Grecja

GrecjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do skorzystania z podstawowych usług medycznych w ramach ubezpieczenia. Zaleca się również wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie lub koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach.

Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotu kosztów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ. W razie konieczności podjęcia leczenia w Grecji posiadacz karty EKUZ może zwrócić się do zakładów opieki zdrowotnej EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych), względnie lekarzy i szpitali prywatnych, którzy podpisali umowę z EOPYY lub przychodni przyszpitalnych należących do Narodowego Systemu Zdrowia (NSZ), centrum zdrowia NSZ, szpitali NSZ, regionalnych i wiejskich gabinetów lekarskich. Wizyty lekarskie należy umawiać telefonicznie pod nr telefonu: 14554, 14784, 14884, 14900. Lista lekarzy i wszystkich zakładów opieki zdrowotnej EOPYY jest dostępna na stronie www.eopyy.gov.gr. W nagłych przypadkach można bezpośrednio zgłosić się do właściwej placówki EOPYY. Turyści zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej poza godzinami pracy zakładów opieki zdrowotnej EOPYY (jednostki te pracują na ogół w godz. 7:00-18:00 w dni robocze) lub w dniu wolnym od pracy, powinni zgłaszać się do dyżurujących szpitali i przychodni EOPYY.

zdrowie grecja 1018x509

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ochronne, o ile nie przybywamy do miejsc objętych jakąkolwiek epidemią.

Higiena
  • Przebywając w Grecji należy pamiętać, aby nie wyrzucać zużytego papieru toaletowego do muszli, lecz do kosza na śmieci. Dotyczy to zarówno toalet publicznych, jak i hotelowych. Sytuacja ta jest spowodowana wąskimi rurami odpływowymi oraz słabo rozwiniętym systemem kanalizacyjnym.
  • Woda z kranu jest zdatna do spożywania tylko i wyłącznie po wcześniejszym przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Grecji.