Grecja

GrecjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do skorzystania z podstawowych usług medycznych w ramach ubezpieczenia. Zaleca się również wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie lub koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach.

Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotu kosztów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ. W razie konieczności podjęcia leczenia w Grecji posiadacz karty EKUZ może zwrócić się do zakładów opieki zdrowotnej EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych), względnie lekarzy i szpitali prywatnych, którzy podpisali umowę z EOPYY lub przychodni przyszpitalnych należących do Narodowego Systemu Zdrowia (NSZ), centrum zdrowia NSZ, szpitali NSZ, regionalnych i wiejskich gabinetów lekarskich. Wizyty lekarskie należy umawiać telefonicznie pod nr telefonu: 14554, 14784, 14884, 14900. Lista lekarzy i wszystkich zakładów opieki zdrowotnej EOPYY jest dostępna na stronie www.eopyy.gov.gr. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do właściwej placówki EOPYY. Turyści zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej poza godzinami pracy zakładów opieki zdrowotnej EOPYY (jednostki te pracują na ogół w godz. 7:00-18:00 w dni robocze) lub w dniu wolnym od pracy, powinni zgłaszać się do dyżurujących szpitali i przychodni EOPYY.

zdrowie grecja 1018x509

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ochronne, o ile nie przybywamy do miejsc objętych jakąkolwiek epidemią.

Higiena
  • Przebywając w Grecji należy pamiętać, aby nie wyrzucać zużytego papieru toaletowego do muszli, lecz do kosza na śmieci. Dotyczy to zarówno toalet publicznych, jak i hotelowych. Sytuacja ta jest spowodowana wąskimi rurami odpływowymi oraz słabo rozwiniętym systemem kanalizacyjnym.
  • Woda z kranu jest zdatna do spożywania tylko i wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.

 


 Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie to rozdziału „Praca i studia”, może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-03 09:13:16
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)