Kordoba

KordobaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Uwaga! Wiele zabytków oferuje bezpłatny wstęp między 8:30-9:30 rano, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić, nie tracąc niczego z obecnych atrakcji. Ta informacja jest znana jedynie wśród niewielkiej liczby osób i nikt w biurze turystycznym się nią z nami nie podzieli ;)

Mezquita-Catedral

Mezquita-Catedral – najważniejsze miejsce reprezentujące sztukę Omeyów i zadeklarowane jako Dziedzictwo Ludzkości. Można powiedzieć, że to świątynia w świątyni, gdyż po konkwiście królów katolickich, dawny meczet został przerobiony na katedrę i w takiej formie możemy podziwiać to miejsce do tej pory. We wnętrzu rozpościera się istny las kolumn, a w całej architekturze mocno zaznacza się gra światła i cienia, tak ważna dla sztuki arabskiej. Miejscem, które najbardziej przykuwa uwagę jest mihrab, czyli wykusz w południowej ścianie, który służył do przechowywania Koranu. Sam widok zapiera dech w piersiach, gdyż złocenia, pełne detali dekoracje roślinne, geometryczne i inskrypcje z Koranu, zdobią całą jego przestrzeń. W centrum znajduje się ołtarz chrześcijański, gdzie codziennie odprawiana jest Msza Św. o godz. 9:30. Kiedy wybrać się na zwiedzanie? Codziennie rano o godz. 8:30 wejdziemy do Mezquity bez opłat. Mamy jednak limit czasu – ok. godziny (do 9:30), gdyż wtedy rozpoczyna się msza.

Strona oficjalna: http://www.mezquitadecordoba.org/.

Alcázar

Alcazar to, podobnie jak w Sewilli, pałac królów katolickich, jednak dla miłośników historii Krzysztofa Kolumba, jest to przystanek obowiązkowy. W tutejszej sali mozaikowej odbywały się pierwsze rozmowy Izabeli Kastylijskiej ze sławnym podróżnikiem. W pobliskich ogrodach pełnych kwiatów, posągów i fontann, oraz ławek w cieniu pomarańczy, które swoją urodą mogą śmiało równać się z tymi w Granadzie w Alhambrze, znajduje się pomnik upamiętniający królów oraz Kolumba. W poniedziałek jest zamknięte, a w sezonie letnim od wtorku do soboty czynne w godz. 8:30-15, oraz w niedzielę od 8:30-14:30.

Strona oficjalna: http://bit.ly/29D0g1e.

Baños Árabes

Baños Árabes gromadzą pozostałości po dawnych łaźniach arabskich. W środku udostępniony jest film, który zaznajamia nas z historią tego miejsca oraz jego znaczeniu symbolicznym i kulturowym.

Strona oficjalna: http://bañosarabesdecordoba.com/.

Puente Romano

Puente Romano – starożytny most rzymski wpisany na listę UNESCO wraz z całym kompleksem historycznym miasta. W jego pobliżu znajdują się małe wysepki oraz młyn, który musiał być zrekonstruowany, ponieważ hałas przeszkadzał królowej Izabeli. Po drugiej stronie można wejść na wieżę Torre de la Calahorra, w której znajdziemy żywe muzeum kultury Al-Andalus.

La Judería

La Judería – dawna dzielnica żydowska, gdzie natkniemy się na wiele warsztatów rękodzielniczych – arab. zoco. Jest tam również jedyna synagoga w Hiszpanii, która zachowała się po chrześcijańskiej konkwiście.

Plaza de Capuchinos

Plaza de Capuchinos – ciekawe miejsce i rzadko odwiedzane przez turystów, znajdujące się przy klasztorze Kapucynów, gdzie ok. godz. 22:00 zostają zapalone latarnie przy figurze Jezusa – Cristo de los Faroles. Miejsce związane jest z wieloma legendami i otacza je magiczna atmosfera.

El Templo Romano

El Templo Romano – starożytna świątynia rzymska, która zachowała się w dość dobrym stanie wraz z ogromnymi kapitelami kolumn w stylu korynckim znajdującymi się obok. Całość prezentuje się uroczo wieczorem. Tuż obok znajdziemy obszerną tablicę informacyjną na temat świątyni.

Medina al-Zahra

Medina al-Zahra – to ruiny miasta arabskiego z X wieku wybudowanego przez emira Abd al-Rahmana III dla swojej ulubienicy, Zahra. Ten kompleks archeologiczny położony jest ok. 8 km od Kordoby. Bilety można kupić w każdym punkcie informacji turystycznej i kosztują 8,50 euro (przejazd w dwie strony, wahadło od podnóża wzgórza do kompleksu, pokaz audiowizualny oraz wstęp do ruin). Jest to jednak prawdziwa atrakcja jedynie dla pasjonatów oraz miłośników historii i sztuki muzułmańskiej. Turyści i przeciętni podróżnicy mogą się poczuć nieco zawiedzeni jadąc poza miasto, aby zobaczyć jedynie ruiny.

Festival de Patios

Festival de Patios – to wydarzenie unikatowe, kiedy to przez tydzień na ulice wysypują się całe klomby kwiatów, a mieszkańcy konkurują, czyje patio w tym roku będzie najpiękniejsze. Jeśli jednak będziemy tutaj w innej porze roku, nic straconego, gdyż zawsze można udać się do Palacio de Viana, które prezentuje 12 różnych patio. W poniedziałki jest zamknięte, a przez resztę dni w lecie czynne w godz. 9-15. Bilet wstępu kosztuje 5 euro, aby zobaczyć same patia lub 8 euro w przypadku wizyty obejmującej również pałac.

Strona oficjalna pałacu: http://www.palaciodeviana.com/.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.