Grecja

GrecjaTransport

Komunikacja publiczna

W stolicy kraju – Atenach – najlepszym sposobem podróżowania po centrum jest korzystanie z metra, którego trzy linie łączą centrum z oddalonymi dzielnicami oraz Pireusem.

transport metro ateny gracja 1018x509

Jeśli ktoś lubi, miasto można również zwiedzać pieszo. Podobnie można zrobić w Salonikach. Istnieje możliwość przemieszczania się pieszo lub autobusami. W Salonikach istnieją dwa rodzaje autobusów: pomarańczowy, poruszający się w obrębie miasta, natomiast drugi, oznaczony kolorem niebieskim lub czerwonym, kursuje na dłuższych trasach. Odradza się poruszania samochodem po mieście ze względu na problemy z parkingami, jakie mogą wystąpić. W Atenach obowiązuje zakaz parkowania w zielonej strefie, oprócz wyznaczonych miejsc z parkometrami. Średnia opłata za parkowanie wynosi 0,60 euro na godzinę.

Na Krecie oraz innych wyspach bez problemu można skorzystać z komunikacji miejskiej (ok. 2 euro). Z powodzeniem można dojechać do sąsiadujących oraz pomniejszych miejscowości. Rozkłady jazdy można bez problemu sprawdzić na przystankach. Jednak Kreta stanowi tutaj wyjątek, ponieważ o odjazdy autobusów należy pytać w hotelu (nie znajdziemy ich na przystankach), natomiast bilety można kupić w wybranych kioskach oraz sklepach.

 

Taksówki

 

Istnieje możliwość zwiedzania miasta i podróżowania za pomocą taksówek. Jednak wychodzą one drożej niż komunikacja miejska. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jazdy ustalić cenę za przejazd, ponieważ zdarzało się wiele sytuacji, w których taksówkarze żądali od cudzoziemców astronomicznych kwot.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Grecji samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Przy lotniskach znajduje się wiele wypożyczalni samochodów, jest to również możliwe w większych miejscowościach. Nie ma z tym problemu zarówno w części kontynentalnej, jak i na wyspach. Jeśli jest to możliwe, warto dokonać rezerwacji wcześniej np. przed przyjazdem/przylotem do Grecji. Ceny bywają różne w zależności od wypożyczonego pojazdu np. za średniej wielkości fiata pandę lub volkswagena polo można zapłacić ok. 40-50 euro za dzień.

 

Przepisy drogowe

 

Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych, ponieważ kary są bardzo surowe. W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa z przodu oraz tyłu pojazdu. Rozmowy przez telefon komórkowy są zabronione. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila podczas badania krwi, oraz 0,25 promila w wydychanym powietrzu. Osoby, które mają prawo jazdy mniej niż 2 lata, obowiązuje 0,2 promila we krwi. Jednak my stanowczo odradzamy jazdę pod wpływem alkoholu, nawet jeśli były to niewielkie ilości. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa tylko w nocy, natomiast za dnia, jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, natomiast poza nim 90 km/h. Na drogach ekspresowych można poruszać się z prędkością 110 km/h oraz na autostradach z prędkością 130 km/h. W małych miejscowościach powinno się zachowywać szczególną uwagę ze względu na wąskie oraz kręte uliczki.

Rower

transport rower 1114x557

Trasy rowerowe w Grecji potrafią się ciągnąć nawet przez 200 km... Pewnym utrudnieniem mogą być upalne dni letnie, ale przy dobrym przygotowaniu (sporych zapasach wody pitnej w plecaku!) na pewno warto wybrać się na taką wycieczkę. Największą popularnością cieszy się spokojna droga między najważniejszymi zabytkami Krety, w czasie której zgiełk miast i tłumy turystów spotkacie jedynie jeśli zdecydujecie się na postoje w celu zwiedzenia muzeów.

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

Autostop

Ciężko spotkać osobę, która polecałaby autostopowanie w Grecji. Jest oczywiście możliwe, czasem jednak na tyle trudne, że wiele osób rezygnuje na starcie. Skąd te obawy? Postępujący kryzys gospodarczy i już wcześniej istniejąca ostrożność Greków w stosunku do obcych sprawiają, że kierowcy rzadko chcą ryzykować zabieranie na wspólną podróż przypadkiem stojącego na drodze podróżnika. Co więcej, greckie drogi są dość specyficzne - ich rozkład nie zapewnia zbyt wielu dobrych miejsc by kierowca mógł się bezpiecznie zatrzymać (nie utrudniając innym przejazdu). I ostatnia kwestia: słońce. Zbyt długie przebywanie na odkrytym terenie (przy drodze) może być zwyczajnie niebezpieczne z powodu wysokiem temperatury, odwodnienia czy ryzyka udaru.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Grecji?