KretaJedzenie i napoje
Kuchnia kreteńska to prawdziwe bogactwo smaków. Są tu zarówno świeże warzywa i soczyste owoce, ale także wysokiej jakości mięso (szczególnie kozie i baranina) oraz sery. Nie można także zapomnieć o oliwie z oliwek, dodającej potrawom smaku i będącej źródłem witamin. Poniżej znajdziecie przykłady regionalnych potraw, których warto spróbować podczas pobytu na Krecie.
Śniadanie (9:00-10:00) mało różni się od tego, które je się w Polsce. W hotelach czy pensjonatach serwuje się głównie: wędliny, parówki, żółty ser, ser feta, pomidory, oliwki w wersji na słono, a także dżem i miód – w wersji na słodko. Do tego podawana jest kawa, herbata oraz soki. Obiad Kreteńczycy jedzą między godziną 13:30 a 17:30. Często przybiera formę lekkiego dania, np. sałatki czy ryby. Jednak to kolacja (ok. 22:00) jest na wyspie najważniejszym posiłkiem dnia. Mieszkańcy Krety szczególnie celebrują ten posiłek, długo biesiadując w knajpach.
Będąc na Krecie, na pewno warto spróbować oryginalnej sałatki greckiej. Może Was jednak zaskoczyć, że nie spotkacie w niej sałaty. To, co podaje się w Polsce, jest bowiem zmodyfikowaną wersją. W prawdziwej sałatce greckiej pojawią się tylko takie warzywa, jak: cebula, papryka, pomidory, plaster fety z ziołami i oliwki. To właśnie dzięki swej prostocie jest tak wyjątkowa. Bardzo popularne jest tak zwane meze, czyli przekąski podawane przed głównym daniem (np. oliwki, sery). Jednak niejednokrotnie bywa tak, że tylko samymi przystawkami można się najeść. Podawana jest do nich zwykle grecka wódka – ouzo.
Nie można zapomnieć o owocach morza. Smażone kalmary, ośmiornice, mule, krewetki – to kulinarny must-have na Krecie. Warto także skosztować świeżych ryb. Oprócz tego, interesującym daniem jest saganaki, czyli sos pomidorowy z fetą i różnymi dodatkami, np. krewetkami czy małżami. Oczywiście w Waszym menu nie może zabraknąć grillowanej fety z pomidorem, papryką i ziołami, czy prawdziwego sosu tzatziki. Co więcej, nie możecie odpuścić sobie musaki – pysznej zapiekanki, przyrządzanej z pomidorów, bakłażanu i mielonego mięsa. Co jeszcze oferuje kuchnia kreteńska? Na przykład souvlaki – szaszłyki z baraniny lub jagnięciny podawane często z grillowanym chlebem i cytryną.
Na Krecie istnieje kilka rodzajów restauracji:
- Kafenion to miejsce, w którym napijecie się kawy, alkoholu oraz skosztujecie różnych
zakąsek i regionalnych deserów.
- W ouzerii napijecie się ouzo, które podane będzie w towarzystwie meze (czyli przekąsek).
- Natomiast w tawernie możecie zjeść dosłownie wszystko: śniadania, obiady, kolacje. Jednak przede wszystkim będziecie mogli skosztować tam lokalnych przysmaków. Często są prowadzone przez rodziny, więc atmosfera również jest bardzo przyjemna.
Wino
Kreta to raj dla miłośników wina. Jego tradycja sięga czasów kultury minojskiej. Co więcej, na Krecie wytwarzane jest 20% win greckich. Są to zazwyczaj wina czerwone wytrawne. Kreteńskie winnice usytuowane są głównie w okolicach Heraklionu oraz na wschodzie wyspy.
Przykłady kreteńskich win:
- Minos Palace – również czerwone wytrawne; 12,5% zawartości alkoholu.
- Cabernet Sauvignon Podov 2010 – czerwone wytrawne; 12,5% zawartości alkoholu.
- Kostifali, Syrah Lyrarakis 2008 – czerwone wytrawne; 13,5% zawartości alkoholu.
- Romeiko 2006 Agiada Triada – czerwone wytrawne wino, które produkowane jest przez zakonników z klasztoru Agia Triada o zawartości alkoholu 13,5%.
- Trebbiano – białe wytrawne, zawartość alkoholu 12%. Idealne do ryb.
Ouzo
Jest to grecka wódka o smaku anyżowym. Zawartość alkoholu wynosi 48%. Zazwyczaj podaje się ją z wodą, po zmieszaniu zmienia kolor na mleczny. Ouzo powinno pić się powoli, w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Powiem jednak szczerze, że nie jest to smak, który każdemu przypadnie do gustu.
Raki
To kreteński bimber wytwarzany z białych winogron. Często towarzyszą mu różne dodatki, takie jak: rozmaryn czy miód. Wersja z miodem nazywana jest rakomelo. Jest chętnie pijany przez Kreteńczyków przy różnych okazjach. Zawartość alkoholu jest bardzo wysoka (30% lub o wiele więcej), dlatego raki należy pić bardzo ostrożnie.
Piwa
- Mythos – greckie piwo, jasny lager.
- Fix Hellas – jasnozłote greckie piwo.
- Alfa Hellenic Beer – grecki lager o wyczuwalnej goryczce.
Przepisy panujące na Krecie
Na Krecie, podobnie jak w Grecji kontynentalnej, alkohol można kupić od 18. roku życia. Ciekawe jest to, że nie obowiązują żadne zakazy dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Dlatego też z czystym sercem można napić się piwa na plaży lub na deptaku i nieco „wyczilować”.
Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor