Grecja

GrecjaTransport

Komunikacja publiczna

W stolicy kraju – Atenach – najlepszym sposobem podróżowania po centrum jest korzystanie z metra, którego trzy linie łączą centrum z oddalonymi dzielnicami oraz Pireusem.

transport metro ateny gracja 1018x509

Jeśli ktoś lubi, miasto można również zwiedzać pieszo. Podobnie można zrobić w Salonikach. Istnieje możliwość przemieszczania się pieszo lub autobusami. W Salonikach istnieją dwa rodzaje autobusów: pomarańczowy, poruszający się w obrębie miasta, natomiast drugi, oznaczony kolorem niebieskim lub czerwonym, kursuje na dłuższych trasach. Odradza się poruszania samochodem po mieście ze względu na problemy z parkingami, jakie mogą wystąpić. W Atenach obowiązuje zakaz parkowania w zielonej strefie, oprócz wyznaczonych miejsc z parkometrami. Średnia opłata za parkowanie wynosi 0,60 euro na godzinę.

Na Krecie oraz innych wyspach bez problemu można skorzystać z komunikacji miejskiej (ok. 2 euro). Z powodzeniem można dojechać do sąsiadujących oraz pomniejszych miejscowości. Rozkłady jazdy można bez problemu sprawdzić na przystankach. Jednak Kreta stanowi tutaj wyjątek, ponieważ o odjazdy autobusów należy pytać w hotelu (nie znajdziemy ich na przystankach), natomiast bilety można kupić w wybranych kioskach oraz sklepach.

 

Taksówki

 

Istnieje możliwość zwiedzania miasta i podróżowania za pomocą taksówek. Jednak wychodzą one drożej niż komunikacja miejska. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jazdy ustalić cenę za przejazd, ponieważ zdarzało się wiele sytuacji, w których taksówkarze żądali od cudzoziemców astronomicznych kwot.

Wynajem pojazdu

Przy lotniskach znajduje się wiele wypożyczalni samochodów, jest to również możliwe w większych miejscowościach. Nie ma z tym problemu zarówno w części kontynentalnej, jak i na wyspach. Jeśli jest to możliwe, warto dokonać rezerwacji wcześniej np. przed przyjazdem/przylotem do Grecji. Ceny bywają różne w zależności od wypożyczonego pojazdu np. za średniej wielkości fiata pandę lub volkswagena polo można zapłacić ok. 40-50 euro za dzień.

 

Przepisy drogowe

 

Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych, ponieważ kary są bardzo surowe. W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu pojazdu. Rozmowy przez telefon komórkowy są zabronione. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila podczas badania krwi, oraz 0,25 promila w wydychanym powietrzu. Osoby, które mają prawo jazdy mniej niż 2 lata, obowiązuje 0,2 promila we krwi. Jednak my stanowczo odradzamy jazdę pod wpływem alkoholu, nawet jeśli były to niewielkie ilości. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa tylko w nocy, natomiast za dnia, jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, natomiast poza nim 90 km/h. Na drogach ekspresowych można poruszać się z prędkością 110 km/h oraz na autostradach z prędkością 130 km/h. W małych miejscowościach powinno się zachowywać szczególną uwagę ze względu na wąskie oraz kręte uliczki.

Rower

transport rower 1114x557

Trasy rowerowe w Grecji potrafią się ciągnąć nawet przez 200 km... Pewnym utrudnieniem mogą być upalne dni letnie, ale przy dobrym przygotowaniu (sporych zapasach wody pitnej w plecaku!) na pewno warto wybrać się na taką wycieczkę. Największą popularnością cieszy się spokojna droga między najważniejszymi zabytkami Krety, w czasie której zgiełk miast i tłumy turystów spotkacie jedynie jeśli zdecydujecie się na postoje w celu zwiedzenia muzeów.

Autostop

Ciężko spotkać osobę, która polecałaby autostopowanie w Grecji. Jest oczywiście możliwe, czasem jednak na tyle trudne, że wiele osób rezygnuje na starcie. Skąd te obawy? Postępujący kryzys gospodarczy i już wcześniej istniejąca ostrożność Greków w stosunku do obcych sprawiają, że kierowcy rzadko chcą ryzykować zabieranie na wspólną podróż przypadkiem stojącego na drodze podróżnika. Co więcej, greckie drogi są dość specyficzne - ich rozkład nie zapewnia zbyt wielu dobrych miejsc by kierowca mógł się bezpiecznie zatrzymać (nie utrudniając innym przejazdu). I ostatnia kwestia: słońce. Zbyt długie przebywanie na odkrytym terenie (przy drodze) może być zwyczajnie niebezpieczne z powodu wysokiem temperatury, odwodnienia czy ryzyka udaru.

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam gdzie podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-03 09:13:16
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)