. Na promach jest możliwość zabrania samochodu, jednak jego wymiary są ściśle określone – musi on mieć do 2 m wysokości i do 6 m długości.
Duży dystans nie sprzyja pokonywaniu tej trasy samochodem, jednak istnieje taka możliwość. Kto wie, może znajdą się śmiałkowie? Najlepiej dojechać do Pireusu, a stamtąd przepłynąć promem do Heraklionu lub Chanii. Trasa z Warszawy liczy ok. 2350 km, średni czas trwania podróży to około 24 godziny. Należy jednak do tego doliczyć jeszcze 7 lub 9 godzin rejsu promem. Trasa prowadzi przez: Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię. Jadąc z Warszawy, należy kierować się w stronę Katowic. Następnie przejeżdżać będziecie między innymi przez Ostrawę, Brno, Bratysławę i dalej przez kolejne kraje do Grecji.
Opłatą, na którą trzeba się przygotować są winiety (opłaty drogowe). Po jej wykupieniu trzeba umieścić ją w widocznym miejscu na przedniej szybie. Taka forma winiety obowiązuje w Czechach, jednak na Słowacji i na Węgrzech mają one postać elektroniczną. W takiej sytuacji przy kontroli trzeba podać nr rejestracyjny pojazdu i zachować dowód opłaty. Winietę należy nabyć przed wjazdem na planowany odcinek trasy. Winieta 10-dniowa w Czechach to koszt ok. 50 złotych, na Słowacji zapłacicie ok. 23 zł, a na Węgrzech – 21 zł/za tydzień. Natomiast w Serbii, Macedonii i w Grecji opłaty pobierane są na autostradach. Ceny są różne, w zależności od wybranej trasy.
Pamiętajcie, że za brak winiety grożą dotkliwe kary. I tak, w Czechach mandat wynosi aż 5000 czeskich koron, czyli około 816 zł. Na Słowacji – 200 euro (czyli także powyżej 800 zł), „najtańsze mandaty” wystawiają Węgrzy – 13 750 forintów (ok. 200 zł).
Orientacyjne ceny paliwa w Grecji:
• ON – ok. 4,89 zł/litr.
• Pb95 – ok. 6,35zł/litr.
• Warto jednak pamiętać, że ceny paliwa nieustannie się zmieniają. Dlatego najkorzystniej byłoby zatankować pełny bak w Polsce.
Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor